Adri ..

Nevíte, kde vzal Eduard Petiška inspiraci?

k napsání Starých řeckých bájí a pověstí? Co ho k tomu vedlo?

Nejlepší odpověď
annas

Eduard Petiška napsal: ,,Starověké řecké báje a pověsti ukazovaly a dodnes ukazují, jak se dostat na cestu hrdinů. Je to cíl hodný lidského života. A právě tato cesta hrdinů nemá konce".

Od dětství E. P. lákaly příběhy z historie, proto si vybral studium srovnávací literatury. Po r. 1948 se stal spisovatelem z povolání, politicky se neangažoval, takže se věnoval své literární práci.

O antickou i ostatní historii neměli ostatní spisovatelé zájem, protože materiál byl rozsáhlý, jeho zpracování se jim zdálo pracné. Takže Petiška se rozhodl zpřístupnit nejen řecké mýty dětem i dospělým. Psal o smutku i radosti, věrnosti, zradách, marnosti, touhách, hrdinských činech atd . Čerpal z Homéra, Ezopa, dalších mytologických a historickýh zdrojů a děl atp.

Petiška představil dětem i mládeži přístupnou formou kulturní dědictví celého lidstva, v jiných dílech i vlastního národa.

Poznámí minulosti je zdrojem poučení, umožňuje srovnání atd.