annas

Jak chápete známé tvrzení, že dějiny píší vítězové , přestože mnohdy uplatňují zásadu, že účel světí prostředky?

Je ve válce a lásce opravdu všechno dovoleno? Nejsou vítězové často manipulátory?

Nejlepší odpověď
Drap

Říká se že vítězové, ovšem ve skutečnosti je píší ti, kteří se po vítězství dostanou k moci. Proto se také dějiny občas přepisují, alespoň některé části, aby dějiny vyhovovaly současným požadavkům. Třeba já, z toho mám v hlavě zmatek Ve škole nás učili, že na konci druhé války nás osvobodila RA. Dnes se dozvídám, že to bylo úplně jinak Osvobodili nás spojenci za vydatné pomoci Š.Bandery a jeho Ukrajinských spolubojovníků. Co na tom, že Američané byli nejdále u Plzně a že při tom osvobozování nám spojenci vybombardovali Škodovku a část Prahy. Zkrátka když se kácí les tak létají třísky.. Podle novodobého výkladu ti Rusové přišli až s křížkem po funuse. Mám s tím troch problém, když se zeptají vnukové jak to vlastně bylo, tak musím říct že nevím, i když jsem jako mladý mluvil se spousty účastníků a lidí kteří to zažili, ale třeba si to všichni špatně pamatovali. Neni přece možné, aby nám v nestranných celostátních médiích, na které i platím koncesionářské poplatky neříkali pravdu jak to ve skutečnosti bylo.

Další odpovědi
led

Naozaj presnú ukážku „tvrzení, že dějiny píší vítězové“ napísal „už nie najmladší“ Drap. To sa má meniť učivo dejín vždy po zmene politického smerovania vlády? Nie, neodpovedajte, nech neprídete k úhone od víťazov. Odpoviem radšej sama, pravda zvítězí na lží a nenávisti aj keď sa tento citát prisudzuje Václavovi Havlovi, nebol prvý, kto to povedal.

Kelt

V roce 1976 jsem byl v Mariánských Lázních a při prohlídce jsem se zeptal průvodce, proč tam není památník amerických vojáků. Tak mi řekl, abych byl raději ticho. Nevím, co je tam nyní. Jak se říká Historia magistra vitae. Ale asi nejsou dobří žáci.

aliendrone

To si přeci vzájemně neodporuje. A že dějiny píší vítězové? Nic podivného, kdyby to bylo naopak, tak už bych se divil. Třeba zde v Evropě (či v USA/Kanadě) máme relativně rozumnou míru překrucování dějin na pohádky. Myslím tím v porovnání např. se Severní Koreou. 😉 😁 😁

Jakkoliv si i u nás již dnes mohou „profesionální vykladači oficiálních dějin“ podat ruku se svými bolševickými učiteli (což v některých případech bohužel znamená SAMI SOBĚ). 😕

Tak to prostě bylo VŽDY a lze předpokládat, že se na tom v blízké budoucnosti NIC NEZMĚNÍ.

zjentek

Láska je docela jiná thema než válka, ale… Kdo se k vítězství nedobral úskočností a lstí, žádné dějiny nikdy nepřepsal. Tolik z dosud známé historie. Vítězství bez výjimek zaštiťuje majetek a vlastnictví (zkráceně mamon) a je vždy nutné přede vším pokládat si otázky, v jakém spiritu se nacházejí ti kteří toužící po mamonu a zda jejich spirituální stav, tedy jejich poznání, je pro ně a pro okolí vítězstvím, anebo prohrou. Tak například já, probuzený k hlubokému uvědomění, jsem (ve většině pozitivních ohledů) již vítězem už tím, že má spiritualita divoce září, prakticky ozařuje celý veliký Vesmír stejně jako i já jsem jím dokonale osvícen. Jsem opravdovým vítězem, skutečnou vítěznou duší v pravém smyslu slova, a to aniž se tuto skutečnost (ani ten mraveneček, chrobáčik) kdy kdo dozví, napříč celičkou historií budoucnosti existence. A rozhodně takový nejsem sám, nás opravdových vítězů je více (jeden přítel, také vítěz, dokonce více než přítel, je také i přímo zde a bdí, bdí nad VŠÍM [klaním se příteli arcimozku], protože všechno je spojeno a všechno souvisí se vším, nakonec i ta láska s bojem a válkou). Děkuju.

OSHO

Vše se opakuje nekonečně pořád dokola v času a prostoru, je to jenom o vzniku a zániku nic nového pod sluncem zde není a nebude.

