Nepřipadá vám, že se kvalita a úroveň české politické scény snižuje?

Přechod na vymezování se vůči jedincům, používání vulgarit, arogance, neschopnost vysvětlit stranické problémy a přiznat chybu. A to tak nějak za tolerance znáčné části společnosti. Nechybí silnější konkurence? Je to odrazem společnosti? Jak to vnímáte vy?

Nejlepší odpověď
Vojta24

politika už je holt svinstvo dlouhodobě a na tom se moc nemění, dens zjevně láká převážně jenom určitý typ bezpáteřních oportunistů, protože ostatní na ni nemají žaludek, zeptejte se kohokoliv koho považujete za vzdělaného a rozumného zda by o politické kandidatuře snad hypoteticky uvažoval, nejspíš vám řekně, že to pro něj není zrovna vysněná práce a že pro ní nejspíš ani není ten správně agresivní a současně slizký typ. Snaha voličů do politických stran vidět a zvolit jako občan správně se pak podobá snaze nahmatat v hajzlu utopené zlaté hodinky, které už ale nejspíš stejně nebudou fungovat. Jakousi nadějí jsou mladé strany, ale bohužel i ty mají tendenci, se s rostoucí popularitou a obměnami ve vedení velmi rychle zkazit …

Další odpovědi
Kepler

Myslím, že to není nic zvláštního. Různé projevy arogance jsou obvyklé i v jiných zemích EU. Někdy tam dokonce v parlamentu dojde i na pěsti a lítají židle. Podle nich jsme ještě svatoušci.

annas

Přece poslanci vyšli z lidu, takže není se čemu divit. Koho si lidé zvolili, toho mají.

Je pravda, že úroveň vyjadřování klesá nejen u poslanců, ale i obecně. V mluvené řeči se hemží vulgarismy, stejně v psaném jazyce se vytečkovává. Bohužel, ostřejší slova lze užít k zlehšení stiuace v soukromí.

Jenže bohužel vytečkovaný vulgární výraz či je stále vulgární jako nevytečkováný. Svědčí o morální úrovní pisatele i mluvčího, který sprosté slovo použije nepřímo.

Už jsem několikrát uváděla slova dr. Carlosona: „Okolnosti člověka neutvářejí, ale odhalují, jaký je"

Proto stále platí, že" politika ja taková zahrada. Okopává se v ńí, kydá a hnojí , napsal Jan Sobotka.

https://books­.google.cz/bo­oks?id=lofsfN0PX7EC&pg­=PA55&lpg=PA55&dq=Jan++S­obotka+a+jeho+a­forismy+o+poli­tice&source=bl&ot­s=5rcaMGdv7y&sig=9r­jaBd2vaxmESpig­nzMRmJitoU8&hl=cs&sa=­X&ei=4ht8VNmlJY­3sO86cgMgF&ved=0CDMQ6A­EwAw#v=onepage&q=Jan%20%­20Sobotka%20a%20je­ho%20aforismy%20o%20po­litice&f=false

Přece o zákona dialektiky platí, že vše souvisí s něčím.

marci1

Jak se říká: politika je vždy „špinavá“.
Líbí se mi Cicerův citát, je poplatný každé době: 🙂

„Chudý pracuje, bohatý ho využívá a voják chrání oba dva. Plátce daní platí všem třem. Tulák odpočívá za všechny čtyři a ochmelka pije za všech pět. Bankéř okrádá všech šest a právník se pře se všemi sedmi. Lékař zabíjí všech osm. Hrobník pohřbívá všech devět. POLITIK žije ze všech deseti.“
Marcus Tullius Cicero římský filozof a státník –106 – –43 př. n. l.

Zdroj: https://citaty­.net/temata/po­litika/

da ny

No, i v jiných parlamentech se poslanci perou a fackují :D
Jev, který zmiňujete pozoruji tak 10 až 25 let.
„Silné konkurence nedávné minulosti“ postupně ztrácely hlasy voličů.
Přiznám, že bylo i hůř (!). Více arogance, moci, prospěchářství, a ignorace občanů ČR ze strany porevolučních politiků.

mosoj

Ne. Snižuje se morálka národa. Za to nemůže vláda ale režim.

