Avatar uživatele
Registrovaný

Nevíte někdo jaká je zákonná nejdelší výpovědní lhůta z bytu?

Mám takový problém, můj pronajímatel se dostal do finanční tísně a jedinou schůdnou cestou je pro něj nehorázné zvyšování nájmu. Já si našel nový podnájem, ale má ve smlouvě údajně tří měsíční výpovědní lhůtu a kauce 40000 Kč by měla být vratná do pěti dnů od vystěhování.Jenže já mám obavy že mi nový pronajímatel na kauci čekat tak dlouho nebude, a ze svého invalidního důchodu nemohu platit současně nájem u dvou bytů. Nevím co dál.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Pokročilý

Výpovědní lhůta z nájmu bytu činí minimálně 3 měsíce, viz. § 710 Občanského zákonníku:

(1) Nájem bytu zanikne písemnou dohodou mezi pronajímatelem a nájemcem nebo písemnou výpovědí.
(2) V písemné výpovědi musí být uvedena lhůta, kdy má nájem skončit. Výpovědní lhůta nesmí být kratší než tři měsíce a musí skončit ke konci kalendářního měsíce. Výpovědní lhůta začne běžet prvním dnem měsíce následujícího po měsíci, v němž byla výpověď doručena druhému účastníkovi.
(3) V případě, že nájem bytu byl sjednán na dobu určitou, skončí také uplynutím této doby.
(4) Nájem bytu, který byl sjednán na dobu výkonu práce pro pronajímatele, skončí posledním dnem kalendářního měsíce následujícího po měsíci, v němž nájemce přestal bez vážného důvodu na své straně vykonávat práce pro pronajímatele.
(5) Přestane-li nájemce bytu, jehož nájem byl sjednán na dobu výkonu práce pro pronajímatele, vykonávat z vážného důvodu na své straně tyto práce, změní se nájem tohoto bytu na nájem na dobu neurčitou, a to od prvního dne měsíce následujícího po měsíci, v němž nájemce přestal práce pro pronajímatele vykonávat.
(6) Za vážný důvod na straně nájemce se považuje zejména splnění podmínek pro přiznání starobního důchodu nebo invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně, skutečnost, že nájemce nemůže podle lékařského posudku vykonávat sjednanou práci a pronajímatel pro něj nemá jinou vhodnou práci, nebo skončení pracovního poměru výpovědí danou pronajímatelem z důvodu organizačních změn.

Zdroj: http://business.center.cz/busi ness/pravo/zakony/obcanzak/cas t8h7.aspx

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele

Nejdelší zákonná výpovědní lhůta stanovené zákonem není. Je zde na ochranu majitele nemovitosti i nájemníka naopak stanovená minimální výpovědní lhůta. Váš problém ale zákon neřeší. Máte jedinou možnost DOMLUVIT SE. Buď s majitelem nemovitosti, kde zatím bydlíte, aby netrval na dodržení výpovědní lhůty a tuto Vám zkrátil. Dohodou to lze, aniž by šlo o porušení zákona. Nebo, aby Vám v předstihu vrátil alespoň část kauce. Další možnost je, pokusit se domluvit s novým pronajímatelem bytu, že se nastěhujete k pozdějšímu datu, nebo že kauci složíte později. Pokud se Vám domluvit nepodaří, hledejte jiný podnájem, který bude volný až v době, kdy budete bez finanční ztráty smět opustit dosavadní byt. Znám z vlastní zkušenosti, co to je zadlužený vlastník nemovitosti, a jak to odnášejí potom nájemníci. Přeju hodně štěstí.

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Bydlení a zahrada

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Bydlení a zahrada

Zlatý Drap 1122
Zlatý mosoj 932
Zlatý hanulka11 500
Zlatý gecco 468
Stříbrný cukrar 340
Zlatý Kepler 293
Zlatý Hlada 260
Zlatý marci1 257
Stříbrný elektrikář 247
Zlatý annas 240

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.