Kepler

Pamatujete si, co všechno zvládly zlaté české ručičky za socíku?

Některé zboží na trhu vůbec nebylo, jiné bylo z kategorie „DODO“ (dodělej doma). Třeba takové sekačky na trávu se dělaly s použitím elektromotoru z pračky, některá elektronika se bastlila doma z diskrétních prvků, atd. Uveďte příklady. Otázka se týká především účastníků, kteří jsou už dlouho mladí.

Nejlepší odpověď
Roman71

No ty kráso, pamatuji si káry z podvozků kočárků, skejty z kolečkových bruslí.. Videorekordér Avex, který uměl kopírovat zakódované videokazety, Amatérská rádia byla plná různých elektronických „udělátek“, po domácku vyráběné hudební nástroje, zesilovače a reprobedny. Pamatuji si i „pružinové“ echo pro hudebníky. To se pár hlav dalo dohromady, každý něčím přispěl a už se bastlilo 🙂

Další odpovědi
Jiří Bohumil

Jéžíš Keplerku, toť votázka za všechny prachy. 🙂
Nejen „DODO“ ale „SAMODOMO“.
Bude to trochu „chlubení“, ale dělá to člověku docela dobře.:-)
Takže rychlá „rekapitulace“, když chceš ty „příklady“.

  1. Oprava rozbitého tříkolového Velorexu- porovnání trubek, ušití nové „karoserie“ z koženky a plátna a další vylepšení.
  2. Instalatérské práce na starém RD rodičů manželky (voda, odpady, ústřední topení). Vše jsem si musel „naštudovat“ a naučit a provedl sám.
  3. Zednické práce. Osazení nových dveří, oken a vyzdění nových příček . Stejně jako v prvním bodě. V podkroví zbudování dalších dvou ložnic.
  4. Zbourání starých přístavků a vyzdění nových- garáž a dílna.
  5. Otlučení staré omítky a provedení nové – tehdy „brizolit“. Příprava (špric) a špalety sám a při plochách pomohli bráchové, švagři a kamarád.
  6. Postavení skládacího obytného přívěsu s pevnými stěnami. Prodán za 18000,– .
  7. Za tuto cenu zakoupen materiál a postaven další velký pevný obytný přívěs, který slouží a funguje dodnes (35 let).
  8. Mladšímu bráchovi pomohl postavit (vedení stavby a zednické práce), pro jeho rodimu, řadový RD.
  9. Pod částí našeho RD, který nebyl podsklepen, vybudován dodatečně sklep pod cca 1/3 půdorysu. Vlastníma „teplejma“ vykopáno a vyvozeno na dvoukoláku cca 60 m3 hlíny a štěrku. Pak podbetonovány původní základy, vyzděny zdi a zhotoven strop (podlaha pod obývákem).
  10. Poté provedení kompletní rekonstrukce ÚT s novým kotlem a radiátory. Ty použity staré litinové, demontované z místní školy (slouží dodnes).
  11. Oplášťování celého našeho RD /zateplení/ 8 cm Rotaflexu + vnější obložení.
  12. Po zakoupení starší chaty provedení dodatečného kompletního zateplení stěn a provedení vnitřních omítek sklepa pod ní.
  13. Pro tuto chatu zhotovení a svaření krbové vložky do původního klasického krbu a jeho úprava pro její osazení.
  14. Pomoc s postavením RD svému synovi pro jeho rodinu (min. 70%). Veškeré zednické práce (hrubá stavba), instalace elektro, voda, odpady. Projekt stavební si provedl on sám, projekty elektro, voda, topení já.
  15. No a abych už to ukončil, tak před dvěma lety zbudování z bývalé dílny u našeho RD malé „ordinace“ pro svou dceru, veterinářku.

Záměrně jsem vynechal takové „prkotiny“, jako byly několikeré vyrobené cirkulárky, zmíněné sekačky a různý nábytek (jak doma tak i na chatu).
Dále pak veškeré opravy a údržba všech našich aut, od toho Velorexu, až po dnešní dobu, včetně aut mé dcery.
No a takové věci, jako zmíněná elektronika (počítače, mobily, různé elektrické spotřebiče-opravy a údržba) a to dones, toť běžná věc.
Toto je jediné, co souvisí s mým „oficiálním“ vzděláním a celoživotním povoláním- „elektrikařinou“.
Jinak ze všeho, výše uvedeného, jsem si vždy udělal to „hobby“.

autacek

Jo jo, pamatuji si co dokázal se stavebnicí Merkur Otto Wichterle, i jak jsme to „prošustrovali“.

Mr. Marek

Traktory Zetor

aliendrone

Co je to za výraz „DLOUHO mladí“? S vykopávkami nechci nic mít, protože po době „dlouho“ nevyhnutelně přichází KONEC. :(
Jo to kdybys napsal VĚČNĚ mladí, to by byla jiná. Vidíš ten ROZDÍL? ;) :D :D

Jinak si to pamatuji DOBŘE, sám jsem toho vyrobil mraky. Počínaje kravinami jako elektrický pohon na gril (u ohniště), konče maličkou vodní elektrárnou ve mlýně (no, ve skutečnosti to byla kolektivní práce, ale jen proto, aby věci spěly rychleji kupředu). :)

Víš ty co mě DNES sejří? Když vidím všechny ty mašinky a vychytávky v hobbymarketech, tak si říkám: „Tohle kdybych měl, když mi bylo 2O!“ :)

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Kepler

Jiří: zaujal mě ten Velorex. Je jasné, že ten koženkový potah moc dlouho nevydržel. Na vlastní oči jsem na jakémsi srazu viděl ten hadraplán potažený impregnovanou džínovinou. S hrdostí opakoval známou filmovou hlášku: Velorex nebourá, Velorex leští!

Jiří Bohumil

Tož nám vydržel ten potah 5 let. Pokud byl „garážovaný“ v kůlně, tak nebyl problém. Boky a dveře koženka, střecha nějakým latexem impregnované kostičkované modrobílé plátno. K té džínovině to mělo poměrně blízko. A když jsem jej prodával, byl stále OK. A hlavně „NEKORODOVALA“ karosérie!!! 🙂
A když už reaguji, tak ještě jednu příhodu s ním (ale bylo jich podstatně víc, bylo by to skoro na delší povídání)).
Takže co se týká toho, Tebou uvedeného „leštění“. Tak to se mi rovněž jednou podařilo, když mi z pravé vedlejší boční ulice, nedal jeden „blb“, se starým Moskvičem, přednost. Já musel udělat levo-pravou kličku, abych do něj nenarazil a vzhledem k tomu, že „Chroust“ (tak jsme mu říkali) měl 3 kola, tak se „položil“ na levý bok a po něm jsem „leštil“ asfaltku v délce asi 20 m. Po zastavení se opět položil na všechny tři, ale to levé kolo bylo „zalomený“. Tak jsem Chrousta odstavil a běžel domů k sousedovi (bylo to asi 1 km od domova) a ten měl motorku, se stejnými koly. Tak jsem si od něj to přední půjčil, klusal zpět, vyměnil za to poškozený a za cca hodinu jsem už byl s Chroustem zase doma.
Jó, je na co vzpomínat.:-)))