paul1

Opravdu prožíváme úpadek naší civilizace?

Přibývá nenávisti, zloby, láska a empatie jsou na ústupu. Vítězi se stávají lháři, lidé jsou klamáni falešnými zprávami. Rodí se neustále méně dětí atd. Zachytil jsem tyto myšlenky např. v seriálu „Příběhy civilizací“ vysílaném na ČT2.

Nejlepší odpověď
Drap

Tyto věci nelze hodnotit právě v té době. Je to velmi klamavé a zavádějící, Toto lze hodnotit až s odstupem času.

Další odpovědi
Kelt

Pokud si to myslíš, máš na to právo. Když se díváš na detail, nevidíš celek. Otázkou je, na co se zaměřit.

Disraeli

Ano, ale (zatím) ne po stránce technologické, hmotné, materiální. To by většinou měla být poslední fáze.
Proteď je hlavně nemocná a intoxikovaná.

led

Po mnohých poklesoch zánik starého života vystrieda nový život
Dejiny Zeme, aj Človeka poznajú veľa takýchto civilizačných poklesov, niekedy až po zánik konkrétnej civilizácie snáď v každej oblasti sveta.
Dnes (obrazný názov dnešného dejinného obdobia) je jeden z takýchto poklesov, kedy mocní si podrobujú slabších, čo pociťujú mnohí vo svojom vlastnom živote.

Ametyst

Ano, opravdu. Západ se zamiloval do válčení, kterým omluví to, že obyvatelstvo skřípne jak na svobodě, tak na životní úrovni vytvářením umělého nedostatku. Úpadek můžeme vidět i na tom, že jsme rezignovali na kvalitu čehokoliv, počínaje levnou pracovní silou, nekvalifikovanou. Místo informací jsme zaplaveni „příběhy“ a jednostrannými názory. To, co nebylo problémem v minulém století, je teď nepřekonatelným problémem, kde řešení vyžaduje velké peníze, jak jinak. Problémy se řeší odzadu, jako příznaky, a ne příčiny. Svobodná diskuze, která by korigovala excesy elit, vymizela, a bez diskuze se nikam dál neposuneme. Tak proto.
A že přibývá zloby a nenávisti? Lidi se cítí ohroženi.

elkon

Nemyslím, že to je jen civilizací.

Funna

definuj „naše civilizace“…pokud tím myslíš Evropu, tak ano, s tím souhlasím…že se objevovaly a mizely vyspělé civilizace je v rámci dějin lidstva normální…podívej se třeba nahistorii římské říše…ti méně „vyspělí“ a početnější nás (Evropu) časem převálcují…to je jisté a je to přirozený koloběh, že silnější zvítězí na slabším…my se stáváme slabšími jak přehnanou humanitou, tak zmenšováním obyvatelstva původních národů…ale to není globální problém, ale náš…