KN

Nevíte, kde se používá zapojení spotřebičů paralelně /vedle sebe/?

Děkuji za odpověď.

Nejlepší odpověď
mosoj

Téměř všude. V domácnosti jsou tak zapojené zásuvky i světla.
Protože při tomto zapojení se sčítá proud zapojených spotřebičů, dimenzuje se podle toho vedení jednotlivých okruhů a zároveň se na maximální možné proudové zatížení toho okruhu instalují patřičné jističe.

U sériového zapojení se sčítá napětí , takže by již při zapojení dvou spotřebičů na 220 V napětí nestačilo. Navíc musí být v chodu všechny spotřebiče. Nejde zapnout jen jeden !

Další odpovědi
Mapel

Mosoj to napsal výstižně. I barák je spotřebič a připojuje se paralelně hodinami k rozvodné síti. Takže zapojení všech odběrných míst je paralelní. Naopak na sériové zapojení si nějak nevybavuji.
Jenom bych mohl udělat kontrolku u vypínače např. světla, kdy zapojím žárovku na 230V do série s malou žárovičkou na 3,5V se stejným proudovým odběrem jako hlavní žárovka. Potom ve vedlejším prostoru vidím u vypínače, zda žárovka v jiném prostoru svítí. Pokud by žárovka praskla, tak se žárovička nerozsvítí i když vypínač bude zapnutý. U současného řešení pomocí doutnavky to nepoznám. Tak to je snad jediný, kdy bych mohl použít sériové zapojení.

Michal Kole

V prodlužovačce, ve dvojnásobné zásuvce

seriové zapojení byli staré společné televizní antény (STA) když se v tom někdo pohrabal tak nešla televize celému baráku.

tom004

Dost obecná otázka.Například v jakémkoliv zapojení v elektrotechnice.
Doplňuji:
Michale,když nevíš nepiš. Účastnické zásuvky STA byli zapojeny paralelně.

anonym

Sériové jak o tom každý přemýšlí a nevybavuje si je přeci u obyčejného vánočního řetězu :) 10 žároviček x 24V = 240V a to stačí, ale problém je v tom, že praskne-li jedna, nesvítí žádná a pokud jich bude víc, musíš všechny prohlédnout, která z nich je ta prasklá a jak zní Murphyho zákon zcela jistě to bude ta poslední.

tom004

Pro >mosoj<. U seriového zapojení se napětí nesčítá,to je pořád 240V,ale dělí mezi připojené spotřebiče. Pokud je součet provozního napětí spotřebičů vyšší než 240V,mohou fungovat,ale špatně.Když je nižší,je problém. Mělo by to zachránit vypnutí jističe,někdy to ale nestačí.

mosoj

Jo, jo . Je to tím že odpovídám z hlavy a já v praxi hodně používám sériové zapojení zdrojů !! A u těch se výstupní napětí sčítá. Dík za opravu.

mosoj

Ale já to myslel tak, že se sčítá jmenovité napětí spotřebičů.

mosoj

Ale já to myslel tak, že se sčítá jmenovité napětí spotřebičů.