MichaelOffic

Od které události se počítaly roky ,,před naším" letopočtem?

Například- když se něco stalo ve starém Římě, nějaká událost v roce 150 př. n. l, tak dle čeho se poznalo, že se to stalo tolik let před rokem ,,0"?

A jaký rok by to byl, kdyby neexistoval ,,náš letopočet"?

Emefej – viz doplnujici otázka – jaký letopočet by to byl (tehdy a teď), kdyby ,,náš letopočet" neexistoval?

Nejlepší odpověď
annas

"Četla jsem špatně otázku

Kdy začal náš letopočet se dovíte v archivu, otázek je nejméně 30.

Od kterého roku se píše aktuální rok?
Kdy a kým bylo určeno, že právě narození Krista bude celosvětový …
Proč se vlastně datuje rok od 0 n.l.? Co se stalo tak převratného pro …
Existuje rok 0 našeho letopočtu? |
Jak se počítají století před letopočtem?

https://www.od­povedi.cz/sear­ch?q=po%C4%8D%C3%AD­t%C3%A1n%C3%AD%20le­topo%C4%8Dtu

Jinak je zajímavý kalendář beda, kde se dovíte všechno, co potřebujete.

https://kalen­dar.beda.cz/ka­lendar-rozcestnik
--

"Nejstarším známým letopočtem je tzv. seleukovská éra počítaná od 1. října 312 př. n. l., kdy Seleukos Nikator zvítězil v bitvě u Gazy.

Na evropském kontinentě se snahy o nepřetržité počítání řady let objevily poprvé v Řecku, když začali řečtí historikové ve 4. století př. n. l. počítat roky podle olympiád. Počítána byla čtyřletá období od 1. července 776 (= epocha let podle olympiád), přičemž byly současně označovány i jednotlivé roky v rámci každých čtyř let (rok 217 n. l. se tak označoval jako Ol. 249, 1). Tento způsob počítání byl někdy užíván i po oficiálním zrušení olympiád v roce 394 př. n. l.
Ve starověkém Římě se vedle datování podle konzulátů užívaly i jiné způsoby. Pro římské historiky se východiskem stalo počítání let od založení Říma (anni Urbis conditae, a. U. c.), jehož epochou se podle tradice stal 21. duben 753 př. n. l.! atd.

https://wikiso­fia.cz/wiki/Zp%C5%AF­soby_datov%C3%A1n%C­3%AD

Další odpovědi
Emefej

V roce 150 př. n. l. nevěděli, že jsou 150 let př.n.l., toto určování letopočtu se začalo používat až po roce 0 našeho letopočtu.

Tehdejší letopočty se obvykle datovaly podle doby vlády konkrétního panovníka.

cochee

Od domnělého roku narození Krista. Dřív se taky často používalo „před Kristem ( = před naším letopočtem) a "po Kristu“ ( = našeho letopočtu).

led

S počítaním rokov je to ako s vašou zmenou názvu otázky. Nestačí sa pýtať len odkedy platí, ale od akej udalosti platí. Tým sa ujasnia odpovede, napísané pred zmenou názvu.
Ako úvod k mojej odpovedi využijem odpoveď annas (v tejto otázke) a doplním „od které události se počítaly roky ,,před naším“ letopočtem"
citujem z ďalších zdrojov :
1 – "Rok nula v našom ponímaní a v počítaní rokov našej histórie vôbec neexistuje. To si však sotva uvedomujeme. V našom zaužívanom počítaní rokov v kresťanskej kultúre nepoznáme a vôbec neuvažujeme rok nula. Rok jedna pred Kristom sa skončil 31. decembra a v nasledovný deň, sa začal 1. januára, už rok jedna po Kristovi.

Až do šiesteho storočia sa v Európe pracovalo s letopočtom „ab urbe condita (to znamenalo: od založenia mesta pokračujúc, pričom mestom bol mienený len Rím) – a tak označovali starí Rimania svoj letopočet. Ten sa začínal s rokom založenia Ríma. Z nášho súčasného pohľadu a nedokázaného tvrdenia historikov to bolo 753 rokov pred narodením Ježiša.

To, že počítanie nášho času sa musí začať s narodením Krista, určil až v roku 525 po Kristovi, rímsky mních Dionýzius Exiguus. Tým sa kresťanstvo jednoznačne oddelilo od „pohanského“ Ríma, ktorý však bol ironickým spôsobom jeho „krstným otcom a jeho uterusom“. https://roman­bednar.blog.prav­da.sk/2016/10/­01/az-on-urcil-narodenie-jezisa-za-zaciatok-nasho-letopoctu-kto/
Správnosť výpočtu je dodnes neujasnená

Jedna z možností… a teraz prídem ku koreňu vašej otázky:
„Od které události se počítaly roky…“
Od tejto udalosti:
2 – "Léta Páně se počítají od kdysi předpokládaného dne Ježíšova obřezání, ke kterému mělo dojít 1. 1. roku 1. " https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/N%C3%A1%C5%A1_le­topo%C4%8Det

Doplnok k dodatku otázky:
V prípade, že by sme naďalej používali „rímske“ počítanie rokov, potom 21.apríla to bude 753+2021=2774 rokov od založenia Ríma.

