Jirka H

Jak správně a poctivě vypočítat vypořádání SJM po rozvodu ?

V době rozvodu jsme vlastnili byt v hodnotě 1.800.000,– Kč. K bytu jsou vázány dvě hypotéky v částce 400.000 a 200.000,– Kč nesplacených ke dni rozvodu. Byt si chce ponechat bývalá manželka a ponechat si chce pouze hypotéku 400.000,– Kč . Dále v SJM penzijko ve výši moje 88.000,– a její 22.000,–, dále na účtu v zahraničí měla exmanželka v přepočtu 200.000,–, dále automobil v hodnotě 100.000,– Kč , kdy na auto, které si ponechám já, půjčka 70.000,–, kterou platím a splatím já. Nemohu se dopočítat správné částky, jakou nych měl od exmanelky dostat vyplaceno.

Nejlepší odpověď
Drap

Pokud se nedohodnete, tak SJM, tak správné a poctivé vypořádání může určit pouze soud. Předjímat v tomto případě rozhodnutí soudu by bylo nesmyslné.

Další odpovědi
Hlada

Za předpokladu, že zahraniční účet patří do SJM, máte majetek v hodnotě 1 540 000 Kč. Bylo by tedy spravedlivé, kdybyste si každý odnesl majetek za 770 000 Kč (splacený) a dluhy do plné hodnoty bytu a auta pak každý platil ze svého. Platit hypotéku cizího bytu je volovina.
Určitě je lepší se dohodnout, než platit soud, který nemůže ani rozhodnout jinak.

ivzez

Hlavní problém spočívá v tom, že dluhy vzniklé v době manželství
jsou dluhy obou manželů. Na tom se nic nezmění ani po rozvodu,
protože banka těžko dovolí jednomu z obou dlužníků se z hypoték/y
či půjčky (půjček) vyvázat.

I kdybyste se s manželkou dohodli, že byt zůstane jí a že obě hypotéky
bude dále splácet sama, může banka v případě, že by bývalá manželka
přestala splácet, vymáhat dluh po Vás.

Jinak by to mohlo být v případě, že by k hypotékám přistoupil někdo,
koho by banka přijala jako dlužníka místo Vás. Ovšem i to je možné pouze
v případě, že banka bude s návrhem souhlasit.

Toto nemůže změnit ani soud, který svým rozhodnutím
o rozdělení SJM nemůže zavázat třetí osobu (banku).
__

K výpočtu:

Pokud má manželce po rozvodu zůstat byt, na který jste si
vzali hypotéky, měla by Vám vyplatit i část prostředků, které
jste na splácení vynaložili ze SJM.

Většinou se píše o polovině těchto protředků, ale podle mne v tom bytě
bydleli oba manželé, a ten který nyní odchází, by v případě, že by nešlo
o společný byt, musel někde hradit nájem apod. (Polovina mi přijde nespravedlivá, protože by ten odcházející v bytě bydlel „zadarmo“.)
_______

Doplňuji:

Zapomněla jsem na ten zahraniční účet, u kterého záleží na tom, jaké
prostředky na něm byly uloženy. Jestli šlo o manželčiny úspory z doby
před uzavřením manželství, o plnění z pojištění, o prostředky získané
darem nebo dědictvím, jde o protředky patřící pouze jí. Takové prostředky
by nespadaly do SJM, patřily by pouze bývalé manželce.

Kdyby ale šlo např. o výdělky ze zaměstnání, spadaly by do SJM.