Avatar uživatele
Pokročilý

Pevnost ŘOPÍK - co to je?

Dostala jsem referát na dějepis o pevnosti ŘAPÍK, ale když se teď tak koukám na internetu, tak zjišťuji, že je asi těch řapíků víc, nebo co.. A ani jsem o takové pevnosti nic moc nenašla. Co měla teda učitelka namysli? A popřípadně, kde o tom najdu informace?
Doplňuji:
A to lehké opevnění vzor 37 (řopík) se dělí na části A, B, C, D, E, F, G, H, K1-4? Nebo to je zase něco jiného?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Vložila jsem otázku
Čeho jsou svědectvím tzv. "řopíky"? Setkali jste se někde s nimi?

http://www.odpovedi.cz/…

Doplňuji:
Kde všude jsou řopíky, najdete v odkazu.

https://www.google.cz/…

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Vždycky řopík ! Řapík jestli se nepletu patří někam do botaniky.
Trochu se namáhej.
https://www.google.cz/…


Avatar uživatele
Zlatý

Rekonstruovaný objekt se nachází v Doksech v okrese Kladno. Z Karlovarské silnice v obci odbočíte ve směru Družec a poslední ulicí na pravé straně (Vorlíčkova a dál Lesní) až nakonec. Řopík je na okraji lesa za posledním domkem. Ulicí Lesní už doporučujeme jít pěšky a zaparkovat na rozcestí ulic Vorlíčkova, Lesní a Lipová.
http://kvh-doksy.wgz.cz/…
Doplňuji:
to lehké opevnění vzor 37 řopík
je stejné, jako ostatní dál si to
rozklikni a uvidíš další nabídky
a dokonce i virtuální prohlídku:

http://www.bunkry.wz.cz/…


Avatar uživatele
Stříbrný

řopík-lehké opevnění vz.37 je jen jeden tedy svého druhu,ovšem byl modifikován na někol typů ale stále to je řopík .Ostatní vojenské objekty ČS opevnění jsou dělostřelecké tvrze nebo pěchotní sruby (např Hanička,stachelberg atd..) Řopík je jednopodlažní železobetonová stavba o 2-3 malých místnostech zpravidla divného tvaru L. Byl vybaven lehčími zbraněmi kulomety 12.7 a jim podobné,popř lehké děla zpravidla do 70mm.Vchod který tvoří prní mříže a apk silné ocelové dveře je kryt střílnou a granátovým skluzem do prostoru před mříže a dveře.To proto aby tam někdo nemohl odpálit dveře v případě že by se dostal k řopíku dřív než by ho zastřelili.
Objekty vz. 37 byly projektovány jako miniaturizace těžkého pěchotního srubu, díky čemuž s ním mají shodné taktické vlastnosti a mnoho podobných stavebních prvků. Ruční ventilátor zajišťoval dodávku čerstvého vzduchu a chránil tak osádku (3 až 7 mužů) před zadušením zplodinami vzniklými při střelbě. K obraně nepostřelovaných částí týlu sloužil granátový skluz a k pozorování a signalizaci jeden, nebo dva periskopy ve stropu .Konstrukce objektu byla železobetonová o síle čelní stěny a stropu 80 nebo 120 cm . Ze strany nepřítele byla navíc pevnůstka opatřena kamennou rovnaninou a zemním valem. Díky všem opatřením odolával objekt vz. 37 zásahům střel ráže 105 mm v normálním, nebo 155 mm v zesíleném provedení.
Na hraně střechy čuměli z betonu roxory pro uvázání ostnatého drátu a uchycení maskovacích sítí.

Na wikipedii je stránka řopík.Tak si tam napiš do vyhledávače slovo řopík.
Doplňuji:
ano,ostatně jako u všeho je to jejich modifikace tzn že se pokoušeli o jejich úpravy a modernizaci. Na tý wikipedii to máš rozepsaný. Do referátu ale stačí základ.jelikož funkce řopíku byla furt stejná.
Důležité ale je že československé opevnění nikdy nebylo proti nepřátelům použito a mnoho objektů ani nebylo dostavěno.To co se dá dnes najít je tak asi 1/4 toho co mělo být.Na základě Mnichovské dohody jsme museli území opustit a území připadlo němcům.


