Smutná girl

Otázka na podání trestný oznámení

Dobrý den, když mě někdo přes zprávu špiní a říká okolím lži na mou osobu, kdy se to může považovat za trestný čin?

Nejlepší odpověď
Hlada

§ 184 Tr. zák. Pomluva

(1) Kdo o jiném sdělí nepravdivý údaj, který je způsobilý značnou měrou ohrozit jeho vážnost u spoluobčanů, zejména poškodit jej v zaměstnání, narušit jeho rodinné vztahy nebo způsobit mu jinou vážnou újmu, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok.

(2) Odnětím svobody až na dvě léta nebo zákazem činnosti bude pachatel potrestán, spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 tiskem, filmem, rozhlasem, televizí, veřejně přístupnou počítačovou sítí nebo jiným obdobně účinným způsobem.

Další odpovědi
Kelt

Existuje oznámení na neznámého pachatele a kdyby se podařilo, že bys díky této „reklamě“ přišla o zaměstnání, tak to trestný čin asi bude.

Kryšpín

Jakou zprávu SMS, FB, lepení plakátů, ústní a také není špína jako špína. Pokud možno nezatěžovat policii má daleko jiné starosti.

Rokio

Mohlo by to být považováno za přečin pomluva, pokud o tobě někdo šíří nepravdivé informace, které by závažným způsobem mohly poškodit tvoji osobu (např. ztráta zaměstnání).