Henry1660

Píšou se nad dnešní hřbitovy (vstupní brány) nějaká motta?

Např „Co jste VY byli jsme i MY. Co jsme MY, budete i VY!“

Znáte nějaká?

Podle mě je to k zamyšlení, poukazuje to na naši smrtelnost.

Nejlepší odpověď
annas

Marně přemýšlím, zda jsem se někde setkala s novým hřbitovem, spíš jen rozšířeným, do něhož se vstupuje stejnou bránou jako dříve. Nápisy na ní nejsou.

Na starých hřbitovech přibývají jí urnové háje, rozsypové loučky atd.

Např. ve Vrbně pod Pradědem je jeden z mála hřbitovů, který se vyvíjí stále v původní podobě asi od 19. století. Dají se zde najít staré hrobky i náhrobky.
Zda je při vstupu nápis, neuvědomuji si.

Nápisy na brány či nad vstupem vznikaly zřejmě mnohem dříve, stejně se objevoval nápis, který jste uvedl,. např. v kostnici.

Jinak na pomnících, ale na ty jste se neptal, se u novějích hrobů objevují minimálně.

Další odpovědi
autacek

Jestli myslíš něco jako epitaf, tak dnes už to není co to bejvávalo.

„Nezahynu od práce, nezemru já bídou, nezalknu se v oprátce, zemru syfilidou.“
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Epitaf

magorvkleci

Ten nápis znám, ale jeho výklad se mi zdá v rozporu s účelem hřbitova, tedy KŘESŤANSKÉHO hřbitova, jako čekárny prověřených mrtvých na zmrtvýchvstání. „Ne všichni zemřeme: budeme proměněni a mrtví vzkříšeni k nepomíjitelnosti. Až naposled zazní polnice, smrt bude pohlcena a Bůh zvítězí.“ (1 Kor 15)

Mc Merkurion

… jo, viděl jsem zajímavý nápisy, například: „poslední domov“ atd …