Ivanka99

Očkování dítěte

Prosím o radu, máme 2 měsíčního vnoučka, narodil se předčasně, císařem, v porodnoici nasazena ATB. Pediatrička chtěla očkovat v 6 týdnu, dcera nesouhlasila, teď chtěla v 8, týdnu, dcera opět nesouhlasila s tím, že tuto vakcínu je možné podat do 10. měsíců dítěte navíc má malý rýmu. vzhledem k tomu jaké už měl problémy nechce dcera nic uspěchat. Pediatrička reagovala tak, že dceru skoro vyhodila z ordinace, křičela na ní, že jí nahlásí na OHS, že chce své dítě zabít atd. Dala jí ultimátum do 17.2. pokud nedá malého očkovat musí si najít jiného lékaře. Dcera byla naprosto zděšená jejím chováním. Podle informací z internetu, se těmto dětičkám nedoporučuje tak brzy očkovat. Začali jsme uvažovat i o neočkování vzhledem k informacím , které máme. Má někdo zkušenosti s tímto problémem? Nezná někdo v okolí Olomouce rozumného pediatra? Děkuji

Nejlepší odpověď
jirkajirka

Záleži na Vás podle čeho se budete řídit. Jestli co kdo řekne na internetu nebo co řekne odborný dětský lékař.Kdo myslíte že má pravdu??

Další odpovědi
pusinka50

Méla jsem od své matky nakázáno nechat malého syna očkovat vakcínou proti chřipce. Synova pediatrička toto odmítla, že je rozhodně proti jakékoliv vakcinaci, ať jdeme jinam. Nešli jsme jinam. Našla jsem si na internetu zhoubné účinky jakýchkoliv vakcín a už jsme tam na očkování nešli. Velmi moudrá lékařka. Zrovna tak nechtěla synovi zbytečně nasazovat antibiotika, dokud se z krevního vyšetření nepotvrdilo, zda jde o infekci bakteriální či virovou. Další lékařka, která se věnuje léčení i z pozice homeopatie, mi sdělila důsledky vakcinace, co vakciny vlastně opravdu všechno obsahují, když jsem si to na internetu přečetla, upustila jsem od jakéhokoliv očkování vyjma samozřejmě očkování povinného. Mám opačný názor než Jirkajirka. Na internetu dnes člověk najde vše, odborné články odborných renomovaných lékařů, samozřejmě, nemyslím tím nějaké domněnky na nějakém chatu.
Vaše dcera je rozumná, rozumnější než pediatrička, máte přístup na internet, tak si najděte jinou pediatričku a při telefonickém hovoru se přece při objednávání můžete rovnou zeptat sestry, jaký má paní doktorka názor na vakcinaci, nebojte se toho

Dochy

Oni i pediatři jsou různí. Pediatr by si s rodičem měli své názory a důvody vyjasnit. Pokud je pediatr (nebo rodič, z jednoho dotazu nelze objekltivně soudit 😉 ) konfliktní, asi by bylo lepší najít jiného.
My máme lékaře naštěstí řekl bych hodně rozumného, ale od Olomouce je to docela z ruky…
Na OHS klidně nahlásit může a pokud přešvihnete lhůtu k očkování tak pravděpodobně i musí. Ale co to bude znamenat pro vás nevím. Osobně nepředpokládám, že by to OHS nějak rychle řešil, zvlášť pokud nemáte nic proti očkování jako takovému, jen jej chcete z nějakých důvodů odložit v rámci stanovených termínů…

pediatr

Váš dotaz má 2 roviny. K vlastnímu očkování – je zcela zřejmé a vědecky dokázané, že se má očkovat co nejdříve. Nedonošení se mají očkovat tím spíše, právě proto, že jsou oslabení. Proto potřebují ochranu. Očkování naučí jejich imunitní systém reagovat na nemoci, které je ohrožují. Možná se Vám to zdá divné, ale jen proto, že internet je plný hrozných blábolů, nikoli odborných textů. Jistě jste slyšeli o problémech s pertussí, tedy dávivým kašlem. Právě tato nemoc prokazatelně nejvíce ohrožuje Vaše vnouče a to dokonce možností usmrcení. To je prostě fakt.
Druhá rovina se týká komunikace s lékařkou. Ona zřejmě tlačila na tento správný postup a zřejmě si s maminkou nerozuměly. Nevěřím, že to bylo přesně tak, jak Vám bylo popsáno, maminky to často dramatizují. Jestli si navzájem nedůvěřují, tak je to samozřejmě na změnu, ale věcně měla doktorka pravdu.
Doplňuji:
Reakce na Pusinku v diskuzi!

ivzez

Ivanko, neřiďte se radou Pusinky50, není lékařka,
nezná ani situaci Vašeho vnoučka. Ani já nejsem lékař,
takže se nevyjádřím k otázce, zda očkovat nebo ne.

