funky

Online rádio & vlastní tvorba. Jak je to s autorským zákonem?

Chtěl bych si založit online rádio pro pár přátel kde by hrála moje tvorba a písně autorů od kterých mám svolení k této produkci (lokální kapely apod.) Know how jak to technologicky zařídit mám. Ovšem nejsem si jistý zda musím v tomto případě platit nějaké autorské poplatky OSE nebo se někde registrovat apod. Nevíte někdo jak to chodí??

Odpovědi
Michal Kole

Platit bohužel musíte i když hrajete jen svojí tvorbu a různé registrace Vás nemimou. Ledaže by jste byl registrován na zahraničním serveru

bolak

Myslím že pokud je to tvoje hudba tak žádný poplatky platit nemusíš, to je jako kdybys do toho rádia jenom mluvil, taky po tobě nikdo nemůže chtít peníze za to žes řek někde něco online.
Mám kamaráda co vysílá online a má poměrně velkou poslechovost. Říkal že žádný poplatky neplatí :) ale jinak je to samozřejmě chráněný zákonem a něco by platit měl.

Pak jsou tam určitý výjimky, jako když autor skladby nebo nebo poslední člen kapely která písničku nahrála už dávno zemřel (myslím že je to 75 let ale tím si nejsem jist), tak se samozřejmě nic neplatí, takže pokud bys vysílal jenom Bethovena, Mozarta a podobný věci, měl bys být z obliga. Stejně tak lidová tvorba, vtipy a pořekadla, na ty se to taky nevztahuje.

Doplněno:
MUSÍM OHLÁSIT HUDEBNÍ PRODUKCI NA OSA (TZN. POTŘEBUJI
SOUHLAS OSA A MUSÍM ZAPLATIT AUTORSKOU ODMĚNU) V PŘÍPADĚ,
ŽE SKUPINA HRAJE POUZE SVÉ VLASTNÍ SKLADBY (TZN. ŽE NIKDO Z
AUTORŮ NENÍ NA PRODUKCI ZASTUPOVÁN OSA ANI JINOU
OCHRANNOU ORGANIZACÍ)?

Ve vašem vlastním zájmu je ohlásit na OSA pořádání živé veřejné
hudební produkce, tzn. 10 dní před jejím konáním
(§ 100 odst. 6 autorského zákona) oznámit program produkce
s uvedením jmen autorů a názvů děl, která mají být provozována.
Po ověření OSA, že se skutečně jedná o nezastupované autory,
nebude autorská odměna provozovateli vyměřena (účtována).
Pokud provozovatel takové oznámení neučiní (neohlásí pořádání
veřejné hudební produkce, neoznámí repertoár), má se za to, že na
produkci budou provozována pouze díla autorů, pro které OSA
právo k udělení licence k živé hudební produkci spravuje, což

vyplývá z autorského zákona § 100 ods. 6.

OSA-FAQ
www.klaxon.cz/do­kumenty/ndno.doc

Zbytek si přečti v odkazu. Měly by tam být i sazby. ↓↓↓

Zdroj: http://www.osa­.cz/hlavn%C3%AD-menu/licence-k-u%C5%BEit%C3%AD/vys­%C3%ADl%C3%A1n%C3­%AD,-internet-a-mobiln%C3%AD-s%C3%AD%C5%A5/web-r%C3%A1dio-a-tv.aspx