Usoman

Platí už v EU článek 13 pro ochranu autorských práv nebo je stále ve fázi příprav?

Odpovědi
anonym

Původně článek 13 (ve finálním číslování 17) je součást společné směrnice EU o ochraně osobních údajů na jejímž připomínkování a schvalování se podílely všechny členské státy.

Pokud vás štve že návrh prošel zeptejte se našich vlastních zástupců v EU proč pro něj hlasovali nebo proč se hlasování zdrželi zcela. ANO se zdrželo hlasování, stejně tak se na hlasování vykašlala část ČSSD a Starostové a nezávislí. Návrh podpořila většina zástupců z KDU-ČSL. Zde se ptejte proč, to jsou vaši zástupci.

Tento jeden konkrétní článek zakládá povinnost provozovatelům internetových služeb (např uložto a podobné) skutečně aktivně řešit autorské právo a jeho porušování na svých serverech. Nikoliv tedy jen jako doposud snahy o řešení jen předstírat a porušování autorského práva přehlížet a dokonce na tom vydělávat jako právě zmíněné uložto.

Celá směrnice je de fakto obdobou americké DMCA, která už řadu let platí.

Provozovatelé internetových služeb budou nyní muset za obsah do jisté míry zodpovídat, budou muset kontrolovat co uživatelé nahrávají a zda tím autorská práva neporušují (administrátorem, či nějakým strojovým algoritmem což bude asi výrazně schůdnější a rychlejší), tak či onak odpovědnost za obsah nese sám provozovatel, nikoliv jen ten kdo jej nahrával (což byla častá výmluva provozovatelů, kteří tak mohli nabízet ke stažení komukoliv cokoliv, stačilo jim jen schovat se za „zlého“ uživatele, který jim to tam nahrál aniž by o tom věděli), což by služby typu uložto skutečně mělo donutit začít aktivně jednat a změnit se.

U nás to ještě nebylo implementováno do českého zákona. Na implementaci se čeká, v okamžiku kdy ale zástupci všech zemí na úrovni EU směrnici schválí je implementace do národních zákonů už vlastně jen formalita, dosud k implementaci nedošlo ale existují na to závazné termíny. O celém legislativním procesu který schvalování doprovázel najdete mnoho informací přímo zde https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Sm%C4%9Brni­ce_o_autorsk%C3%A9m_pr­%C3%A1vu_na_jed­notn%C3%A9m_di­git%C3%A1ln%C3%AD­m_trhu . Včetně výsledků hlasování a toho jaké politické frakce, potažmo strany hlasovali pro/proti.

Pepa25

Směnice byla přijata vyhlášena v Úředním věstníku EU pod číslem 2019/770 (viz odkaz). Takže je to platné právo. Není ale ještě účinné, protože musí být implementováno do národních zákonů. K tomu je lhůta do 1. ledna 2022.

Zdroj: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/CS/TXT/?u­ri=CELEX:32019L07­70

Lgee

Cenzura už asi začala, napsal sem ze členské kolonie maji2 roky aby to daly do svého zákoníku a bylo mi to smazáno (je to pravda, neplatí to hned máme 2 roky a většinou se to stejně posune ještě o pul roku aspoň :D

anonym

Doporučuji ptát se našich zástupců proč hlasovali pro návrh (KDU-ČSL) nebo se hlasování zdrželi a nehlasovali vůbec nijak (ANO, Starostové a nezávislí, část ČSSD)

anonym

Tak tak, platí na to skutečně tento termín s tím že ve chvíli kdy to bylo na úrovni EU odhlasováno je implementace do národních zákonů už jen závazná formalita.

Pepa25

V odpovědi je nsprávná formulace „dosud k implementaci nedošlo ale existují na to závazné termíny“ – text směrnice jasně uvádí, že
čl. 24: Členské státy do 1. července 2021 přijmou a zveřejní právní a správní předpisy nezbytné pro dosažení souladu s touto směrnicí. Neprodleně o nich uvědomí Komisi.
Použijí tyto předpisy ode dne 1. ledna 2022.

Lgee

Nerikejte naštěstí je to článek 17 (pozměněný, takže se prakticky (skoro) nic nezmění, ale i tak je to špatně a je nutné z teto totality odejít.

anonym

.. a pokud chcete zrušit principy demokratického rozhodování, kde zkrátka volení zástupci hlasují za své vlastní voliče (což se přesně dělo i v případě této směrnice) možná byste tento princip rád nahradil rád právě tou totalitou, což by vaše stanoviska trochu objasňovalo.

anonym

To je samozřejmě holý nesmysl (omlouvá vás jen hrubá nezkušenost), totalita je něco jiného než demokratické hlasování a toto prošlo na základě demokratického konsensu. Hlasovali pro i čeští zástupci, jiní čeští zástupci se hlasování zdrželi a tím schválení umožnili. To rozhodně není chyba EU že ne .. to jsou prostě čeští zástupci kteří tak hlasovali (KDU pro, ANO, ČSSD, starostové a nezávislí se zdrželi), čili na národní úrovni by rozhodovali úplně stejně …

Lgee

Nejde o to jak kdo hlasuje ale kdo zákony předkládá což dělá nevolena elita (viz nwo EU do google)

Lgee

Ne me nevadí zákony co dělá ČR (není jediný špatný zákon z dílny ČR ale z EU jsou samé nesmysly, není to demokracie zákony vymýšlí nevolena elita.

anonym

„me nevadí zákony co dělá ČR, není jediný špatný zákon z dílny ČR“ … Tato věta je tak strašně mimom že to snad ani není třeba zdůrazňovat, jednoznačný nesmysl který svědčí o tom že jste podlehl určitému nacionálnímu idealizování. Pokud nic co vzniká v ČR nemůže být špatně, pak samozřejmě pro vás nutně musí být všechno mimo ČR dílem ďábla, to je jasné, … ale je to skutečně velmi mimo realitu. Tržní ekonomika spíš ukazuje opak a rozhodně to nevypadá že ČR dělá něco skutečně dobře, kromě toho že tu umíme chlastat pivo.

Lgee

Já to myslím tak ze žádný český zákon me neomezuje. Na rozdíl od tech z EU.