Lékař by měl dokázat s rodiči jednat tak, aby k němu
měli důvěru – je to v zájmu jeho pacientů. Jestli tak lékařka
nejedná, případně pokud volí nevhodné výrazy a postupy,
lze to řešit změnou lékařky.

Ale o očkování by se Vaše dcera měla radit s odborníky.
Nehledat rady v internetu, kde opravdu najde jen snůšku hloupostí.

Jestli si chcete něco odnést odsud,
pak názory Pediatra, Jirkyjirky a Dochy.

Pro Pusinku50:

Toto není první případ, kde radíte chybně a špatně.
Kdyby šlo jen o peníze, vem to čert.
Ale tady jde o zdraví malého dítěte.
Dochází Vám vůbec, co by Vaše rada,
pokud by se jí matka dítěte řídila, mohla způsobit?

Michalmic

Doporučuji se poradit i s jinou dětskou lékařkou, my chodíme k doktorce Valachové www.mudrvalacho­va.webnode.cz a jsme s manželkou spokojení.

cochee

Celé to čóro móro kolem povinných vakcinací je pouze o byznisu farmakologických gigantů a lékaři se svým lege artis pouze doplňují svatou dvojici ve smyslu „ruka ruku myje.“ „My jsme všichni lékaři a vy ostatní úplní blbci.“ Asi tak.

pediatr

Výroba léků či léčebných prostředků je stejný business jako třeba výroba potravin. Je správně, protože to je motor pokroku. Proto je tato oblast také výrazně kontrolovaná. Stanovení indikací pro léky je už také věcí vědeckých institucí a různých regulátorů. Většina z těch lidí nepochybně zvažuje prospěch pro pacienty. Já jsem nikdy nepovažoval své pacienty, tedy až na výjimky za blbce, z doporučení očkování jsem nikdy neměl ani korunu, přesto to dělám. Asi tedy budete považovat za blbce mne.

cochee

Všimněte si, že jsem nenapsal nic o výrobě léků, ale o povinných vakcinacích. Ony „businessové“ potraviny nás někdo nutí kupovat povinně? Já bych si třeba salámek nebo sýr s thiomersalem a fenolem dobrovolně nekoupil…

pediatr

Promiňte, ale já těmto argumentům či spíše poznámkám vůbec nerozumím. Jednak vakcíny jsou léky a vyrábějí je stejné firmy jako ty ostatní léky. Proč by zrovna vakcíny měly být nějak úmyslně špatné?? Za druhé – jaký význam má výraz povinné? V některé době je „povinné“ něco a v jiné je to trochu jinak. V jednom státě je to povinné a v jiném ne. Jde ale stále o stejnou ampulku, tak proč je jednou hodná a jinde nehodná? Jaký je rozdíl mezi „povinnou“ vakcínou a jiným lékem, třeba inzulínem, který je jistě nepovinný, ale volbu stejně nemáte. Bez něj zemřete. Lék je tedy buď dobrý nebo špatný, ale rozhodně ne kvůli nějaké momentální povinnosti nebo nepovinnosti.

pediatr

Pro Pusinku:
Musím Vás ujistit, že v tomto názoru se opravdu zcela zásadně mýlíte. Jednak je internet plný především totálních blábolů různých rádoby vědců a Vy ani nemůžete posoudit jeho renomovanost jak píšete. Nebo víte, kolik má článků v impaktovaných časopisech? Kolikrát byl citovaný? Na internetu jsou samozřejmě i vysoce kvalitní odborné zdroje, ale ty prakticky nikdo z běžné populace nečte. Pokud Vás zajímají kvalitní informace k očkování, tak doporučuji třeba zde: http://www.cdc­.gov/vaccines/
Pokud pediatrička odmítla vakcinaci, pak je to spíše na žalobu ke Komoře, protože nepostupuje lege artis, tedy podle poznatků vědy a měly by se živit jinak, třeba zmiňovanou homeopatií. Neodbornost je neomluvitelná. Předpokládám, že pacienti od lékařů by měli chtít odborné znalosti, ve smyslu školské medicíny založené na důkazech. Pokud ne, pak mají chodit jen k léčitelům.

