Miroslavst

O jaké město se jedná? Kde leží a jaká je jeho historie?

V roce 1063 tam kníže Vratislav II., pozdější český král, založil u olomouckého kostela sv. Petra biskupství. O pár let později vyrostl kamenný hrad a benediktinský klášter Hradisko.

Samo středověké město bylo založeno až před polovinou 13. století za krále Václava I., a to v místech starší řemeslnicko-kupecké osady v podhradí. O pár desítek let později vyrostly městské hradby.

Nejlepší odpověď
annas

Statutární město Olomouc se rozkládá v Hornomoravském úvalu v nivě řeky Moravy. Je centrem Olomouckého kraje a bydlí v něm přibližně 110 000 obyvatel. Toto číslo z něj dělá páté největší město v České republice. Olomouc je ale především kulturní, společenskou a obchodní metropolí Hané a celé střední Moravy. Velké množství památek z ní činí po Praze druhou nejvýznamnější památkovou rezervaci v Česku. Město se také vyznačuje vynikajícím dopravním spojením. Kříží se zde dvě rychlostní silnice i několik železničních tratí.

Historie vzniku města je

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/O­lomouc a

Zdroj: http://www.ma­lenik.cz/?c=o­lomouc