Drap

Tak to už si nikdo nepamatuje.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

MichaelOffic

Nejlepší odpovedi Annas + Led.

MichaelOffic

Jinak v tom ze mi někdo upravil otázku ja nemohu za to. Nevím proč admini se šťourají v příspěvcích a nenechají lidi napsat veci tak jak je píšou v nadpisu… :/

A jinak – nejsou náhodou i nějaké římské stavby s poznačenými letopočty? Jestli je to jak říkáte tak by člověk musel projít všechny vladaře, kolik let vládli a z toho spočítat kolik zhruba se stala taková událost či vznikla ta věc nebo stavba, ne?

led

Vzhľadom na to, že každý vládca sa cítil stredobodom všetkého aj roky sa počítali podľa neho. Naozaj v tom bol zmätok. Pamäť sa opierala o známe udalosti a od nich sa počítal vek.
Neskorší dejepisci to potom navzájom porovnávali a prepočítavali. Preto aj dnešní historici časy pred Kristom často prepočítavajú aj fyzikálnochemickými tabuľkami podľa známych prírodných veličín (polčas rozpadu atómu uhlíka)

MichaelOffic

lidi kteří dali uživateli cochee palce nahoru – tahle odpoved není nejlepší protože se netýká toho na co se ja ptám.

cochee

Musíš se tedy zeptat pořádně, viz níže můj příspěvek v diskuzi.

NoFear

Je to odpověď přesně na tu otázku. Nas letopočet se odvíjí od domnělého narození Krista (i když se prý měl narodit roku 3 nebo i více před naším letopočtem).
Náš letopočet se myslím ale začal používat až v 6. nebo 7. století. Někdy v té době byl zaveden.
Ve starověku měl každý svůj národ/kultura vlastní kalendáře a počítání letopočtů. Řím buď od založení města nebo podle vlády konzulů. Řecko podle (údajně) „prvních“ Olympijských her. Nebo podle události/války/o­sobnosti (i od konce Trojské války). Atd.

annas

Podívejte se do odkazu. Zde se dovíte o všech kalendářích počtání roků, svátky, křestní jména atd.

https://kalen­dar.beda.cz/ka­lendar-rozcestnik

Náš rok 2021 je u Židů rok 5781.

MichaelOffic

Děkuji, aspoň něco korektního se mi dostalo za odpověď – s těmi židovskými roky :)

MichaelOffic

Kdy a jak začal „náš“ letopočet vím a na to se neptám :)

annas

MichaelOffic,

"Kdy a jak začal … jste vložil v době před 47 minutami já před 41 minutami od času po 18. hodině., kdy píši příspěvek.

MichaelOffic

cochee – probůh to vím taky, ja se ptám podle čeho se to poznalo ze se to stalo zrovna tech 150 let „př.n.l“? :D Nejstarší fyzické věci se měří radiokarb. metodou, ale taktéž vím že určitě v Egyptě, Římě, Řecku či Mezopotamií museli počítat letopočet už hodně dávno ale ptal jsem se od jaké udalosti nebo dle jakého zpusobu odměřovali roky tehdejší pisatelé a dle čeho vychází dnešní překladatelé tabulek a textů že se to a ono stalo tehdy a tehdy.

cochee

Ne, probůchu, tvoje primární otázka zněla „Od které události se počítaly roky ,,před naším“ letopočtem?" To co píšeš se ptáš v doplnění a je to vlastně úplně jiný dotaz.

MichaelOffic

Tak jinak opět – podle čeho se odměřilo že zrovna ta nějaká událost se stala zrovna 150 let před Kristem? Neřeším rok 0, ale ty roky předtím. Například 1 rok před „rokem 0“ ještě než vůbec se něco takového se začalo řešit byl jaký letopočet v tehdejší době?

quentos

Emefej: … rok 0 ale nikdy nebyl.

Emefej

Vím, vím. Neobratné vyjadřování, opravit to bohužel už nemůžu…

led

určený 1. deň 1.roku, od ktorého sa začal počítať súčasný letopočet vznikol až približne 300 rokov po tomto umelo stanovenom dni.

MichaelOffic

Mate tim na mysli ze v tu chvíli kdy se to udělalo, byl v kalendáři rok 300 a lidi počítali roky od roku 300?