pusinka50

pediatr: školská medicina je již dávno překonaná. A já se tu s Vámi nebudu dohadovat, co je anebo není pro naše děti. Váš nick „pediatr“ už lečcemus napovídá. Z dovolením si nechám svůj názor, mimochodem s homeopatií mám jisté zkušenosti a zřejmě větší než Vy. A že vakciny obsahují spoustu velmi škodlivých látek, tak tento poznatek mi doufám neupřete???? Mimochodem, ta „doktorka“ je vystudovaná MUDr. s mnohaletou praxí a když zjistila, že ji neuspokojuje léčit pacientům jen následky nemoci a chtěla léčit i příčiny, tak se dala na homeopatii, absolvovala spoustu školení, vyzkoušela si sama na sobě, jak které druhy léčení fungují..... z mého příspěvku je Vám asi jasné, že to není první lékařka v mém životě, která neuznává vakcinaci.....ale nechte si svůj názor a já si zas nechám ten svůj.....

pediatr

Školská, školní, akademická či jinak nazývaná medicína rozvinutých zemí je podle Vás dávno překonaná?!? To myslíte opravdu vážně? Jinými slovy – věda je překonaná? Budete-li mít cukrovku odmítnete inzulín? Bude-li mít Vaše dítě meningitidu odmítnete antibiotika? Při operaci odmítnete narkozu či laparoskopický přístup? To jsou jen drobky moderní medicíny. Myslíte, že je dávno mrtvá? Samozřejmě si to můžete zcela svobodně myslet, ale pak jste dosti mimo realitu. Je mi líto.

pusinka50

Ad pediatr: nemluvila jsem o povinném očkování. Mluvila jsem o vakcínách, jestli jste to dobře pochopil, z vaší odpovědi to jasné není

pediatr

Nezlobte se, ale tady jsem naprosto zmatený. Vy nějak rozlišujete povinné očkování a vakcinace? To je přeci totéž. Očkování je vakcinace a pojem povinná přeci nic neznamená. V jiném státě je třeba nepovinná, to je jen legislativní problém, nikoli věc podstaty. Všechny vakcíny mají podobný princip. Nemohou být ty povinné zdravé a ty nepovinné škodlivé. To je přeci absurdní.

Dochy

Každý zásah má svá pozitiva a svá negativa. To je prosím fakt. Teď jde jen o to ta pozitiva a negativa nějak zvážit. Říct z fleku, že všechny vakcíny jsou dobré a proto je dobře naočkovat všechno… Předpokládám, že to se asi neodvážíte.

pediatr

Prakticky každý zásah v medicíně má svá negativa a proto zvažovat tzv. cost/benefit, tedy volbu menšího zla je základní princip tohoto povolání.
Troufám si říct, že všechny schválené vakcíny jsou v rámci současného vědění dobré … ale ne na všechno. Všechny mají své prověřené indikace. Nepochybně očkovat necestujícího obyvatele v Horní Dolní proti žluté zimnici je nesmysl apod. Co se týká spektra očkování pro děti, tak to je stanoveno velmi renomovanými institucemi s velmi přesnými doporučeními, výjimkami apod. Ani já ani nějaká doktorka v Olomouci nemáme fakticky právo či možnost něco vědecky zpochybňovat. Nemáme k tomu kapacity od mentálních po materiální. Někdo může mít nejvýše nějaký „pocit“, že by to mělo být jinak. Rozumový přístup ovšem vyžaduje pocit také dokázat a v tom je háček. Proto nám pěšákům medicíny je třeba studovat informace opravdu důvěryhodných ústavů s historií a věřit, že tzv. medicína založená na důkazech je vědecký postup v tuto chvíli s nejnižší chybovostí, kterou samozřejmě nelze nikdy vyloučit. Popírat závěry vědeckých institucí s tím, že mám pravdu jen já, to zavání pýchou.