Opravdu se komunisté starali?

Komunisté sebrali poslední kladívko ševci, sedlákovi poslední hektar pole a statkáři dobytek. Kde berou to přesvědčení, že se starali?

Nezapomínáme 27.6.

Nejlepší odpověď
Alesh

Ano, starali se… o ledacos, třeba o to, co budou, resp. nebudou moct studovat tvoje děti, když jsi nebyl „politicky spolehlivý“.

Další odpovědi
Kepler

Ovšem, že se starali. Ševci pracovali ve Svitu Gottwaldov, sedláci mohli dál pracovat v JZD a statkáři odevzdali své krávy tamtéž, aby je nemuseli krmit a dojit. Jedno měli společné: neměli z toho nic. Za to se objevili se snopem obilí i srpem a kladivem na bankovce nejvyšší nominální hodnoty 100 Kčs. Šťastní to kulaci…

led

Oni to presvedčenie nemusia hľadať. My, čo sme toto obdobie zažili ako dospelí vieme, že vo väčšine prípadov sa o ľudí starali viac v dobrom, než dnešní mocipáni. Môžme porovnávať, na rozdiel od tých, ktorí to poznajú len z počutia alebo médií, tlampačov moci.

Čo keby ste konečne upreli pohľad dopredu, sledovali, čo sa deje okolo vás, aby ste nešľapli do „lajna“
Quo vadis Estoňan?

da ny

Ano, starali se.
V kladném smyslu, včetně negativ, jako každý režim.
Většina lidí měla jistoty (práce, bezpečí) a všechny základní potřeby.
Levnější bydlení a strava. Ostatní, zbytné věci bývaly dražší.

Zapátrej v historii a lidských osudech (podle původu, sociální vrstvy).
V životě není jen černá a bílá barva!
Poválečné uspořádání světa jsme nedokázali ovlivnit.
Uvědom si, že „historii píše vítěz“, byla a je „upravována“ k něčímu obrazu (tedy zkreslována).
Po válce byl nejen v naší zemi, v 50. letech hlad a „divočina“.
Jednomu vzali, jinému dali. Jeden šel povinně, další šel dobrovolně (JZD a Státní statky).
Uvědom si, že ševci už „vzal práci“ třeba Baťa…..
Pokud by tehdy demokratická společnost, její „zaměstnavatelé“ (někteří fabrikanti, statkáři, církev a některá šlechta), pracovními podmínkami, mzdami aj., vytvořili pro zaměstnance „optimální“ podmínky pro život…. Nezískali by ve svobodných volbách komunisté v r. 1946 přes 40%…
/Zde platí ona bída, hlad, nedostatek zboží po válce a zmíněné poválečné rozdělení světa.
Později průmyslově vyráběné , levné zboží. Např. švadleny, švec, pekař a drobný zemědělec nebyl schopen konkurence ⇒ nedostatek práce./ Někteří pracovali v komunálních službách.
Jak jsem již zmínila, nic není jen černé nebo bílé.
Člověk by měl myslet, mít informace z různých stran, ne papouškovat ciuí názory a zkušenosti.

Češi byli a jsou papežštější než papež. Přehnaná „aktivita“ a „rektální alpinismus“ tady byl už za Rakouska-Uherska.

Ve vísce, kam jsem jezdila k babi a dědovi BYLA CELÁ LÉTA HOSPODA V SOUKROMÉM VLASTNICTVÍ. Jeden soukromý sedlák „vydržel“. Rodina sice byla zčásti „exempláeně potrestána“, ale zbývající členové v místě přetrvali. Syn mohl jít do učení a později na SŠ v jiném kraji (v pohraničí), kde žil u své starší sestry.
Např. v NDR zachovali mnohem více živností v soukromých rukách.

mosoj

Nehodlám zde komentovat dobu do deseti let po válce.
Přes počátečný odpor vůči JZD se tento model zemědělství ujal a lidé byli spokojeni. Chodili na pole jako do fabriky. Mnoho delegací ze západu se jezdilo na náš venkov podívat. Bylo to hlavně o lidech. Ve vsi kde jsem nějaký čas bydlel, nevstoupil do JZD ani jeden velký sedlák , celkem 5 sedláků. Nicméně dřeli jako koně. Prostě děvečky a čeledíni již pro ně dřít nechtěly. Proč, když chodili v klidu pracovat na pole a do kravína v JZD!! Komu tedy tu dřinu přeješ? Jiná cesta než přes velké agro-celky nebyla schůdná, říkej si ji jak chceš! O bydlení se zde již mnohokrát diskutovalo. Prostě bylo dostupné všem i když se muselo nějaký čas čekat. Nicméně peníze na něj měli všichni. Co nabízíš dnes ty. Nikdy jsem v KSČ nebyl ani můj otec. Na školu jsem se vždy dostal. Ač nezemědělci, mohli jsme mít i malé políčko pro svoji potřebu.

Jo a udávání? To měli na svědomí většinou závistíví lidé z ulice nebo sousedi, aniž ve straně byli. Je to jenom o lidech. Nakonec ani ten převrat nebyl. Lidi si tuto cestu zvolili sami.

Zvidatel

Co máš pořád s těma komunistama v každé odpovědi a otázce? To nevíš, že člověk se stává tím, na co neustále myslí. A to ať v negativním nebo pozitivním slova smyslu…
Můžeš se zabývat komunistama až dokud se sám nestaneš komunistou. ;)

Zvidatel

A negativní reklama, taky reklamou.

anonym

Přečti si Proč nejsem komunistou. Mimoto, člověk, který si váží lidí, komunistou být nemůže.

led

„člověk, který si váží lidí, komunistou být nemůže.“ Ako ste došli na tú múdrosť? To vlastnou hlavou? Už si ani netrúfam vám položiť otázku, či ste zažili socializmus ako dospelý…
Zjavne vás veľmi hryzie svedomie, že ste sa nestal komunistom.

Alesh

boha jeho, zas další komunistický demagog! 🙂 Jdi se zahrabat!

led

Boh je komunistický demagóg? Vtipné.

Alesh

ne, jedna soudružka ze Slovenska

led

zaujmavé, predtým ma nechceli komunisti a dnes ma k nim radia. Tak ako to vlastne je? soudruh Alesh?
Nebojte sa na rozdiel od vás, premýšľam.

Alesh

To jo, ty senilní moudra, to je fakt přemýšlení 🙂

led

Alesh, trochu slušnosti by neuškodilo

Alesh

jj, začni od sebe 🙂

anonym

Do strany jsem nešel, máte pocit, že to co dělali, se dá obhájit chybami dneška? Není to nesmysl? Jména: Horáková, Píka, Kalandra, Janata…

anonym

Nezapomínáme # 27.6.

led

To je dobre, nikdy nezapomínajte na minulosť.
Pretože pohľad na minulosť býva premenlivý.