Emefej

Nesnižuje, je stále stejně nízká posledních cca 100 let.

paul1

Je to pravda, už to trvá velmi dlouho, arogance od doby nástupu Kl.st.

zjentek

Moudrého člověka časem unaví bojovat s čímkoli neporazitelným a rezignuje. A přesně tohle se asi přihodilo českému občanovi po 25 letech převleků a rétoriky typu Kalousků. Havel, Klaus, Mrázek, tlačenka… dokonce i Krejčíř je i dnes stále AKTUÁLNÍ. Prostě únava a do toho všeho otevřeš sardinky a vyskočí Tuna! Politika v zemi se vlivem rezignace prostého pozorovatele hodně ustálila, dá se říci, že se „optimalizovala“. Ve smyslu – věci běží jak mají, občan nestrádá, jako ještě nikdy předtím a tak přestal „bystřit“ (včetně médií) a politiku už vlastně tolik nesleduje. Přece nastalému stavu se dá v celku dobře důvěřovat, je možno celkem pohodlně i plýtvat, při víkendovém grilování se v neposlední řadě obstojně nažerou i domácí mazlíci, včetně ježků a medvědů v noci. Někde přijdou i divoká prasata a dokonalost aglomerací nakonec dokreslují i draví ptáci. Každý chce žít a česká politická scéna v tom nebrání nikomu a ničemu, na rozdíl od scény před 1995. Dnes nám přijde směšný i koblih zdarma, ovšem zapoměli jsme, že i koblížek zadarmo může být nejvíc. A měl by se asi nastolit režim, aby se to lidem zase hezky česky připomělo, zvláště mladším 25. let. Je vláda klidu a spokojenosti, žádná kvalita, ani úrověň se nesnižuje. Jediné, co chybí lidem v politice, je profesionalita a odbornost. Proto, když třeba neščekaně přijde bacil, oblečeme do červené mikiny prvního kokota, který je po ruce a strčíme jej do první linie. Ať bojuje! Když neobstojí, ovčané u uren mu do dají vyžrat. Stejní ovčané, kteří dokola a dokola volí a volí jako voli stejné neprofesionály. A vykopete jim díru přímo před vstupem domů pod schody a oni si tam každý volby nabijou držky, ale znova se zvednou a znova jdou TYTÉŽ volit. JDOU VOLIT!!! Tytéž neprofesionály, Bendy a jiné „kývaly“. Takže jak vidno, s kvalitou a úrovní jsou spokojeni. Máme, co chceme. Nějaké bony, nechcete? TAK CO VLASTNĚ CHCETE!!! Bony a klid, 1987. Edit…

Hufnágl

Na kvalitě a úrovni české politické scéně zodpovídají voliči!

Midas

Ty to vnímáš tak, že před deseti,dvaceti, nebo třiceti a více lety to takhle nebylo? Je to pořád stejné, nejen u nás, téměř všude posledních 100 let. Morálka se neusátle zhoršuje i mezi občany.
mosoj má pravdu, je to především vina režimu. Nastavením celého systému – postavení a dbání na tradice, mravy, autoritu, řád.

Hufnágl, dovolil bych si s tím nesouhlasit. Pravda, voliči si můžou vybrat, koho zvolí. Ale strana, která vyhraje (nebo prezident) není v žádněm případě všechno, není to celá vláda, celý parlament a celý ten systém. Můžeme si zvolit stranu, můžem v přímé volbě zvolit i prezidenta (což je podle mě horší než nepřímá volba), ale na celou politickou scénu to má malý vliv. A třeba ještě říct, že něco jako celostátní volby jsou nelogické. Jak můžou občané volit někoho, koho vůbec neznají, v oboru, o kterém nic nevědí. A taky není moc z čeho vybírat, ta škála je nic moc.
Nemluvě o tom, že aby ta strana nebo i hlavně prezident byl vidět, tak potřebuje pořádnou propagaci – často zaplacenou investory. A ti to nedělají jen tak pro radost z čisté dobroty srdce, budou za to „něco“ chtít, pokud jejich favorit vyhraje volby.

