Hufnágl

Platí stále, že rodina je základ státu?

Nejlepší odpověď
Kepler

Já myslím, že ano. Rodina je nejelementárnější výchovné prostředí, opora a základní buňka společnosti. Bez ní by byl stát jen neuspořádané stádo podivných individualit.

Další odpovědi
Kelt

Ale musíš si uvědomit, že do tvé rodiny patří také Abú Hasan, Muhamad al Basr a určitě si vzpomeneš na další. Já na tom budu asi podobně.

Gonfaloniér

No, nevím jestli to někdy platilo (i když se to říkalo). Lidi jsou pro stát pochopitelně nepostradatelní a k tomu je důležitá rodina = děti a ty později mají další děti atd. Ale není tam podmínka rodiny (manželství na plození dětí).
Základem státu, ve smyslu jeho blahobytu a rozvoje jsou podniky. Veškeré fungování (na penězích/majetku), poskytování výrobků a služeb, spolupráce – dělba a násobení sil – podílení se na rozovji blahobytu a celkovém vývoji, poskytování práce a celá služba veřejnosti (lidu).

Nelze říct, co je nejdůležitější, nejzákladnější pro stát, když by bez těch ostatních důležitých věcí nefungoval. Lidé jsou pro stát nepostradatelní (rodina nezbytně ne).
Vedení a organizace státu, jakož i jeho forma a typ vlády je podle mě to nejzásadnější. To má vliv i na tradice, mravy, rodiny a vůbec podmínek pro rodiny a všehny lidi. Řízení/vedení státu je jeho základ. Ostatní jsou „jen“ jeho složky (ale důležité. A všechny spolu souvisí a ovlivňují se).

elkon

Ano, jinak to ani nelze.

marci1

Kdysi to platilo. Tvrdil to již před sto lety T.G.Masaryk. V současnosti to naštěstí ještě pro mnohé platí. 🙂 Dříve se na první místo kladl prospěch společenství vzájemnosti: rodina-obec-společnost – tzv. „Polis“ (typ starověkého řeckého městského státu, který se vyvinul v archaickém období). Teprve až na druhé místo pak prospěch vlastní. Manželství se dnes často rozpadají ve prospěch dočasné výhodnosti soužití singles. Rodina pak už není schopna předávat mezi jednotlivými generacemi etické normy ani kulturní tradice. ☹

Hlada

Neplatí.
Tím, co byla do nedávna rodina, je nyní matka samoživitelka s množinou jejích přátel, s kterými má děti.

ivzez

Ano, platí.

dudu

ad Kepler: pane kolego teoreticky máte pravdu, ale z vlastní zkušenosti víte, že u nás kompletních a řádně fungujících rodin zrychleným tempem ubývá. Dnes jsou hrdinkami matky samoživitelky a osoby žijící singl. Podpora řádně fungující rodiny verbálně i materiálně chybí. Tomu pak odpovídá vetchý stav základů nejen našeho státu.