annas

O co se zasloužil sv. Štěpán, že mu Maďaři projevují takovou úctu?

Kdy se slaví jeho svátek v Maďarsku? U nás jde o druhý svátek vánoční.

Nejlepší odpověď
stana73

Byl to první maďarský král a zakladatel uherského státu

Další odpovědi
BEAES

Dne 20. srpna – slaví v Maďarsku Svátek sv. Štěpána a Maďarské ústavy, proč je pro ně významný a pojmenovali po něm i univerzitu jsem nenašla, docela by mě to zajímalo, tak si na odpověď počkám.

vagra

Svátek svatého Štěpána je v liturgii svátkem, který připomíná prvomučedníka Štěpána a který se slaví 26. prosince.
V Česku je znám též pod nenáboženským názvem „2. svátek vánoční“.
Byl ukamenován za tvrzení, že jsou židé vinni Ježíšovou smrtí a že Ježíš je roven Bohu. Rozsudek byl vykonán mezi lety 35 a 37 před Damašskou bránou do Jeruzaléma.

Jeho jmenovec Štěpán I.Uherský, byl uherský panovník z dynastie Arpádovců, zakladatel uherského státu, je národním patronem Maďarska, místně uctíván jako patron koní a vinné révy.Za své vlády zkonsolidoval maďarský stát.

Zdroj: Wikipedie-více zdrojů