ElonMusk

Jistěže ano. V zahraničí se rezignuje za každou hloupost. V Česku se nemusí rezignovat ani když OLAF potvrdí střet zájmů. Řada německých a jiných evropských politiků byla již několikrát v šoku z chování českého premiéra, recentně byli europoslanci v šoku, když Babiš nazval české europoslance vlastizrádci. Takovou míru trapnosti a ubohosti novodobí evropští politici ještě nezažili.

orwell

Nepřipadá. Ono se to už 30 let děje, i když před tím to taky nebyla žádná sláva. Jen tolik vulgarit a šarvátek nebylo. U nás se do politiky nechodí sloužit lidem, ale hlavně pro peníze a podle toho to taky vypadá. Vzpomínám si na vstup Pirátů do Sněmovny, jak se kriticky vyjadřovali k výši poslaneckých platů. Jeden poslanec, stará páka (jméno si už nepamatuji), se v TV k tomu se smíchem vyjádřil: „To jim vydrží tak do první vejplaty.“
Házet všechno na volče taky není úplně fér. Je pravda, že z kapek kalné vody čistý pohár nenakape, ale když člověk vstoupí do politiky s dobrými i čestnými úmysly a pak přičichne k penězům, většinou se změní. Někteří až k nepoznání. Kdo by taky třeba v EP nehlasoval za cca půl mega měsíčně proti zájmům většiny občanů vlastní země, že jo. Tohle konkurence zatím moc nevyřešila. Co už tady bylo všelijakých stran a výsledek? Slovo hanba z politiků zná jen málokdo. Možná to slovo znají, ale pocit hanby těžko. Aroganci se říká asertivita a chybu přizná jen politický sebevrah. Odpovědnost takřka žádná, v opozici vůbec žádná. A za nějakých cca 70 –100t (?) /měs., no neber to. Kde jinde bys to vydělal a za jakých podmínek? Náš velký porevoluční guru kdysi říkal, že peníze jsou až na prvním místě a největším uměním je umění zbohatnout. Jo, a taky že nezná špinavé peníze… a to nám dělal 10 let prezidenta.

Midas

Dodal bych ještě, že to není odrazem společnosti, jak se ptáš. Naopak společnost je odrazem politiky (správy státu). Ta „jde příkladem,“ – je na o čích a navíc spravuje všechny obory, které zasahují do života občanů už do mala. Včetně školství. Celé stanovené zákonů, uznávání tradic a zvyků, dbání na výchovu a mravy. Stát řídí všechno. A pokud to přímo neřídí, tak do toho alespoň silně zasahuje a ovlivňuje to. Vláda/politika udává směr, udává na co se bude zaměřovat, oč se bude starat, kam dá peníze, co a jak bude spravovat.

anonym

Mosoj & Midas: Jak nazývá tento režim?

Midas

Tzv. „Demokratický,“ parlamentní, republikánský.
Přece parlamentní republika.
A ne, rozhodně nemyslím tím, že komunismus byl lepší – jak si to automaticky mnozí myslí, protože znají jen „demokracii“ a komunismus (navíc to je taky republika. Každá diktatura je republika – ať je to diktatura strany/ideolo­gie=totalita, nebo jedince).

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Politick%C3%BD_re%C­5%BEim

annas

Midas,

u nás je republikánský systém? Když už, tak republikový systém. V tom je rozdíl.

Komunismus jako společenský řád přece u nás neexistoval. Byli jsem lidově demokratická republika, později socialistická pod vedením komunistické strany a její ideologie.

--

"Mezi oběma světovými válkami byly popsány čtyři typy diktatur: ústavní, komunistický (nominálně bojující za „ diktaturu proletariátu “), kontrarevoluční a fašistický .

Od druhé světové války byla uznána širší škála diktatur, včetně diktatur třetího světa , teokratických nebo náboženských diktatur a dynastických nebo rodinných diktatur."

https://cs.qwe­.wiki/wiki/Dic­tatorship

Midas

Republikánským myslím zkrátka republiku. Republikánský, tzn., že forma státu je republika. (Republikový mi zní divně. Nepoužívám).

Byla tu komunistická diktatura/totalita závislá ještě k tomu na SSSR. Říkat se tomu může jakkoli, třeba socialismus, leninismus, marxismus. Taky se může říkat, že komunismus vlastně neexistoval (což je pravda). Nemění to nic na faktu, že tu byl komunismus (ať už to budeme nazývat jakkoli) = dikttura. A diktatury jsou pouze v republikách. Korea, Kuba, Čína rovněž diktatury, vlastně spíš totality, protože jsou to ideologická diktatury (na rozdíl třeba od Běloruska, Sýrie a dalších, které jsou „jen“ diktaturymi jedince a nikoli ideologické strany).

annas

Midas,

ještě k 2. části – byla to … Opět ty vaše nepřesné pojmy – marxismus, leninismus je přece ideologie, socialismus státní zřízení, který vychází z učení ML.

