Avatar uživatele
Zlatý

Po jak dlouhou dobu, poté co člověku přestane fungovat srdce, ho lékaři resuscitují?

Myslím maximálně, a z jakého důvodu se to dělá právě tak dlouho a co se v lidském těle odehraje za nezvratné změny, že už ho přesně po téhle době není možno přivést k životu?

Odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Pokud to má smysl z hlediska odumření mozku.
Mozek odumírá během pěti minut, pokud je absolutně bez přívodu kyslíku ( biologická smrt - nastává až po smrti). Nikdo ale neví při resuscitaci jak byl zásobován kyslíkem a také záleží na teplotě prostředí. Takže se něco přidává.
Doplňuji:
A co chceš ještě slyšet ?


Avatar uživatele
Pokročilý

Předesílám - nejsem lékař. Ale viděl jsem i případy, kdy se o to lékaři pokoušejí třeba i půl hodiny. Ono to asi záleží na okolnostech.


Avatar uživatele
Pokročilý

Univerzální návod neexistuje. Za určitých podmínek lze pacienta resuscitovat (bez, a nebo s minimálními následky) po poměrně dlouhé době. Nedávno byl medializován případ dítěte, které bylo úspěšně resuscitováno po pobytu v ledové vodě v řádu desítek minut.
Jako pomocnou diagnostiku lze použít reakci zorniček (mióza, neboli zúžení zornic jako reakce oka na změnu osvitu) - při chybějící reakci lze předběžně konstatovat mozkovou smrt. Rozhodující slovo má ale lékař, který určí, zda je možno základní tělesné funkce (dech + srdeční akci) ještě obnovit.
V laických podmínkách bych doporučoval resuscitovat až do příjezdu záchranné služby, nebo do vlastního vyčerpání - umělým dýcháním a srdeční masáží totiž pomáháte postiženému (krom jiného) zvyšovat koncentraci kyslíku v krvi a tedy alespoň částečně oddálit nezvratné změny mozku.


Avatar uživatele
Registrovaný

v praxi se běžně resuscituje 30 minut i více. všeobecně platí, že resuscitaci je možné ukončit v případě asystolie přetrvávající déle než 20 minut.ono je to ale trošičku složitější.

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Zlatý

bolak

mosoj: já nevim, tak čekám až tomu dá někdo bod :) třeba kolikrát čtu ve zprávách že se stala nehoda a že po půl hodině oživování byla konstatována smrt, takže jak může mozek odemřít za 5 minut?

no ale každopádně já pokládal otázku, takže musíš předpokládat že odpověď na ni neznám a protože odpověď neznám, tak nemůžu hodnotit..to musej ti co odpověď znají, nebo ne?

 

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Zdraví

Zlatý Drap 1912
Zlatý mosoj 1567
Zlatý marci1 1425
Zlatý annas 1153
Zlatý hanulka11 1030
Zlatý gecco 847
Zlatý briketka10 789
Zlatý quentos 756
Zlatý Kepler 625
Zlatý iceT 579

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.