jackhammer86

Kdybych skončíl v práci, dostal odstupné a pak šel rovnou na ÚP, bude za mě ÚP hradit zdravotní pojištění?

Dobrý den, kdybych skončíl v práci a zároveň dostal odstupné a pak šel rovnou na úřad práce, tak nebudu mít podporu nezamenasti na 3 měsíce a to chápu, ale bude úřad práce hradit za mě zdravotní pojištění? Nebo si ho hradím sám? Děkuji

Nejlepší odpověď
autacek

Úřad práce za nikoho zdravotní pojištění nehradí. Je vážně tak těžké prolistovat internet nebo se zeptat rovnou paní na úřadě?

Další odpovědi
Malvína

Tak tady si dovolím oponovat s předchozí odpovědí. Úřad práce za vás hradí zdravotní pojištění po dobu evidence na ÚP. Nehradí sociální. Sociální pojištění sice není povinné si platit, ale nezapočítá se vám to do doby potřebné pro nárok na starobní, či invalidní důchod.

Zdroj: https://dumfi­nanci.cz/clan­ky/5026-pojistne-behem-evidence-na-uradu-prace/

ivzez

Malvína se tentokrát bohužel mýlí, úřad práce
za nikoho nehradí sociální ani zdravotní pojištění.

Za uchazeče o zaměstnání hradí zdravotní pojištění stát,
sociální pojištění za ně nehradí nikdo.

Zaregistrujete-li se na ÚP, bude za Vás stát hradit
zdravotní pojištění i po dobu, kdy nebudete pobírat podporu.
Ovšem plnit povinnosti uchazeče budete muset hned,
přestože se podpora začne vyplácet později.

Obávám se, že je mylný i předpoklad, že byste v případě,
že byste zaměstnání ukončil Vy, měl nárok na odstupné.

Malvína

Ivzez – Máte pravdu, já to špatně formulovala. Mělo být napsáno, že hradí stát, ne Úřad práce. Nicméně nechápu, proč má odpověď smazána.

ivzez

Neodpověděla jste správně ani ohledně započtení doby evidence.

Uchazečům o zaměstnání se do doby důchodového
pojištění částečně započítává i doba evidence na ÚP,
přestože za ně nikdo neodvádí důchodové pojištění.

Vždy se započte doba, po niž je nárok na podporu
v nezaměstnanosti nebo na podporu při rekvalifikaci,
a z ostatních dob (bez podpory) další max. tři roky.

Malvína

Chápu, respektuji. Má chyba, omlouvám se.