Avatar uživatele
Stříbrný

Vše o Řopících najdeš tady: http://www.ropiky.net/


Avatar uživatele
Stříbrný

Lehké opevnění vzor 37 (lidově řopík) je železobetonová pevnůstka lehkého opevnění budovaného v rámci výstavby československého opevnění. Lidové označení „řopík“ vzniklo již v druhé polovině třicátých let podle zkratky ŘOP (Ředitelství opevňovacích prací)...v republice je jich víc než dost...v odkazu máš pro příklad odkaz mapu, kde je uvidíš, jsou ty malé "rohaté" obdelníčky...http://www.mapy.cz/… buď učitelka taky neví, o co jde a nebo jsi ji špatně rozumněla...a jasně, že je jich několik typů....
Doplňuji:
nedělí se na části, ale na další typy...tj, jsou všechny vzor 37, ale protože každý má trochu jiný tvar a vnitřní uspořádání, tak se ještě dělí dál na podtyp A,B...atd (pár sem jich viděla i úplně atypických)...ve wikipedii je to popsané dostatečně...http://cs.wikipedia.org/…


Avatar uživatele
Zlatý

Po celé republice jsou Řopíků (objektů lehkého opevnění vz.37) stovky, možná tisíce. Stačí hledat na mapě. Velká koncentrace jich je na středním toku Ohře, v okolí Blšanky, severně od Kokořína, v okolí České Kamenice, na Slavonicku i jinde. Ty, které ležely na území protektorátu byly většinou odstřeleny, ty zachovalé jsou obvykle zabetonované, ty z území Sudet zůstaly nezabetonované. Kromě Řopíků několika typů existují i objekty lehkého opevnění vz.36, také v různých typech. Kompletní databáze všech objektů LO, zachovalých i nezachovalých, je na adrese ropiky.net..

Zdroj: http://www.ropiky.net/

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Zlatý

briketka10

ani 12,7 ani 7,62
ale 7,92 měl ráži těžký kulomet :
http://www.bunkry.wz.cz/…

Avatar uživatele
Zlatý

Lamalam

honza19hk - řopíky (objekty lehkého opevnění vz.37) nikdy nebyly vyzbrojeny kulometem ráže 12,7 ani žádným dělem. Jejich výzbroj tvořily těžké kulomety vz.37 ráže 7,62 mm. Vchodová střílna byla osazena lehkým kulometem nebo samopalem.

Avatar uživatele
Stříbrný

honza19hk

a to víš jak? mě o opevnění učit nemusíš, už hodně let se kolem toho pohybuji. A mimochodem kulomet ráže 7.63 není těžký kulomet.Těžký kulomet je třeba brovning což je těch 12.7

Avatar uživatele
Stříbrný

Emefej

Máte v tom zmatek oba. Řopíky byly vyzbrojeny těžkým kulometem ZB 53 vz. 37, který používal náboj Mauser ráže 7,92 mm nikoliv 7,62 mm. O řopíku vyzbrojeném kulometem ráže 12,7 mm jsem v životě neslyšel, alespoň o žídném v úseku I. sboru, ale rád se nechám poučit.

Avatar uživatele
Zlatý

Lamalam

Máš pravdu, spletla jse o 0,3 mm v ráži kulometu vz.37. Ale na tom, že ŘOP nebyly vyzbrojeny kulomety ráže 12,7 ani děly, stále trvám.

Avatar uživatele
Pokročilý

LucinkaLLL

Když se kolem toho mnoho let pohybujete, poradíte mi prosím, jestli se to lehké opevnění vzor 37 (řapík), dělí na ty typy jako A,B..(jak jsem psala v doplnění otázky), nebo zda-li to je zase něco jiného? Vůbec tomu nerozumím :(

Avatar uživatele
Zlatý

Lamalam

Ano, Řopíků je celá řada typů, označují se kombinací písmene a čísla. Vše potřebné je v odkazu, který jsem uvedla v mé původní odpovědi.

Avatar uživatele
Pokročilý

LucinkaLLL

Co znamená to vz37?

Avatar uživatele
Zlatý

Lamalam

Vzor 37. U vojenských objektů, nebo vojenské techniky se takto jednotlivé druhy rozlišují. To číslo znamená rok, kdy to bylo zavedeno do výzbroje. Takže typický ŘOPík vz. 37 byl zaveden v roce 1937. Existují i objekty LO vz.36

Avatar uživatele
Pokročilý

LucinkaLLL

Vím, že je to ŘOPÍK. V podnadpise jsem se akorát překlikla, tak nevím, proč se hned rozčilujete. Jinak v nadpise mám napsáno ŘOPÍK!

Avatar uživatele
Zlatý

mosoj

Jak víš že se rozčiluji ? Přeci tě nebudu za takovouto otázku a takto položenou chválit.

 

Zajímavé otázky v kategorii Vzdělání a práce

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Vzdělání a práce

Zlatý annas 2598
Zlatý Drap 1749
Zlatý quentos 1269
Zlatý ivzez 757
Zlatý mosoj 660
Zlatý gecco 618
Zlatý led 583
Zlatý hanulka11 566
Zlatý marci1 542
Zlatý Michal Kole 475

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.