Zdroj: https://www.y­outube.com/@Pra­gue-GVKB/videos

annas

Účel světí prosstředky. „edná se ve skutečnosti o logický kruh, který se snaží obhajovat správnost postupu správností výsledku, který má vytvořit. Jinými slovy: jelikož „účel“ v tomto případě znamená hypotetický závěr, ke kterému se má dojít, pokud je tento závěr správný, pak musí být správný i postup, který nás k němu má dovést“

Logiocký model Logický model
X je pravda díky Y,
Y je pravda díky X.

Je třeba dokládat skutečnosti něčím jiným než skutečnostmi samými. Výrok je tautologie a tím pádem formálně sice správný, ale nenese žádnou informační hodnotu.
¨
Příklad
Šacování často vadí lidem, kteří něco skrývají. Takže pokud vám vadí, že vás chceme šacovat, tak určitě něco skrýváte.“
Závěr – že šacovaný člověk něco skrývá – je obsažen v premise. Krom toho premisa obsahuje Paušalizující pravidlo.

Pro zájemce vysvwtlětlenoí
https://www.go­ogle.com/sear­ch?q=%C3%BA%C4%8Del+svwt­%C3%ADo+prosst%C5%99ed­ky+-+paradox&oq=%C3%B­A%C4%8Del+svwt%C3%A­Do+prosst%C5%99ed­ky+-+paradox+&gs_lcrp­=EgZjaHJvbWUyBg

led

Jiří Bohumil žiaľ prekrucuje sa aj informácia z „nepřekroutitel­ných“ historických materiálů, stačí maličká chybička tlače a z informací z „nepřekroutitel­ných“ historických materiálů nám vzniknú informace z „překroutitelných“ historických materiálů

led

Drap, nevídané, neslýchané… odkedy vy veríte potulným trubadúrom? Moji najbližší, ktorí osobne aktívne prežívali koniec vojny v Prahe aj na barikádach, síce spomínali aj nejakých jednotlivcov z jednotky „vlasovcov“, ktorí sa pripojili k Pražanom, ale prevažná väčšina týchto jednotiek Prahu obišla. To je fakt, nie bláboly nejakých novodobých politrukov – fantastov.
A to už sa nehovorí o tom množstve vojakov ČA, ktorí zahynuli často bez pomoci vlastných, hlavne pri prekonávaní severného česko-nemeckého pohraničia, pri naozaj zrýchlenom presune „ruských vojsk“ k Prahe.
Ale naozaj máte pravdu, tú vašu ironickú pravdu:" Neni přece možné, aby nám v nestranných celostátních médiích, na které i platím koncesionářské poplatky neříkali pravdu jak to ve skutečnosti bylo."

PS. konečne som pochopila, prečo my o niečo starší, nemusíme platiť koncesionárske poplatky. Jednoducho za mediálne bláboly odmietame platiť, ale berieme na nich metlu! A z toho majú strach aj výbercovia poplatkov.

Jiří Bohumil

Drap-pe, ono je důležíté čerpat i z „nepřekroutitel­ných“ historických materiálů, které jsou jednoznačné a neokecatelné. Pokud si vezmu, k uvedenému tematu, za důkaz jadnání a vysledek Postupimské dohody, která byla prakticky politickým završením 2.sv. války, tak musíš mít jasno. kdo nás osvobodil. Určitě by západní mocnosti, Stalinovi, nepostoupili území, na které by, z hlediska jeho osvobození a obsazení, neměl politicky nárok. Čímž nechci diskutovat o tom, zda to bylo, nebo nebylo pro naši republiku výhodné. Ale beru to jako fakt, že tato historická fakta, těžko někdo překroutí.
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Postupimsk%C3%A1_do­hoda

Drap

A jak vidíš, tak přece se překrucuje. Historické skutečnosti jsou již staré, a tak se snadno překroutí obrazu svému.

Pepa25

Drap: samozřejmě, že nás neosvobodila Rudá armáda, ale Spojenci. Není to přepisování dějinak, naopak jejich náprava, kde se dřívěš nesmělo pravdivě uvídět, že třeba řadu moravsských i českých měst osvobodili Rumuni … (a Američani už vůbec).
A ano, Rusové na velkou část Čech opravdu přišli až s křížkem po funuse (po kapitulaci Německa). Na druhou stranu na řadě míst byly velmi tvrdé osvobodovací boje (Ostrava, Brno …). Takže popis osvobození naší vlasti na konci 2. světové války není jednoduše černobílý. To se týká i významné pomoci Vlasovců v Květnovém povstání…