zjentek

Neví tady někdo, o jakou poruchu či, nedej bože, onemocnění se může jednat?

Stručný popis:

Často mně „jakoby“ praskne žilka u některýho z kloubů prstů (praskne žilka – to tvrdím já, to není podložený).
Zkrátka, příklad- normálně zvednu dva obyčejný dvacetilitrový kýble kobzolí a nesu je třeba jen 70 m do sklípku uskladnit, a když je tam z kýblu sypu, najednou mě štípne na některým z prstů, a tak se mrknu, co to bylo, a koukám, že prst v tom místě v mžiku notně otekl, ztuhnul a pod kůží je vidět dost fialový místo a hybnost se velmi omezí… a vždycky je to jen u kloubu prstu. Zajímavý je, že se mně to nikde jinde neděje, jen na těch prstech pracek ;) a vždy u kloubů. Nebo se mně to stává taky ve stodole, když třeba přehazuju i lehké 15kg pytle s osivy a krmivy… najednou štíp a je to, 5–10 min. brzda! Už mě to dost trápí a štve, protože, bez legrace, se mně to stává častěji a častěji a teď už HÓDNĚ ČASTO a přestává to být sranda, když mě to takhle zastaví už třeba 5× do týdne. Ony ty popisovaný symptomy krátce vymizí, třeba do druhýho dne jsou pryč a zůstane jen prostá bolest, ta se drží třeba tejden, ale to už mě nijak netrápí a nebrzdí, když mám zpět hybnost a hlavně nemusím koukat na žádný modře nateklý kloub. Ale i tak je na to bolavý místo třeba dávat bacha, takže pak nosím ty barely a pytle třeba jen na třech prstech a tak… zkrátka člověk pak při svých běžných denních srandách už nemá tolik pohodlí a mozek pak začne nahlodávat myšlenka, jezli ho to s takyma prackama eště baví… navíc ty ostatní prsty pak tím pádem asi přetěžuju a puká v nich víc (k tomu jsem došel logikou. Anebo včera – třepal jsem 60 roků starýma švestkoňama (mám tam štyry švestkoně) a naráz puk! A už to bylo zas – tentokrát třetí kloub pravého prostředníku… ten u dlaně. A to mě v tom čase ještě nepřestal bolet třetí kloub prostředníka na levačce – ten u nehtu. No už jsem si říkal, kua, zjentku, ty na ten kvas letos snad nezaděláš, hrůza! A to jsem jen skákal po stromech, ani si nejsem vědom, že bych se někde nějak blbě chytil nebo co… nic! Prostě třeba jenom visím na větvi, třepu a naráz puk a je to – v prstu cvakne jen tak mirniks termix, aniž bych se praštil nebo udělal nešikovný, nepřirozený pohyb… nic nic nic, prostě bez zátěže. Na rukach mám mozole, přes kůži mi prakticky neprojde ani tříska, vosa, jak píchne, tak se jí zlomí žihadlo (vždyť já se těma pařátama netrefím ani do klapky klávesnice) a fčil toto… dostat něco takového opica, tak nevím jak by si skákala z větve na větvu, nejspíš by byla v řiti… už jsem dokonce nabyl podezření, že ona „porucha“ nejde zvenčí, ale děje se to vně (ezli mi rozumíte, bo jak říkám, tříska neprojde a „na prsty“ mě v životě žádný druhý cyp nevykrutil!/jak machrujou, tak říkám: „Poď na prsty, cype.“/). A z teho mám obavu!. Shrnuto a sečteno- cosi mi „puká“ vně či spíš okolo kloubů prstů obou rukou. Je to „na střídačku“ a děje se to teď při naprosto běžných zátěžích často a stále to graduje. Polít si ruky močí nebo aspoň alpou s hřebíčkem sice pomáhá, ale nemám z toho všeho dobrý pocit. Kdybych třeba měsíc prd dělal, tak si to zdůvodním tím, že jsem „měkký“ a makej, cype, a ruky si zas zvyknou. Jenže tak to není. Ty „žilky“ nemají ŽÁDNÝ PODOBNÝ DŮVOD, aby si prakticky ze dne na den (čtvrt roku z5 mě to vůbec netrápilo) takto praskaly. Co se to, proboha, děje? Jo, ještě musím doplnit, že se ta poranění objevují u kloubů výhradně a pouze ze strany dlaně, čili vnitřní strany pěstí. Z vnější strany ty klouby vypadají spíš jako želví krunýř, takže tam stejně nic nevidím. Tak co to může, sakra, bejt? (Aby mně tak třeba nepraskla žilka i někde jinde!)

Odpovědi
autacek

Jestli ono není nošení v každé ruce 20 kilového kýble trochu moc a nepřetěžuješ svůj organismus oproti svým možnostem. Bližší info ti pak dá lékař, možná sis již organismus tak zhuntoval, že problém bude chronický a léčba nepomůže.

agentpv

Já to mám taky, ale jsem na warfarínu (ředím krev) a někdy stačí vzít šroubovák a něco šroubovat, a je to … Možná máte slabší stěny cév, ale buďte rád že vám to praská jen na prstech.
Mně to jednou při fotbale prasklo i v břiše… vnitřní krvácení, operace, nemocnice, 1/2 roku na neschopence …

zjentek

Autácek: Tak to nošení kýblů je určitě chronické, dělám to tak skoro století! Ale mnou popisovaný potíže, na který v otázce hledám odpovědi, jsou úplně nové! Člověče čti taky trošku řádky a ne jenom mezi řádky. ;)

zjentek

An, děkuji za stylizaci příspěvku. Jen se zeptám, abych se něčemu taky přiučil- Kdybych to po sobě opravoval já, dal bych jednu čárku před slučovačku či a druhou za ni. Ovšem tu za ni bych umístil způsobem, který se od vašeho liší, však víte jak. Udělal bych to tak správně anebo je to správně teď? Díky ;)

quentos

Před slučovačkou v tomto případě nebude, protože když před „či“ napíšeš čárku, tak už to není slučovačka, ale vylučovačka.