maschin

Jaká jsou pravidla alpského lyžování?

Jak teď skončila Olympidáda, tak jsem vůbec nechápal ty disciplíny alpského lyžování. Na wikipedii není všechno.

Čemu rozumím:
Slalom – závodník jede kolem branek slalom
Sjezd – závodník sjíždí po trase přes různé skoky a prudké zatáčky
Alpská kombinace – kombinace sjezdu a slalomu

Čemu nerozumím:
Obří slalom, superobří slalom, paralelní obří slalom, superkombinace, super G

Pomůžete mi?

Nejlepší odpověď
annas

1."Trať pro super obří slalom (Super G) je delší než pro obří slalom a brány jsou také dále od sebe. Dosahované rychlosti jsou vyšší než u obřího slalomu a závodníci trať projíždějí dlouhými oblouky ve volném tempu. Trať obvykle obsahuje také skoky a sjezdové pasáže. Závod se jezdí jednokolovým systémem. Vítězem se stává závodník s nejrychlejším časem. Super obří slalom se také označuje Super-G (z anglického Super Giant Slalom).

Více zde: https://ancha2013­.webnode.cz/ski­ing/alpske-lyzovani/super-obri-slalom/

2. http://www.spor­tbp.cz/sportov­nikurzy/disci­pliny
Paralelní slalom

je divácky atraktivní disciplínou. Má velmi dramatický průběh zejména díky tomu, že na dvou souběžných slalomových tratích jedou současně dva závodníci. Obě tratě jsou postaveny vedle sebe a jejich délka je shodná. Vzdálenost jednotlivých branek tratě je nastavená pro krátký oblouk. Slalomová tyč, kterou závodník míjí či si zkracuje cestu jejím odražením, je kloubová. Při nárazu kolena jezdce se vlivem jeho náklonu do oblouku tyč ohne přibližně na úrovni svého ústí ze sněhu. Výška tyče dosahuje přibližně kolena jezdce. Pro lepší orientaci závodníka je krátká tyč spojena trojúhelníkovým praporkem s dlouhou tyčí, která je blíže středu oblouku (viz barevná příloha). Závod má dvě části kvalifikaci a vyřazovací část. V

Paralelní obří slalom

byl zařazen do olympijského programu. Jezdí se mezi podobnými brankami jako ve slalomu, tedy mezi krátkými vnitřními tyčemi. Branky jsou dále od sebe a jejich vzdálenost odpovídá dlouhému oblouku a dosažená rychlost je daleko vyšší. Závodí se stejným systémen jako v paralelním slalomu. Pro snížení odporu vzduchu se zde používají přilnavé kombinézy, přilba není zatím povinná, ale relativně velká část závodníků ji používá. Vzdálenost branek je v tomto případě však o něco menší. V paralelním obřím slalomu nejde zdaleka jen o odvahu. Dnešní tratě jsou zejména technicky velmi náročné

Superobří slalom

Branky jsou od sebe vzdáleny ještě více než při obřím slalomu a jezdci dosahují rychlosti až 100 km/h. Superobří slalom se jezdí velmi zřídka. Jeho nebezpečnost organizátory zřejmě odrazuje. I trénink této disciplíny není zdaleka ve všech střediscích technicky možný.

3. Superkombinace
Je to výsledek jednoho kola slalomu provedeného podle pravidel této discipliny a sjezdu nebo superobřího slalomu. Závod se skládá ze dvou kol. Sjezd nebo superobří slalom se musí uskutečnit na trati homologované specificky pro tyto discipliny. Slalom se může konat na této trati. Obě kola se mají uskutečnit v jednom dni."
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Alpsk%C3%A9_ly­%C5%BEov%C3%A1n%C3­%AD#Superkombi­nace

Další odpovědi
magorvkleci

Závodníci ve všech alpských disciplínách musejí projet v co nejrychlejším čase vyznačenou trasu. Disciplíny se liší charakterem a vytyčením trati, kdy ve sjezdu jde především o zdolání přírodních překážek, branek je málo a slouží spíš k označení nebezpečných míst na velmi dlouhé trati, zatímco ve slalomu je trať krátká a vlastně bez přírodních překážek a překážkami jsou samotné branky, kterých bývá myslím 60 – 80.

Jednotlivé disciplíny mají stanovené rozmezí délky tratě, převýšení mezi cílem a startem a rozmezí počtu branek, jejich šířky a jejich vzájemné vzdálenosti. Je ale pravda, že ta kritéria se překrývají.

Obří slalom zavedli proto, že sjezdových tratí vysoké obtížnosti – dost dlouhých a s náročnými, ale bezpečnými přírodními překážkami – zase tolik není a taky proto, že divácky – jak naživo, tak v televizi – byl sjezd dost nuda, protože nebylo nikdy vidět celou trať. Branky v obřím slalom jsou pořád větší omezení než přírodní překážky.

Super G (super-giant) je totéž jako superobří slalom a počítám, že to vzniklo mj. díky schopnosti televize přenášet průběh z celé trati, takže už nemusela být na jediném svahu, rychlostní závod se mohl konat i v lokalitách, kde by kvůli přírodním podmínkám sjezdová trať nebyla dostatečně náročná.

Superkombinace je slalom + sjezd, takže vlastně kombinace, nebo slalom + super-g … ALE slalom se jede jen jednokolově, protože obě disciplíny se musejí odehrát v tentýž den.

Remčuliatko

V alpském lyžování existuje 7 disciplín pro muže a ženy – sjezd, slalom, paralelní slalom, obrovský slalom, Super-G, alpská kombinace a týmová soutěž. Každá z disciplín má svá vlastní pravidla, která je třeba dodržovat. Na této stránce https://www.sazkove-kancelare.com/sp-alpske-lyzovani/#dis­cipliny si můžeš prohlédnout všechna pravidla k dané disciplíně SP v alpském lyžování společně is bodováním lyžování.