Avatar uživatele
annas

O čem a od koho jsou knihy? Označíte správnou variantu?

1. Dekameron

  1. jsou renezanční humorné a erotické povídky Giovani Battisty Boccaccia
  2. je životopis filmového režiséra Jamese de Camerona
  3. je příručka pro kameramany

2. Cesta na Měsíc je

  1. slavná „Broučkiáda“ od Svatopluka Čecha o výletech pana Broučka
  2. „verneovka“ – jedno z prvních literárních sci-fi, které napsal Jules Gabriel Verne
  3. utopický cestopis slavného šermíře a básníka jménem Hector-Savinien de Cyrano de Bergerac

3. Tichý Don je

  1. historický román Michaila Šolochova z prostředí donských kozáků za 1. světové války a občanské války v Rusku
  2. životopis surrealistického malíře českého původu Myrmidona Tichého
  3. strhující reportáž o nečekaném oněmění a operaci hlasivek Kurta Donalda Cobaina

4. Římanka je

  1. historický román o první římské císařovně Livii, manželce Octaviana Augusta
  2. příběh italské prostitutky od Alberta Moravii
  3. je biografie a filmografie herečky Sophie Loren

5. Námořník na koni je

  1. historický román o vítězství admitála Nelsona v bitvě u Trafalgaru
  2. název literární předlohy ke slavnému westernu Velká země
  3. životopis cestovatele a spisovatele Jacka Londona

Doplňuji:
Četla jsem diskuzi odpovídajících. Pro upřesnění.

Jules Verne napsal sci-fi Cesta na Měsíc (překládáno také jako Do Měsíce či Ze Země na Měsíc).

Savinien Cyrano de Bergerac – utopií jsou jeho satirické cestopisy Cesta na Měsíc a Cesta do sluneční říše.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Upravil/a: annas

Zajímavá 5Pro koho je otázka zajímavá? kropitko, panenka, anonym, vagra, anonym před 4971 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
kropitko

1. Dekameron

  1. jsou renezanční humorné a erotické povídky Giovani Battisty Boccaccia

2. Cesta na Měsíc je c) utopický cestopis slavného šermíře a básníka jménem Hector-Savinien de Cyrano de Bergerac
3. Tichý Don jea) historický román Michaila Šolochova z prostředí donských kozáků za 1. světové války a občanské války v Rusku
4. Římanka je b) příběh italské prostitutky od Alberta Moravii
5. 5. Námořník na koni je c) životopis cestovatele a spisovatele Jacka Londona
Doplňuji:
Trvám na tom. Verne napsal román Ze Země na Měsíc,který byl pak zfilmován a nazván Cesta na Měsíc…

Jestli je to jinak,tak chci důkazy a zároveň se omlouvám,za špatnou odpověď…

Upravil/a: kropitko

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
vagra

Souhlasím,až na :
Cestu na měsíc napsal Jules Verne, tedy-
2-b

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
1popelka1

1. a)
2.a), – pardon překlik, c) je správně
3. a)
4. b)

  1. jsem si musela najít – c)

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
vagra

První překlad této knihy do češtiny,vyšel v r.1869 a J.Neruda jej nazval -Cesta kolem měsíce-,takže opravdu asi záleží na tom,kdy a kým byla kniha vydána.

před 4971 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
1popelka1

A nebude u dvojky správně b) i c) – trochu jsem zagooglovala a dílo Cesta na Měsíc napsal Verne i Bergerac…

před 4971 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
kropitko

aha já myslela,že od Verna je román Ze Země na Měsíc

před 4971 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Už jsem vysvětlila v doplňku.

před 4971 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
kropitko

V seznamu knih,které mám doma,jsem to nenašla,myslela jsem,že mám všechno od Verna, no po vašem vysvětlení asi ano,ale jak je možné,že mám doma Ze země na měsíc a ne Cestu na měsíc,proč se to teda jmenuje pokaždé jinak?

před 4971 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
1popelka1

Zřejmě jiný překlad, jiné vydání… například Bídníci=Ubožáci od Victora Huga – taky dva různé názvy

před 4971 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
kropitko

Asi ano,hlavně ty vydání co mám doma,jsou jedny z prvních,tak tím to také může být…No aspoň jsem o něco chytřejší.....

před 4971 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Holky, už je všechno v pořádku? Ale opravdu jsem ráda, že jsem podnítila Vaši diskuzi (nic ve zlém). Myslím, že lepší diskutovat o knize než o tom , co budete vařit k večeři.

před 4971 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
kropitko

já jsem o.k,vy to Annas moc prožíváte. Já se spíš rozčílím u úplných nesmyslů…tohle mi přišlo zajímavé a poučné…také mě jako první napadl Verne,ale pak jsem si uvědomila,že se ta kniha co mám doma jmenuje jinak…tak jsem dala to,kam mě to víc táhlo. Když odpovídám na takový druh otázek,tak většinou první co mě napadne je správně, kdybych se tím řídila,dala bych Verna.

před 4971 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
vagra

Sice se od holek /sice jenom o kousek :D / liším,souhlasím s Vámi.

před 4971 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
1popelka1

Našla jsem právě životopis, kde je zmiňováno i dílo Cesta na měsíc, ale teď ho nemůžu najít, kdyžtak přidám odkaz později…

před 4971 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
1popelka1

Je to sice jiný odkaz, ale:
„Další dílo: Cesta do středu země, Cesta na Měsíc, Děti kapitána Granta, Tajuplný ostrov,..“
http://knihy.ab­z.cz/obchod/au­tor-verne-jules-verne

Já se přiznám, že jsem si tipla a stejně se překlikla, pak se opravovala… On i Čech má v názvu svého díla „měsíc“,ale věděla jsem, že je název delší, tak jsem si tipla c), ani nevím proč…

před 4971 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Rozvinula se diskuze, v pořádku, ale nevěděly jste, co napíši já. Tím, že knihy vycházejí s různými názvy, dochází k nedopatření. Takže každý má u Cesty na Měsíc jednu odpověď.
Kropítko a Popelko, uvedly jste Bergeraca, v pořádku. Vagra dodal Verna, také v pořádku.

Já jsem netvrdila, že je jen jedna možnost na výběr.

před 4971 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Píši na etapy. Kropítko, proč byste se omlouvala za špatnou odpověď. Jak jsem uvedla, zmátly Vás různá vydání knih. Popelka uvedla příklad na Huga. Ještě jsem si vzpomněla na jeden román Chrám MB v Paříži = Zvoník od MB.

před 4971 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
vagra

Jedno musíte uznat dámy-taková slušná diskuze tady už dlouho nebyla.
To se mi líbí.
Nakonec máme pravdu všichni.

před 4971 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
kropitko

Jak píše Annas,tohle je aspoň diskuze,která je k něčemu dobrá…

před 4971 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Vagro, díky, že jste se přidal. Zase se potvrdilo, že se člověk stále něco nového dovídá.

Já jsem si test sama udělala – dala jsem Verna. Ale nějak mně blesklo v palici, že i Bergerac psal o planetách. Tak jsem se podívala do literatury. Odpovědi jsem četla pozorně, zda někde není nějaké slovíčko navíc, které by b) nebo c) potvrdilo či vyvrátilo.

Kropítko odpověděla první, takže dostala od mě body 2.

před 4971 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Námořníka na koni jsem rovněž neznala, zkusila jsem autora odhadnout.

před 4971 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek