Vendys2

Plynová konstanta ® – je 8,3145 nebo 8,3143 ? Našla jsem obě verze. Díky :)

Nejlepší odpověď
quentos

tady zase uvádějí 8,3144 http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Mo­lární_plynová_kon­stanta ono to bude tím, že tato konstanta je součinem dvou dalších konstant, takže jsou v tom nepřesnosti zaokrouhlování – záleží na tom, na kolik desetinných míst zaokrouhlíte Avogadrovu a Boltzmannovu konstantu před jejich vzájemným znásobením.
Ale přiznejme si, z jedné desetitisíciny nebo dvou se tedy opravdu nestřílí, takže jakou z těch tří hodnot použijete je víceméně jedno

Další odpovědi
jpau

8314,41 J/kmol.K

Zdroj: ZÁKLADY TERMOMECHANIKY, Nožička, FS ČVUT 2004.