Nick42364

Jak to je s Euthyroxem, když mám odběr krve zrovna zítra? Vzít si ho před odběrem, nebo hned po?

Jak to je s Euthyroxem, když mám odběr krve zrovna zítra? Správně nejíst, pít ideálně jen vodu a vzít si něco sebou co můžu rychle zakousnout po odběru třeba rychlé cukry banán, jablko, koblih,… Ale zajímá mě, jestli Euthyrox před odběrem, nebo hned po. Z logiky věci mi připadá že bych měl po odběru aby se zjistilo jestli mi štítná žláza produkuje správně hormony i bez léků (snížená funkce je u mě) a jak to je u obvodního? Taky všechny léky vynechat, nebo si dát všechny léky před odběrem (třeba tlak, ředění krve,…) ?

Odpovědi
da ny

To co Vám připadá z logiky věci, je absolutně nelogické!!!
Odběrem se Nezjišťuje „jestli mi štítná žláza produkuje správně hormony i bez léků (z logiky věci). Protože je jasné, že Vaše ŠŽ produkuje nedostatek hormonů a PROTO užíváte ráno jako 1. lék na lačno Euthyrox. Lékař z hodnot zjistí, zda dávka, kterou žíváte/naordinoval STAČÍ. Zda má snížit nebo zvýšit podávání hormonu..
Mám dojem, že pokud jdete na odběr jen na ŠŽ (žádné jiné vyšetřené), je buřt, jestli se najíte nebo ne.
„SH je tedy velmi citlivým parametrem funkce štítné žlázy. Odběr krve pro laboratorní vyšetření tyreoidálních hormonů můžeme, je-li pacient bez medikace, provádět kdykoli během dne. Pokud je pacient léčen, je potřeba se o přípravě k odběru krve poradit s lékařem,“vys­větluje MUDr….“
https://euc.cz/clan­ky-a-novinky/clanky/stit­na-zlaza-vysetreni-funkce-a-pripadnych-poruch/

Ametyst

Léky je lépe vzít až po odběru. Stejně je v krvi hladina stálá, když se berou pravidelně, navíc dlouhodobě. Před odběrem je dobré pít vodu.