Avatar uživatele
aliendrone

Platí obecně pravidlo, že každý dobrý skutek musí být po zásluze potrestán?

Nebo je to jen individuální záležitost? (popřípadě lokální – např. česká apod.)

Zajímavá 7Pro koho je otázka zajímavá? annas, johana 56, autacek, vas999, orwell, Kepler, independent před 2238 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Tato moudrost v současnosti určitě platí víc než v minulosti. Nejen tato moudrost, která vznikla v antice, bohužel, stále přežívá.

Že by už tehdy nevelely dobré mravy, že je každou pomoc oplatit, samozřejmě stejným způsobem?

Dnes? Mezi lidmi panuje lhostejnost, ničeho si neváží, závidí atd. Bohužel, je to dobou, posunem morálních hodnot.

Mám s tím osobní zkušenosti, nechci je rozvádět.

Jindy se stane, že člověk za dobrotu přijde na žebrotu – to jsou různé půjčky, ručení za úvěry atd.

Nebo dva se perou a třetí to schytá. – když chce někdo zabránit bitce, přijde o zuby či má zlomenou ruku.

Neylo by lepší, kdyby platilo: Přej a bude ti přáno, klepej a bude ti otevřeno, dej a bude ti dáno … Takto se chovali žebráci, krajánci, kteří někde zaklepali, dostali pomoc, ale ne vždy s prázdnou odešli …

I dnes se najdou tací, kteří se chovají vstřícně a pomohou zdarma. Je to především při neštěstích – záplavy, požáry atd..

Upravil/a: annas

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Kepler

Nemusí, ale často bývá. Jak s oblibou cituji, cesta do pekel je dlážděná dobrými úmysly.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
autacek

Myslím, že to platí obecně, jen u Čechů trochu víc.

Upravil/a: quentos

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
orwell

Já bych řekl, že platí obecně, i když z něj existují výjimky. Ale zase každá výjimka potvrzuje pravidlo, že.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
anonym

není to žádné pravidlo a neplatí obecně jednoduše proto že nevychází ani z přírodních zákonů ani není nikde vymáháno vyhláškou/zákonem 🙂. Co na to víc říct … Balancuje to někde na rozhraní lidového moudra a anekdoty. Občas tím u piva můžete pobavit skeptiky a realisty, když jim zakomentujete nějakou jejich příhodu. Nic víc.

Upravil/a: anonym

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
vas999

Zas až tak individuální asi ne. Já pořád čekám na to, kdy se mi vymstí moje „dobré“ skutky. Nejspíš se budu muset potrestat sám, ale tím líp.
Zda to platí i jinde, těžko říct. Určitě to ale platilo někdy jindy. Třeba takový svatý Vojtěch nebo mistr Jan Hus, z hlediska náboženství dělali dobrý skutek, a vymstilo se jim to. Nebo třeba Alois Eliáš. Tomu zase slibovali na jedné straně zavraždění tisíců českého obyvatelstva, na druhé straně rehabilitací a dalšími horami i doly. On přesto nevyměknul – a co za to dostal? Popravu. A příkladů by se našlo i více…

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
dalid

Je to sarkasticky pokus o vtip, ktory sa neda zobecnovat. Za dobry skutok je odmenou dobry pocit, ktory z neho mam. Preco by mal byt nejako potrestany alebo odmeneny? Je mi luto ak mate takuto zivotnu skusenost.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
zbyndo

Reagoval by som na DALIDA,ano,mam taku životnú skusenosť,a viem,že aj tisíce ostatných,z niečoho museli vzniknúť porekadlá,ako napr.:Podaj niekomu prst, a zoberie Ti celú ruku:,Alebo :Urob susedovi dobre,ose...... Ti plot, atď

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Velmistr R.

ZDRAVÍm, viz https://dmdu.kva­litne.cz/dobre-skutky-spravne-delane .

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek