Avatar uživatele
Gestas

Nevíte, co může být příčinou této poruchy CRT obrazovky?

Díval jsem se na svou přibližně 15 let starou televizi Thomson (přesný typ bohužel nevím,ale nemyslím si, že je to důležité), když najednou obrazovka párkrát bíle zablikala a pak zhasla, zvuk jde normálně. Nevíte, co by to mohlo být a jak to řešit?

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? annas před 2615 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
mzm

Porucha VN (vysokonapěťového) trafa? Žhavená katoda je odolná, tam problém nejspíš nebude. Možná nějaký upadlý VN drát? Tuším, že v tom VN okruhu je std pojistka, tohle bych zkusil jako první. VN část bývá hodně zaprášená a prach může způsobit nechtěné proudy, na které zareaguje pojistka.

Vypnout ze zásuvky! Zkusit zapnout a počkat, aby se vybily VN kondenzátory! Zkusil bych televizi otevřít zbavit prachu, prohlédnout pojistky, případně vyměnit.

Pokud to nepomůže, tak pak oprava asi někdým, kdo tomu rozumí. Jsou tam napětí kolem 25 kV, tak pokud nevíte jak, raději na to nesahat…

Úplně nerozumnější pak bude koupit LCD, 22" se dají pořídit už kolem 2000 Kč…

0 Nominace Nahlásit

Otázka nemá žádné další odpovědi.



Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Dochy

VN mně taky napadlo, ale nesedí mi to k tomu „bíle zablikala“. Ale s CRT-TV mám tolik čerstvých zkušeností, že radši budu jen kibicovat v diskusi 😉

před 2614 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
mzm

..nějaký „prskanec“ přes ten prach? Fakt nevím. Možná ještě u toho VN trafa je VN dioda…

před 2613 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Dochy

OK, tak jedna možnost je to VN.
To se s 90% pravděpodobností dá ověřit i laicky. Po zapnutí VN často bývá slyšet jemné prskání, či lze cítit vysoké napětí před obrazovkou třeba na chloupkách ruky…
Pokud se nic z toho neprojeví, je s velkou pravděpodobností problém na VN.

před 2613 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Gestas

Tak to asi bude něco s VN.

před 2611 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek