Neplacení výživného co dělat

Jsem 3 roky rozvedená a od prosince 2008 mi bývalý manžel neplatí na dceru.Nevím jak mám postupovat a na koho se obrátit jestli potřebuji právníka nebo dceru zastupuje stát je stále nezletilá.

Nejlepší odpověď
atriplex

Aby vám sociálka platila nějaké peníze, budou chtít, abyste podala trestní oznámení na policii pro zanedbání povinné výživy. Na policii budou po vás chtít rozsudek o rozvodu a také rozsudek, kde se stanovuje výživné. Dále si připravte veškeré platby na výživném, tedy do kdy to bylo v pořádku a od kdy ne. Taky budou chtít co všechno tatínek dítěti kromě peněz dal. Oznámení podejte na policii v místě svého bydliště.

Další odpovědi
standa

Doporučuji následující postup:

I. Dlužné výživné je nutné prokazatelně vymáhat

  • napište otci vašeho dítěte doporučený dopis a vyzvěte jej, aby dlužné výživné za těch posledních 13 měsíců doplatil najednou do 30 dní
  • oznamte mu, pokud lhůtu nedodrží, že učiníte následující tři úkony:

II.

  1. podáte soudu návrh na výkon rozhodnutí
  2. ihned po pravomocném rozhodnutí (což je na 99,99% jisté) podáte návrh na nařízení exekuce

III.

  1. podáte Policii ČR oznámení z podezření ze spáchání trestného činu

„§ 196 Zanedbání povinné výživy
Kdo neplní, byť i z nedbalosti, svou zákonnou povinnost vyživovat nebo zaopatřovat jiného po dobu delší než čtyři měsíce, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta.“

IV.
Obraťte se na obecní úřad a zjistěte své případné nároky na pomoc v hmotné nouzi…

Zákon o pomoci v hmotné nouzi v ustanovení § 32 řeší situaci, kdy není ze strany povinné osoby plněna soudem stanovená vyživovací povinnost k dítěti. Podmínkou je, že se dítě nachází v hmotné nouzi. Je-li jednou ze společně posuzovaných osob nezaopatřené dítě, kterému není déle jak tři měsíce placeno soudem stanovené výživné, část příspěvku na živobytí nahradí plně nebo zčásti neplacené výživné. O příspěvek na živobytí pro rodiny s nezaopatřenými dětmi se žádá u příslušného pověřeného obecního úřadu. Podrobnosti o dávkách všem žadatelům pak poskytne příslušný úřad.

To vecernice:

zákon o náhradním výživném (které by za povinného platil stát) není dosud schválen, momentálně se jej levice snaží (neúspěšně) protlačit parlamentem.

vecernice

Dcera má na výživné právo.Myslím že není potřeba ani právník.Podala bych to přímo na soud.Jedné známé vyplácela alimenty sociálka-teda vlastně stát a pak to po otci vymáhali sami.

charmange

Řiďte se tím, co vám poslal Standa. Pracuji u soudu na opatrovnickém oddělení a líp než on bych vám to ani nedokázala říct. Dceru bude zastupovala v případě soudu pracovnice Orgánu sociálně právní ochrany dítěte na Vašem Městském úřadu. Držím palečky.