Avatar uživatele
Pokročilý

Nevíte, kde se používá zapojení spotřebičů paralelně /vedle sebe/?

Děkuji za odpověď.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Téměř všude. V domácnosti jsou tak zapojené zásuvky i světla.
Protože při tomto zapojení se sčítá proud zapojených spotřebičů, dimenzuje se podle toho vedení jednotlivých okruhů a zároveň se na maximální možné proudové zatížení toho okruhu instalují patřičné jističe.

U sériového zapojení se sčítá napětí , takže by již při zapojení dvou spotřebičů na 220 V napětí nestačilo. Navíc musí být v chodu všechny spotřebiče. Nejde zapnout jen jeden !

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Bronzový

Mosoj to napsal výstižně. I barák je spotřebič a připojuje se paralelně hodinami k rozvodné síti. Takže zapojení všech odběrných míst je paralelní. Naopak na sériové zapojení si nějak nevybavuji.
Jenom bych mohl udělat kontrolku u vypínače např. světla, kdy zapojím žárovku na 230V do série s malou žárovičkou na 3,5V se stejným proudovým odběrem jako hlavní žárovka. Potom ve vedlejším prostoru vidím u vypínače, zda žárovka v jiném prostoru svítí. Pokud by žárovka praskla, tak se žárovička nerozsvítí i když vypínač bude zapnutý. U současného řešení pomocí doutnavky to nepoznám. Tak to je snad jediný, kdy bych mohl použít sériové zapojení.


Avatar uživatele
Zlatý

V prodlužovačce, ve dvojnásobné zásuvce

seriové zapojení byli staré společné televizní antény (STA) když se v tom někdo pohrabal tak nešla televize celému baráku.


Avatar uživatele
Zlatý

Dost obecná otázka.Například v jakémkoliv zapojení v elektrotechnice.
Doplňuji:
Michale,když nevíš nepiš. Účastnické zásuvky STA byli zapojeny paralelně.


Avatar uživatele

Sériové jak o tom každý přemýšlí a nevybavuje si je přeci u obyčejného vánočního řetězu :) 10 žároviček x 24V = 240V a to stačí, ale problém je v tom, že praskne-li jedna, nesvítí žádná a pokud jich bude víc, musíš všechny prohlédnout, která z nich je ta prasklá a jak zní Murphyho zákon zcela jistě to bude ta poslední.

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Zlatý

tom004

Pro >mosoj<. U seriového zapojení se napětí nesčítá,to je pořád 240V,ale dělí mezi připojené spotřebiče. Pokud je součet provozního napětí spotřebičů vyšší než 240V,mohou fungovat,ale špatně.Když je nižší,je problém. Mělo by to zachránit vypnutí jističe,někdy to ale nestačí.

Avatar uživatele
Zlatý

mosoj

Jo, jo . Je to tím že odpovídám z hlavy a já v praxi hodně používám sériové zapojení zdrojů !! A u těch se výstupní napětí sčítá. Dík za opravu.

Avatar uživatele
Zlatý

mosoj

Ale já to myslel tak, že se sčítá jmenovité napětí spotřebičů.

Avatar uživatele
Zlatý

mosoj

Ale já to myslel tak, že se sčítá jmenovité napětí spotřebičů.

 

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 3225
Zlatý quentos 1428
Zlatý mosoj 1389
Zlatý Drap 1213
Zlatý Kepler 956
Zlatý led 725
Zlatý gecco 710
Zlatý marci1 667
Zlatý Lamalam 656
Zlatý hanulka11 627

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.