Elssir

Odkud se vzalo pořekadlo: Nasadil mu brouka do hlavy?

To vzniklo jen tak nebo je to následek nějakého nechutného rituálu?

Nejlepší odpověď
annas

Jde o lidové rčení, jehož původ je nejasný. Jinak slovo brouk k nám přišlo z latiny (bruchus) prostřednictvím němčiny (Käfer). Šlo původně o pojmenování neokřídleného obtížného hmyzu.

Význam zřejmě vznikl na na základě metonymie – obtížný hmyz = často obtížné myšlenky, které člověka pronásledují.

Význam snad znáte – mít starost, event. se tak označuje lehký stupeň duševní abnormality.

Etymologický slovník, SNČ, vl. v.

Další odpovědi
ratava

Nasadil mu brouka- červa – švába… do hlavy- brouk v hlavě dle lidové tradice způsobuje vrtohlavost u zvířat , což je parazitární choroba zvířat, způsobená zárodky tasemnice, může se přenést i na člověka…
Tak třeba to vzniklo z toho… Jen názor, že by to bylo nějak historicky podložené, to ne…