Human

PMR vysielačky

Zdar,
ak si kúpim PMR vysielačku a naladím napr. kanál 1 a kanál 1 bude mať aj nejaká iná skupina ľudí, ktorá sa rozpráva tak budem počuť ich komunikáciu? A ak by som chcel hovoriť s niekym (teda len ja a druhá osoba) tak na to treba voľný kanál?
Doplňuji:
Takže vysielačky musia byť spárované? Lebo teraz som čítal, že ak sa 2 rozprávajú na jednom kanáli a na ten kanál vstúpi ďalší, tak ich bude počuť aj im môže do toho hovoriť…

Odpovědi
isteron

Nemal som tieto civilné PMR v rukách, ale všeobecne. Treba si pozrieť v manuáli frekvencie na jednotlivých kanáloch. Tie súpravy by mali byť spárované. Pokiaľ majú 3 jednakú frekvenciu, a sú v blízkom dosahu, tak by sa mali na všetkých troch počuť. Ak chcete hovoriť bez svedkov, tak to nebude možné, hocikto, kto je v dosahu a nájde vašu frekvenciu, môže vás počuť.
Doplňuji:
Čo myslíte, na akom princípe pracuje rádiokomunikačná kontrarozviedka na minsterstve vnútra ?

isteron

Myslel som tým,že tie ktoré sú predávané v súprave po dvoch. Samozrejme, že pokiaľ nebude vysielanie šifrované, každý kto sa naladí na vašu frekvenciu a bude vás mať v dosahu, bude vás počuť. Preto sa používajú rôzne šifrovacie tabuľky, heslá, kódy a pod.

Human

Takže, ak si kúpim nejakú sadu vysielačiek a naladím na obidvoch napr. kanál 2, tak niekto iný, ktorý je v dosahu a má naladený kanál 2 tak ma bude počuť a môže mi do toho aj niečo povedať?