Rokio

Počítá se do pojištěných let i doba, kterou člověk stráví v invaliditě 3. stupně?

příklad: Pokud někdo stráví v invaliditě 3. stupně například 10 let, tak se mu to započítává či nezapočívá do let, ve kterém daný jedinec je sociálně pojištěný.

Nejlepší odpověď
ivzez

Invalidita III. stupně je jedním z případů, kdy se doba člověku započte do doby
důchodového pojištění, přestože za něj nikdo důchodové pojištění neodvádí.

V případě invalidity I. a II. stupně je potřeba si najít zaměstnání (stačí zkrácený
úvazek – podle stupně ztráty pracovní schopnosti), z něhož se bude odvádět
sociální pojištění (nestačila by DPP s odměnou do 10.000 Kč měsíčně nebo DPČ
s odměnou do 2.499 Kč včetně).

Případně vykonávat SVČ, z níž se bude hradit sociální pojištění.
SVČ vedlejší se ziskem do cca 65.000 Kč ročně by se nezapočetla,
protože by se z ní neodvádělo by se sociální pojištění.

Další možnost je evidence na ÚP, z níž se do doby důchodového pojištění
započtou doby, v nichž měl uchazeč nárok na podporu a dále max. tři roky
z dob bez nároku na podporu (jeden rok do 55 let + 2 roky nad 55 let věku).

Poslední možnost je dobrovolná účast na důchodovém pojištění.

PS:
Už ses podíval na zákon o důchodovém pojištění?

Zákon č. 155/1995 Sb. (formát PDF, 420 kB):
http://www.pra­cepropravniky­.cz/_userfiles/tex­ty_prilohy/10070­.pdf

nebo online:
http://www.pra­cepropravniky­.cz/zakony/za­kon-o-duchodovem-pojisteni-uplne-zneni

případně zde:
https://www.za­konyprolidi.cz/cs/1995-155

Další odpovědi
johana 56

Do doby pojištění se započítává i tzv. náhradní doba pojištění (§ 5 zákona o důchodovém pojištění), avšak pouze v rozsahu 80 %, pokud jde o:
⦁ dobu studia (studium probíhající po 31. prosinci 2009 se však již za náhradní dobu pojištění nepovažuje),
⦁ dobu vedení v evidenci úřadu práce jako uchazeči o zaměstnání, jestliže náleží podpora v nezaměstnanosti nebo podpora při rekvalifikaci a v rozsahu tří let také doba, kdy uvedené dávky nenáleží s tím, že před dosažením věku 55 let, se do ní započítává v rozsahu nejvýše 1 roku,
⦁ doby, po které jsou osoby se zdravotním postižením zařazené v teoretické a praktické přípravě pro zaměstnání nebo jinou výdělečnou činnost,
⦁ doba výkonu civilní služby a
⦁ doba pobírání invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně (před 1. lednem 2010 doba pobírání plného invalidního důchodu).

http://www.mpsv­.cz/cs/618

Drap

Invalidní důchodce pobírající třetí stupeň invalidity je zdravotně pojištěn. Doba pobírání invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně se také hodnotí při posuzování potřebné doby pojištění pro vznik nároku na důchod i při jeho výpočtu.