Avatar uživatele
anonym

Má biologický otec právo na dítě na které neplatí 3 roky výživné a víc jak 3 roky ji neviděl?

Dobrý den,prosím o radu.Mám dceru které bude 12 let.Její biologický otec o ní nejeví zájem.S mým manželem jsme se rozhodli,že by si chtěl mou dceru osvojit.Biologický otec souhlasil.U soudu byla proti jen sociální pracovnice,která s osvojením nesouhlasila,že prý dcera svého otce zná.Od tohoto soudu uplynuli skoro tři roky.Její biologický otec neplatí od té doby výživné a ani dceru nenavštívil nejeví o ni jakýkoliv zájem.Dcera má příjmení po mém manželovi a říká mu tati.Máme spolu také ještě syna.Pro klid jsem neplacení výživného neřešila.Ale nyní jsem zjistila,že dcera potřebuje fixní rovnátka na zuby které stojí mezi 10 – 14 tis.Také by potřebovala nové dioptrické brýle a také zvažuji příští rok očkování proti rakovině děložního čípku.Dohromady je to dost peněz,které nemám.A dluh na výživném by mi je pomohl vyřešit.Jenže její biologický otec nepracuje a nikdy nepracoval,takže těžko z něho něco vymůžu.A je tu ještě druhá věc, aby mi nezačal dělat naschvály s dcerou.Dcera žije v úplné rodině a o biologickém otci ví,ale nemá o něj zájem.A nevím jestli má ještě na dceru nárok,když tak dlouho neplatil výživné a ani oni nejevil zájem.Pokud by měl právo i potom všem si ji brát(jen jak by se mu to hodilo jako v minulosti,kdy si pro ní nedocházel).Tak raději žádné výživné nechci.Už jednu dceru má kterou nikdy neviděl a výživné má strhávané exekučně.Tak proč by to u mé dcery nemělo být stejné,ale nechci riskovat,že by si jí chtěl po tom všem brát a já znovu absolvovala vyšetření u psychologů a zhoršení ve škole jen z toho důvodu, že by nerespektoval doporučení psychologů při učení povinnostech atd. Sám je hrozně nezodpovědný a kdysi mi učil dceru jen lhát nemít žádné povinnosti a ani zodpovědnost.Toto jsme budovali víc jak 3 roky s manželem a nerada bych, aby kvůli vymáhání neplaceného výživného byla naše snaha pryč a museli to znovu vše absolvovat znovu. Hlavně teď v období puberty,kdy se jí nechce moc poslouchat tudíž by se jí líbilo,že by u svého biologického otce nemusela dělat to co doma musí dělat byť by k němu nechtěla, ale musela a člověk si rychle zvyká na život bez povinností a pak se to s ním vleče celý život a tomu já chci zabránit.Přeji si,aby z ní vyrostl slušný poctivý a zodpovědný člověk. Za tuto komplikaci mi to nestojí tak bych si ty peníze raději šla půjčit.Vím, že výživné je povinné a nejsou to peníze pro mě,ale pro dceru,ale teď záleží na tom jestli to má vůbec smysl. Pokud zná někdo nějaké lepší řešení než se vzdát výživného.Prosím o radu a předem děkuji !!! Přeji Vám všem hezký den !!!

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 3Pro koho je otázka zajímavá? ReHu, afro.minerva, Lucimia před 5106 dny Sledovat Nahlásit



Odpovědi
Avatar uživatele
standa

1. osvojení dcery vaším druhým manželem

  • existuje pravomocný rozsudek soudu o tomto osvojení ?
  • pokud ano, tak není téměř co řešit…
  • ale nejspíš to osvojení nebylo dotažené do konce, že?

2. „A dluh na výživném by mi pomohl vyřešit problém s nedostatkem financí na rovnátka, brýle, očkování…“

  • musím nestranně konstatovat, že se mi váš postoj nelíbí
  • na jedné straně mluvíte o osvojení a na straně druhé o povinnostech exmanžela k výživnému…, ale dohromady tyto dvě věci nejdou, buď je snaha dítě od otce oddělit a pak je ´oddělena´ i poviinost výživného a nebo osvojení nedopadlo a pak zůstává i nárok na výživné…

3. „A je tu ještě druhá věc, aby mi nezačal dělat naschvály s dcerou.“

  • a už je začal dělat?
  • vždyť souhlasil s osvojením svého dítěte vaším druhým manželem
  • čeho se bojíte ?

4. „A nevím jestli má ještě na dceru nárok,když tak dlouho neplatil výživné a ani oni nejevil zájem.“

  • neplacení výživného (což v žádném případě neomlouvám) není důvodem pro pozbytí práva otce dítěte na styk s dítětem

5. „Toto jsme budovali víc jak 3 roky s manželem a nerada bych, aby kvůli vymáhání neplaceného výživného byla naše snaha pryč a museli to znovu vše absolvovat znovu.“

  • chápu vaše obavy, o to více bych se na vašem místě zaměřil na tu otázku osvojení dcery vaším druhým manželem, než ´choutky´ na výživné

6. „Pokud zná někdo nějaké lepší řešení než se vzdát výživného.“

  • tady nejde ani tak o vaše ´vzdání se´ nároku na výživné, ale o dobrovolné rozhodnutí otce dítěte, že se jej vzdává
  • pokud tak neučiní a navíc je proti i sociální pracovnice (jako zástupce dítěte u soudu), tak musíte vzít na vědomí trpkou pravdu, že otec vaší dcery bude mít NÁROK se s ní stýkat ať už se vám to líbí nebo ne…
  • abyste docílila toho, že se otec s dcerou nebude stýkat, tak byste musela mít v ruce velmi jasné DŮKAZY, na základě kterých nezávislý soud rozhodne o takové úpravě styku otce s dítětem, která bude např. vámi kontrolovaná ap.

Řekl bych, že to máte velmi složité a rovněž složité je poskytnout Vám nějakou ´zázračnou´ radu…, ale chcete-li tak vám jednu radu poskytnu: zapomeňte na výživné a vší argumentační a důkazní silou se snažte soud přesvědčit, aby schválil takový váš návrh na úpravu styku s dítětem (návrh musíte podat vy osobně), který zaručí, že na jedné straně se otec bude moci s dcerou vídat, ale na straně druhé pouze za přísně vymezených podmínek…, např. nikdy ne přes noc u něj doma, ale jen na neutrálním místě atd. atd.

Doporučuji návštěvu advokáta !

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek