Dennafat21

Od kolika let můžu použít střelnou zbraň, když jsem na střelnici?

Od kolika let se může střílet

Zajímalo by mě od kolika let můžu použít střelnou zbraň když jsem na třelnici.

Nejlepší odpověď
Edison

Zákon č. 119/2002 Sb.

§ 19
Věková hranice pro vydání zbrojního průkazu

(1) Zbrojní průkaz skupiny A, D nebo E lze vydat jen osobě starší 21 let, pokud tento zákon nestanoví jinak.

(2) Zbrojní průkaz skupiny B nebo C lze vydat jen osobě starší 18 let, pokud tento zákon nestanoví jinak.

(3) Zbrojní průkaz skupiny B lze vydat osobě starší 15 let, která je členem občanského sdružení zabývajícího se sportovní činností podle národních nebo mezinárodních pravidel a řádů a součástí této činnosti je střelba, jsou-li splněny ostatní podmínky pro jeho vydání.

(4) Zbrojní průkaz skupiny C lze vydat žáku střední školy nebo středního odborného učiliště staršímu 16 let, pokud v osnovách školy či učiliště je zahrnuta výuka myslivosti a jsou-li splněny ostatní podmínky pro jeho vydání.

(5) Zbrojní průkaz skupiny D lze vydat žáku střední školy nebo středního odborného učiliště staršímu 18 let, pokud v osnovách školy nebo učiliště je zahrnuta výuka puškařského oboru nebo střeliva.

(6) V případech uvedených v odstavcích 3 a 4 je nutný písemný souhlas zákonného zástupce a doporučení příslušného občanského sdružení, školy nebo učiliště. Osoba mladší 18 let smí zbraň nebo střelivo pro sportovní nebo lovecké účely nabývat do vlastnictví, s výjimkou koupě, a držet pouze se souhlasem zákonného zástupce; tuto zbraň nebo střelivo smí používat pouze za přítomnosti osoby starší 21 let, která je držitelem zbrojního průkazu skupiny B nebo C nejméně 3 roky a která zajistí bezpečnou manipulaci se zbraní nebo střelivem.

§ 59
Svěření zbraně

(4) Při výuce, přípravě nebo soutěžích, jejichž součástí je střelba, může osoba mladší 18 let, nejméně ve věku 10 let, používat zbraň, avšak pouze za přítomnosti osoby starší 21 let, která je držitelem zbrojního průkazu skupiny B, popřípadě skupiny C nejméně 3 roky a zajistí bezpečnou manipulaci se zbraní a střelivem.

Zdroj: https://www.za­konyprolidi.cz/cs/2002-119

Další odpovědi
Klaproth

Hloupě položená otázka. Ujasni si pojem „střelná zbraň“. Např. mechanické střelné zbraně s napínací silou menší než 150 N nejsou podle zákona 119/2002 zařazeny ani do té nejnižší kategorie zbraní a střílet z nich může naprosto kdokoliv.

autacek

Záleží na tom kde a z čeho, pod dozorem, nebo bez dozoru, atd.

Edison

Klaproth: Otázka není hloupě položena, je špatně položena. Chyba vyplývá z neznalosti tohoto OBECNĚ ZÁVAZNÉHO předpisu, kterým se musejí řídit všichni občané, nikoli jen ti, kteří nějakým způsoben mají nějakou kvalifikaci. Bohužel povědomí o tomto zákonu je v široké veřejnosti velmi slabá, ačkoli se týká všech, kteří si koupěj „kuličkovku“, „poplašňák“, nebo „plynovku“.

autacek

Právě proto, tebou vytrhlých pár paragrafů ze zákona, je velmi zavádějících, protože není vůbec jasné na co se tazatel ptá a zodpovědět celou škálu by zabralo příliš velký prostor.

Edison

Navíc to třeba nakopne tazatele se do toho zákona kouknout hlouběji. Není zase tak složitý, dle mého názoru jeden z nejjednodušších a nejkvalitnějších zákonů u nás.

Edison

Já to chápu. A dokonce chápu, na co se ptal tazatel. To, že použil nesprávný termit je sice fakt, ale právě ty paragrafy se týkají toho, na co se (nejspíš) tazatel ptal. On se vůbec pojem palné a střelné zbraně všeobecně zaměňuje.

Emefej

Tak tak, ty body co Thomas Alva vypsal, se týkají zbraní kat. A až D. Jsou i střelné zbraně, které tam nepatří a jejich použití není zákonem nijak regulováno. Třeba luky a kuše do napínací síly 15 kg nejsou vůbec za zbraně považovány, a přesto jde o střelné zbraně.