kurec

Není trestné uchovávat v domě větší množství krve?

Vím, že to zní trochu blbě, ale trochu nechápu proč to ještě není zakázáno

Odpovědi
Drap

Neni žádný důvod proč to zakazovat. Pokud budeš s krví obchodovat nebo podnikat, musíš ji uchovávat podle pokynů OHS a bude podléhat její kontrole.

klumprt

Z trestního zákoníku:

§ 164
Neoprávněné odebrání tkání a orgánů

(1) Kdo v rozporu s jiným právním předpisem provede jinému z jeho těla odběr tkáně, buňky nebo orgánu, bude potrestán odnětím svobody na dvě léta až osm let.

(2) Stejně bude potrestán, kdo v rozporu s jiným právním předpisem pro sebe nebo pro jiného opatří, zprostředkuje, nabídne, doveze, vyveze nebo proveze odebranou lidskou tkáň, buňku nebo odebraný lidský orgán z těla živého člověka, anebo s takovou tkání, buňkou nebo orgánem jinak nakládá.

(3) Odnětím svobody na pět až dvanáct let nebo propadnutím majetku bude pachatel potrestán,

  1. spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 nebo 2 na dítěti,
  2. spáchá-li takový čin za použití násilí, pohrůžky násilí nebo pohrůžky jiné těžké újmy,
  3. spáchá-li takový čin zneužívaje tísně nebo závislosti,
  4. spáchá-li takový čin na nejméně dvou osobách,
  5. spáchá-li takový čin opětovně,
  6. spáchá-li takový čin jako člen organizované skupiny,
  7. způsobí-li takovým činem těžkou újmu na zdraví, nebo
  8. získá-li takovým činem pro sebe nebo pro jiného značný prospěch.

(4) Odnětím svobody na osm až šestnáct let nebo propadnutím majetku bude pachatel potrestán,

  1. spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 nebo 2 na dítěti mladším patnácti let,
  2. spáchá-li takový čin ve spojení s organizovanou skupinou působící ve více státech,
  3. způsobí-li takovým činem smrt, nebo
  4. získá-li takovým činem pro sebe nebo pro jiného prospěch velkého rozsahu.

(5) Příprava je trestná.

Když se podíváme na druhý odstavec a vidíme tam „Kdo pro sebe nebo jiného opatří … buňku…anebo s takovou buňkou jina nakládá“, tak se zdá, že krev by mohla pod to spadat, protože obsahuje buňky – krvinky.
Netuším, jestli případ podobný popsanému v otázce (představuji si třeba pětilitrový kanystr krve koupené někde na černém trhu schovaný někde v garáži) už české soudy soudily a jak by se k takovému případu postavily, ale myslím, že by při troše dobré vůle něco podobného potrestat mohly.
Co mě zaráží, je ta buňka. Že by snad k trestnosti stačila jediná krvinka, kterou si pachatel někde schovává?

Podle wiki krvinka buňkou je: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/%C4%8Cerven%C3%A1_kr­vinka

mates1

Kdyby tohle bylo zakázané, tak mohl být za mřížemi, když mi krvácí nos… 😁

bolak

To je docela zajímavá otázka, vem si třeba když bydlí v domě pětičlenná rodina, jak z nich dostaneš těch 25 litrů krve co uchovávaj ve svých pěti pašeráckých tělech, aby přestali porušovat zákon?