Jak jsem uvedla fašistická byla v Německo,. přece nešlo o republiku, ale o Německou říši.

annas

Midas,

je třeba používal správné pojmy. Že se vám nelíbí tvar republikový, je vaše věc.

Ale je přece rozdíl mezi výrazy republikánský a republikový.
.

  1. "Republika – forma vlády s orgány státní moci volenými na urč. období; stát s takovou formou;; republikový)
  2. republikán,
  1. stoupenec republiky
  2. člen republikánské strany (např. v USA);

republikánský příd.: republikánské smýšlení, "

https://priruc­ka.ujc.cas.cz/?slo­vo=republik%C3%A1ns­k%C3%BD

Jak jsem napsala, komunismus jako systém, řád x vládě komunisttické strany .

Zmiňuji se o nás.

anonym

Jaký systém by byl perspektivnější? Co by mél splňovat, aby podpořil pozitivně morálku ve společnosti a politika se stala symbolem hodnot?

Midas

…opak republiky…

anonym

Čili monarchie. I ta se může ale proměnit v totalitní systém, respektive v absolutistic­ký režim.

Midas

Totalitní (erpublika) a absolutní (monarchie) není vůbec totéž. Ani omylem, ani vzdáleně… Totalita je diktatura = jen v republice.

Tak, republiku máš 1. buď parlamentní nebo prezidentskou. A za 2. demokratickou (pozitivní) nebo diktaturu/totalitu (negativní, nezákoná, v neprospěch lidu).
Monarchii máš jen konstituční nebo absolutní. Absolutní neznamená, že má panovník neomezenou absolutní moc, jak název napovídá (je nepřesný a zavádějící). Absolutní monarchie znamená, že má panovník zkrátka nějakou moc a že se aktivně podílí na vládě = je jejím hlavním představeným. Konstituční monarchie znamená, že má panovník minimální moc nebo žádnou a že je hlavně jen symbolem, reprezentací, možná jistou hierarchií – v takové monarchii může mít vládce různé (drobné) kompetence, to už záleží na daném státě, jak přesně to tam má stanoveno. Ale hlavní rozdíl mezi konstituční a aboslutní monarchií je v tom, že „abolutistický“ panovník vládne a konstituční ne. Konstituční monrachie je vlastně totéž jako parlamentní republika + je tam dědičný panovník, který nemá moc pravomocí.

Pojmy republika a monarchie, stejně jako parlamentní, prezidentská, konstituční, nebo absolutní jsou všechny neutrální.
To, co jim dodává tu charakteristiku, zda je dobrá nebo špatní je v případě republiky slovo demokracie nebo diktatura. Negativní monarchie (kde se třeba panovník chová krutě a nezákoně, proti lidu) se označuje jako despocie.

Monarchie je stabilita, tradice, řád, hlava státu je od mala připravována na své budoucí povinnosti, je to autorita a vedoucí/řídící/us­měrňovací síla (pro lid a hlavně pro ostatní politiky). Konstituční monarchi se může a nemusí proměnit v aboslutní, stejně tak se může proměnit v republiku. Ale není běžné a vůbec ne pravděpodobné, monarchie k tomu netíhne, protože je tam povětšinou pevný a stálý řád/tradice. A absolutní monarchie není negativní forma vlády (to je až despocie) – stále je to zákoná vláda, kde panovník může a nemusí mít absolutní moc (důležité je to „nemusí,“ protože jak už jsem zmiňoval, tak to znamená, že jen má nějakou moc, hlavně co se vlády týče). Totalita je úplně něco zcela jiného, je to diktatura, je jen v republikách. Je to jedinec/strana, která neoprávněně a pomocí síly se udžuje u moci – u skutečně totalitní moci – ke které se tak pravděpodobně i dostal – za pomioc zrady, spiknutí/převratu, ale není to podmínka, mohl se k moci dostat i třeba demokratickými volbami. Každopádně jeho další postup je neoprávněný, autokratický a už to moc nehodlá pustit.

