fortin

Odkud je Hafo?

Když je něčeho moc, říká se hafo. Odkud to může pocházet?

Nejlepší odpověď
Jakub

Slůvko hafo může nahrazovat výrazy mnoho, hodně, spousta a také příliš mnoho, nadbytek, přebytek. Martin Prošek se také pokusil o zjištění původu tohoto slova a došel k závěru, že velmi podobná, hláskově i významově, jsou nářeční slova hafol, hafel, dále hafek a hafalec, která mají význam chomáč, trs ovoce a velké množství ovoce. První z nich je uvedené v Machkově slovníku, další pak Českém jazykovém atlase. Všechna ta slova se užívala na Moravě, velmi zhruba řečeno západní. Pokud jde o původ, podle Machka slovo hafol vzniklo z německého rovněž nářečního Hanfell, které je z Handvoll, hrst. Další zmíněná slova a z nich vzniklé dnešní hafo mají skoro jistě stejný původ.

Takže s hafo se to nejspíš má velmi podobně jako s přehršlí, jak jsem tady už o ní mluvil. V obou případech šlo nejprve o hrst, tedy malé množství, což se pak změnilo na opak, na množství velké.