Ó,podzime,tak dlouze tvé housle lkají

mou duši hrou tou unylou utýrají.

Proč hlasatel BBC v červenci r. 1944 pronesl začátek známé básně?
Autor?

Nejlepší odpověď
annas

Autor Paul Verlaine – Píseň podzimní v překladu Fr. Hrubína.

Výzva k operaci Oerlord,´invazi, která byla největší výsadkovou operací v druhé světové válce.

Jedno je však nesporné, Operace Overlord byla největší kombinovanou pozemní, námořní a leteckou operací v dějinách.

Doplňuji:
Verše – smutek, pesimismus, atmosféra podzimu, ale snaha odejít pomáhat, jako by sám byl štván.

Zdroj: http://studen­tka.sms.cz/re­ferat/operace_o­verlord_1

Další odpovědi
hanulka11

Paul Verlaine

Když naše velvyslanectví v Paříži připravovalo českou účast na vzpomínkové oslavě 50. výročí vylodění Spojenců v Normandii 6. června1944, navštívil jsem několikrát onu část pobřeží, na niž rozhodl generál Eisenhower vylodit během dvou dnů na 300 tisíc spojeneckých vojáků. Operace měla krycí název Overlord. Vyloďovací jednotky v pěti směrech provedly výsadek na pět úseků pobřeží. Byl to od východu britský úsek Sword, kanadský Juno, britský Gold a americké úseky Omaha a Utah. V rámci těchto jednotek bojovali Francouzi a další spojenecké útvary. Čechoslováci se podíleli na vzdušné podpoře těchto jednotek. Naši letci bojovali hned v první den ve třech stíhacích a jedné bombardovací peruti. Večer před vyloděním byly zakódovanými sděleními z radia BBC uvedeny v činnost francouzské odbojové skupiny, které začaly okamžitě ničit železniční tratě, cesty, spojení. Bylo v tom doslova i kus poezie, když zakódovanou zprávou byly i verše básníka Verlaina. V Hrubínově překladu: "Ó, podzime, tak dlouze tvé housle lkají, mou duši tou hrou unylou utýrají......

Zdroj: http://www.roz­hlas.cz/vltava/do­porucujeme/_zpra­va/179056