led

Novinárska etika – Zverejnenie neoverenej správy

http://domaci­.eurozpravy.cz/zi­vot/43874-nad-ruzyni-zemrel-v-letadle-pilot-stroj-pristal-nouzove/
V titulku je:Nad Ruzyní zemřel v letadle pilot
v správe: Zatím není zřejmé, zda první pilot letadla zemřel ještě před přistáním, nebo až po něm.
V slovenských TVnovinách bola informácia, že pilota previezli do nemocnice.
Otázka:
1 – zlučuje sa s novinárskou etikou uverejnenie neoverenej informácie so zavádzajúcim titulkom?
2 – Alebo ide o sprosté naháňanie sa za senzáciami, bez ohľadu na pravdu?

Nejlepší odpověď
Drap

Myslím, že se to dotýká obou bodů. Nejen etika v celé společnosti, ale i ta novinářská , se podle mého soudu pomalu vytrácí.
Jednotlivé noviny se snaží bulvárními titulky zvýšit prodejnost. Již několikrát jsem narazil na článek, který neměl téměř nic společného s titulkem

Další odpovědi
Terryle

Zveřejnit zprávu neověřenou ze dvou zdrojů se může, ale mělo by se to ve zprávě objevit. Předpokládám, že v tomhle případě to novinářům potvrdila mluvčí letiště nebo aerolinek, takže to je dostatečně věrohodný ke zveřejnění, ale ten druhý zdroj prostě schází, takže to není ověřeno. A u takovéhle zprávy není důvod nevěřit oficiálnímu zdroji.
Pilota nejspíš do nemocnice převezli, ale už muselo být pozdě. Je možné, že slovenská televize nekontaktovala přímo mluvčí letiště nebo ČSA, tudíž přebrala neověřenou zprávu a nechtěla být tak konkrétní…
Ale jen tipuju, nebyla jsem u toho a nevím, jak zpráva vznikala. Ale třeba takový iDnes měl nejprve, že letadlo mimořádně přistávalo kvůli zdravotní indispozici člena posádky, až pak to změnili na smrt. Takže jim tyhle informace musel dát někdo důvěryhodný.

Jinak mě vskutku potěšily projevy důvěry a respektu, které k nám novinářům chováte… ještě, že mám dneska tak nasrat den, že mě nepřekvapí a nerozhodí už nic :o]

hanulka11

předevčírem bylo také v novinkách ,že po nepokojích v Řecku zůstalo 150 mrtvých …když se ozval známý z Řecka a dozvěděl se co píší- ihned tam psal a bylo to opraveno na 150 zraněných…ale oni si musejí shánět senzace , pro čtenáře je to asi přitažlivější na čtení vždy o smrti …berou to jako senzaci je to sebranka novinářská.....

Damiana

Lidem už je dnes všechno málo a tak se přidává a přidává, ale už není co. Nahota je málo nahatá, urážky jsou málo vulgární, zloděj je bohužel také kdekdo.
Kdyby lidi nezajímaly klepy a senzace, bulvár by neměl takové zisky jaké má. Dokud se budou číst a se zájmem kupovat některé „obrazkové toaletní papíry“, lepší to nebude. Jak se prohloubily společenské rozdíly, závist a nepřejícnost se znásobila a číst si o smrti rovnou stáda sousedových koz je někomu příjemné. Mně osobně je z toho smutno.
A novinářská etika? Pryč jsou doby, kdy tuto práci mohl vykonávat k ní opravdu vzdělaný člověk. Dnešním „novinářem“ se může stát kdejaký patřičně zainteresovaný pisálek, zamindrákovaná drbna nebo neobjektivní grafoman. O úrovni znalosti českého jazyka těchto „žurnalistů“ se raději vyjadřovat nebudu. Inu, Čapka i Poláčka už jsme měli.

venkovan

To se stává. Horší je, že někoho citují aniž by mu tu citaci dali na vědomí, k autorizaci.
Není to tak dlouho co jsem si s jedním novinářem psal, že když mu něco pošlu, tak to neznamená, že to použije do reportáže bez mého vědomí a ještě spojí s určitým problémem, který není mým problémem tak jak to sám vnímá.
A jak to dopadlo – dobře. Věřím, že po několika mailech pochopil, oč mi v našich Kotěhulkách jde, a že naší radnici nemusí věřit vše co mu řeknou oficiálně a to co říkají neoficiálně je také lepší brát s velkou rezervou.

led

Sú novinári a „novinári“. Novinárov si vážim pre ich cieľavedomosť, snahu prísť veci na koreň a pravdivosť ich informácií.
Na druhej strane sú rôzni „novinári“ ktorí so svojej snahe presadiť sa použijú akékoľvek prostriedky na manipuláciu ľudí.
Jedno mediálne pravidlo znie:
„My vyberáme, my informujeme, my ukazujeme, my rozhodujeme – čitatelia, diváci, poslucháči i vy ostatní, vy len zbožne a dôverčivo prijímajte našu pravdu. Lebo pravda je len tá, ktorú určíme my.“