Nadruhou stranu to demokratická republika přirozeně tíhne k diktatuře/to­talitě. Není tam nijak těžké převzít nebo nashromáždit moc, provést spiknutí. Nen ítam řád, je tam chaos, vše se během pár let mění, nen ítam důvěra, autorita atd.
Začátkem 20. stoeltí vzniklo plno nových republik. Polovina z nich byly diktatury/totality a ty demokratické se jimi do pár let staly. I my za našich 100 let republiky jsme měli polovinu z toho komunismus, pár let pod nacistickým Německem a ten zbytek v té „demokratické“ republice je to jen chaos a která je zranitelná a tíhne k diktatuře, protože se vždy najdou (potenciální) diktátoři a fanatici, kteří budou chtít jen valstní prospěch (na úkor lidu) a co nejvíc moci.

To republika tíhne k totalitě. Monarchie nemá sklon k ničemu, je zkratka tou monarchií, kterou je (buď konstituční nebo aboslutní) a k ničemu nemá sklon, protože a nejen proto, je tam řád a stabilita.

anonym

Kepler: Myslím, že k házení židlemi došlo v Turecku. Pravda, tady ,,jen" došlo k pohlavku. Asi to neni jen trend v tuzemsku.

Vojta24

Mladí lidé totiž mají něco, co ti staří kmeti už dávno ztratili, určité ideály a víru v lidskou společnost. A na tomto základu se dá pracovat a dá se tím něčeho dosáhnout, bohužel politiku ovládá převážně jen skepse, konzervativnost, nenávist ať už skutečná nebo uměle vyrobená ve snaze identifikovat politického oponenta jako celospolečenskou hrozbu, … je asi klišé, říct, že řešením jsou volby. Jsou a nejsou, jsou nadějí, ale ta se v důsledku obrovského počtu lidí, kteří volí nanejvýš tak podle „sympatického xichtu předsedy“ a žádné hlužší informace nemají, mění spíš v jakýsi pseudonáhodný hod kostkou bez jakéhokoliv smyslu.

da ny

Část dnešní omladiny bohužel nemá žádné ideály, pracovní návyky.
Jen touhy mít, vlastnit věci, využívat rodiče nebo stát (dávky).
Chybí/nehledají vzory.
V rámci „demokracie“ neuznávají žádné zásady a mantinely.
Někteří jsou i bez anarchie a revolty, kterou mládí mívá.

anonym

Část, opravdu část.

Midas

Ano, větší část. Ale zase ani starší nebo už ti v důchodovém věku nejsou dokonalí a nemyslím, že oni mají oproti mladým víc ideálů – mají akorát ty pracovní návyky a vzory/ideály taky nehledají – navíc ony chybí, jak říká da ny.

anonym

Jen se nerad smiřuju s generalizací u nás mladých. Přesně jak říkáš Midasi, není to jen o věku v rámci ideálů a hodnot.

zjentek

To je ta největší pitchovina, kterou jsem si přečetl. Žádná skepse a PŘEDEVŠÍM snaha identifikovat oponenta v črdeli v reále neexistuje, jde jen o hru pro „chytlavé“ – třeba se chytí a přilepí se. Ve skutečnosti v české politice (každý, kdo si přičichl) spolupracují VŠICHNI SE VŠEMI a v zákulisí se hlasitě smějí všem ostatním, běžným občanům. Tímto je prakticky nutí se za své „běžné“ života stydět a to je snad JEDINÝ NEGATIVNÍ „feeling“, který někde uvnitř sebe KAŽDÝ POCTIVÝ občan ve větší či menší míře cítí. Je to, jako když se typicky česky vypatlaný floutek s maturitou a děsnou chutí ovládat materiální statky odhodlá "jít na policajta"a uspěje- li, celá společnost okolního českýho svět jsou pro něj od tý doby jen upocení, bezvýznamní civilové. Hej, Vojta, napiš mně upřímně (pokud nejseš pod nickem ženská), chtěl's být jako dítě polda? Nic ve zlým, napiš něco, čus…

anonym

Myslím, že v tom hraje i větší tlak na politiku a politiky. Ten konzervatismus mi nepřijde vždy negativní, je mi dost blízký, ale neznamená to zájem, aby politika stagnovala. Možná, že naopak ty hodnoty a apel na nich se pomalu vytrácí, což je třeba připomenout.

Dost negativní je ta ,,nenažranost", která dost rezonuje s konzumem a fakt, že u moci jsou politici, kteří se hodnotám vysmívají, tak je tězké hledat naději a očekávat hlubší vizi než ,,jen" přidání 300 korun na důchody (to by mělo být samozřejmostí i víc). Straší tady komunisti, což mu dost politiku znechucuje. Západ ve 20. století (50. – 80. léta) jsou stále inspirací.