led

Odiaľ čerpáte informácie o dianí okolo vás a vo svete, ak nesledujete audio-video a printové médiá?

Všimla som si, že niektorí užívatelia, nie mladí a mladší, podľa svojich príspevkov odložili televízor na „zaslúžený odpočinok“, nečítajú noviny, nesledujú politiku, sociálne a ekonomické informácie, prirodzene okrem športu a počasia, ale pritom sa k dianiu na českej scéne a vo svete vyjadrujú. Akosi mi nejde „do hlavy“, ako a odkiaľ môžu mať potrebné informácie k svojim odpovediam.
To všetko čerpajú len z internetu? alebo od „vševedúcej domovníčky“?

Nejlepší odpověď
aliendrone

V podstatě jste to trefila – internet a lidé. Všechno důležité se od lidí dozvíte, nebojte – pokud vnímáte. :)
Podívejte na TV noviny, to úžasné zpravodajství. (Teď nebudu rozebírat jeho tendenčnost a manipulativnost, to je na samostatno kapitolu)
V postatě jde o 2 typy reportáží:

  1. Zcela jasně bezvýznamné – Nějaký kretén vyhodil kytku jiného kreténa a mnoho dalších kreténů je z toho úplně hin! Nebo – banda bezďáků rozebírala kovovou konstrukci budovy, ta se na ně zřítila – 5 mrtvých, dalších 8 v nemocnici! A dál… Novičok! Ztratilo se letadlo, nikdo neví kde je! Atd. atd.

Ruku na srdce, tu první se dozvíte i když NECHCETE, tu druhou obvykle ne. Pro obě ale platí – CO ZÁSADNÍHO tyto informace pro Vás osobně znamenají? Uděláte/podniknete na jejich základě nějaké ZÁSADNÍ/alespoň důležité kroky? ;)

  1. Zdánlivě důležité – Putin navýšil zbrojní rozpočet o x%, přičemž zavádí do výzbroje nové rakety blablabla, což se projeví zvýšením napětí mezi Ruskem a NATO. Premiér odletěl s obchodní delegací na návštěvu Číny, kde podepsal smlouvu o obchodní spolupráci.

Co uděláte v případě první? Doplníte zásoby v krytu na maximum? Zbavíte se papírků nákupem zlata? A co v případě druhé? ;) :D :D

NEPOTŘEBUJETE TV k tomu, abyste věděla to podstatné! Navíc – ať se to líbí nebo ne, jejím sledováním je člověk ovlivňován – a to navzdory faktu, že si je třeba této manipulace vědom! (tak to prostě funguje – podobně jako u reklamy – ukažte mi někoho, kdo OPRAVDU věří, že to co slibuje reklama je pravda) Zkuste si někdy kriticky rozebrat TV noviny a UPŘÍMNĚ si pak odpovězte – co nezbytného jsem zjistila, bez čeho bych nemohla žít? Co mi kriticky a nenapravitelně uniklo? Nedivte se, když zjistíte, že NIC! ;) :D

Takže když si odpustíte 30 minut televizního zpravodajství (tedy NEPROMRHÁTE JE!), získáte 30 minut na pro Vás DŮLEŽITÉ věci. Nechte ostatní čumět na ty bejkárny (a zároveň je PRO VÁS profiltrovat). ;) :D

Další odpovědi
Kepler

Kromě TV zpráv jen z internetu. Pak se dá hodně dozvědět i v hospodě od vševědoucích pivařů, ale tam moc často nechodím.

EKSOT123

No já dřív neměl ani TV ani PC. Když jsem dělal v Čechách, dozvěděl jsem se něco v práci, nebo mi kolega donesl starší výtisky Lidé a Země apod. Ale samozřejmě bída. Teď mám už přes rok internet a tak zpětně zjišťuji, co se událo, co kdo nazpíval za písničku, atd – je ze mně internet maniak, tedy když mě zbyde ještě trochu síly po návratu z práce. To platí na ubytovně. Když jsem doma na statku, není čas na nic, ale tam zase zajdu do hospody,…

Mc Merkurion

… to, že nemám tv, neznamená, že nemohu sledovat jejich pořady, konkrétně co se týče zpravodajství, vysílají ho i po netu, třebas čt má všechny své vlastní pořady i seriály zdarma volně přístupné kdykoli v archívu, prima taktéž, tam je sice obstrukce s reklamou, dá se z jejich stránek v pohodě stáhnout už bez reklamy, nova je na pořady skoupá, maže vše, co je její i na YT, ale popravdě nic zajímavýho nevysílá …
… noviny vycházejí jak v tištěné verzi, tak v internetové, takže můžu šetřit naše lesy a neplýtvat papírem …
… v hospodě se toho už moc nedozvim, jelikož od toho slavného zákazu kouření tam skoro nikdo (včetně mně) nechodí, to se sejdem se sousedama na dvorku …
… samozřejmě, že i internetové zpravodajství je zmanipulované, ale jde snáze dohledat různé varianty dané informace a udělat si vlastní názor …

led

A myslíte, že internetové spravodajstvo nie je manipulované,
potom musíte rovnako ako na Tv prepínať kanály a hľadať ďalšie informácie, prirodzene rovnakým spôsobom zmanipulované ako aj spravodajstvo printových a audio/video médiách. v zmysle hesla: Kto ťa platí, toho poslúchaj.

aliendrone

Přesně tak! Je v tom ale DOST zásadní rozdíl – v TV jsem manipulován POUZE JEDNOSTRANNĚ! Na netu díky konkurenci mám MNOHEM VYŠŠÍ ŠANCI si udělat lepší obrázek, tak to prostě je!

Pochopte – před pár lety byly v Řecku MASOVÉ statisícvé demonstrace a ŽÁDNÁ TV o tom nevysílala, noviny, rozhlas – prostě NIC!! Něco o tom psal Sputnik (víte asi čí je to hlásná trouba), proto jsem tomu nevěnoval velkou pozornost.
Až když se kámoš vrátil z dovolené v Řecku VLAKEM (protože mu během protestů z auta udělali demonstranti šrot na odpis!) mi z jeho podání docvaklo, JAKÁ OPRAVDU je tam situace. Tak asi tak. :)