JájsemRaibek

Není to zbytečné mrhání penězi a natahování různých veřejných zakázek?

https://www.no­vinky.cz/doma­ci/511689-graffiti-z-karlova-mostu-pres-noc-zmizelo-restauratori-ho-pritom-chteli-odstranovat-tri-tydny.html
Odborníci – restaurátoři pomocí kartáčků a různých hejblátek zkoumali barvu, která byla použita na grafiti, aby jej mohli odstranit. Když se však druhý den vrátili, grafiti bylo pryč a po malbě nebylo nikde ani památky.
Podle mého názoru stačilo vzít hadr, trochu ředidla a malbu odstranit, všeho všudy za pětistovku. Oni však pozvali odborníky, kteří zkoumali, zkoumali, pak by vytáhli hromadu peněz a nějak odborně by nápis odstranili. Důležité je, že by se pěkně napakovali.
Nebylo by lepší pro tento stát, aby takové darmožrouty nakopali do pr..zadní části a vše dělali tak nějak lidsky, pomocí selského rozumu?
To by hned bylo v rozpočtu plno peněz, než zbytečně platit různé studie a studie studií, atd..

Nejlepší odpověď
Kepler

Já jsem se nad tím jen usmál, když kdosi ze dne na den graffiti perfektně odstranil a nečekal až vysoce odborní restauratéři přijdou s optimálním řešením, které by trvalo třeba týden a přišlo by na mastné prachy. Pískovcové pilíře nejsou obrazy od Picassa. Argumenty restaurátorů, aby se ředidlo nedostalo do toho porézního kamene, mi přišly směšné. Ředidlo šutru neuškodí a co se do něj vsákne, to se z něj stejně snadno odpaří.

Další odpovědi
Kryšpín

Nějak jsem nepochopil když tam Němci čmárali kamery fungovaly a nýní není odstraňovač znám možná měly kamery dovolenou.

Příbuzný potřeboval skácet strom 80 let starý který ohrožoval okolí mezi domky. Přijela firma bude se muset nejdříve větve a poté kousek po kousku / soused bude muset vyklidit celou zahradu / sundat za cenu 29 tisíc českých. Zcela náhodou potkal starého dřevorubce již v penzi s tímto pánem 70 let požádali souseda o možnost skácení na jeho cestu a malou část pozemku / za menší poplatek /. Tento starý muž vzal Husgvarnu žebřík uřízl jednu větev, poté prohlížel strom asi 20 minut a za dalších 20 minut strom vysoký 32 metrů přesně ležel kde dřevorubec tipnul. Na otázku majitele co je dlužen odpověděl není-li to pro vás mnoho pětset českých.

elkon

Je vidět, že nejsi odborník, ani nemáš praktické znalosti. Chtěl bych tě vidět, jak z porezního materiálu odstraňuješ barvu hadrem a ředidlem. Já spíš nechápu, že práci, která určitě netrvá deset minut, nezaznamenaly ani hlídky policie. To svědčí o práci policie v ulicích.

anonym

Byla to komická situace, skutečně mne to pobavilo. Ale je nutné podotknout že ti co to spěšně odstranili si holt počínali trochu nezodpovědně. V tomto případě totiž opravdu nešlo primárně o to odstranit čmáranici co nejrychleji ale naopak udělat to s ohledem na miminalizaci případného poškození kamene. Firma najatá městem možná byla až příliš opatrná, ale je to pochopitelné, leželo na ní těžké přímě hrozícího neúspěchu a mediálního lynče za případné zničení historické památky. Takže se dá chápat proč postupovali tak opatrně a pomalu. Naopak ti co to vypucovali kvapně přes noc si mohli dovoli jít do rizika protože, kdyby se jim to nepovedlo a zeď poškodili ještě více než sprejeři prostě by jen utekli…

Pepa25

Není. Je mi jasné, že to bude spousta lidí bude svým „selským rozumem“ schvalovat, ale takový postup samozřejmě není řešení a mohl napáchat daleko víc škody než užitku. „Natáhnutí“ na veřejné zakázce v tak sledované kauze bych se nebál, spíš je jasné, že tam byl časový tlak. I když podle dané informace na tom už najatý člověka začal dělat …

Dochy

Kepler:
Když ono to ředidlo s sebou může stáhnout i barvu. Až se vypaří, vypaří se právě jen ředidlo, zatímco barva zůstane a bude zažraná hloub než předtím.

Pepa25

To máte marný, správný český důchodce rozumí všemu …

JájsemRaibek

elkon-použití hadru a ředidla beru jen jako přirovnání, nebyl jsem u toho když to někdo čistil, ale jde hlavně o ty studie, které trvají týdny, stojí peníze a dle mého názoru zbytečné peníze, když to někdo přes noc vyčistí, že po malbě není ani památky.

anonym

já tomu rozumím, dopadlo to dobře a levněji což vrhá špatné světlo na ty co byli opatrnější … představ si ale jiný scénář, kdy by poku o kvapné čistění nedopadl dobře, a barva se zažrala na jiných místech ještě hlouběji do kamene. To by dobrovolní čističi jistě vzali roha a slehla by se po nich zem, a najatá firma by byla postavena před ještě větší problém. A právě o to šlo, předejít případnému poškození památky a prostě neriskovat jen proto že to chceme mít rychle, protože o rychlost v tomto případě skutečně nešlo … to že se o karlově mostě hovořilo v médiích naopak pro něj a prahu byla reklama, současně to byla připomínka jakéhosi varování pro sprejery kteří by snad něco takového chtěli zkusit znovu. Proto bylo výhodné to protahovat, minimalizovat rizika a současně v tom ještě chvíli koupat evropská média kvůli reklamně zdarma.

elkon

Nepsal jsi o přirovnání, ale že to je tvůj názor a to je značný rozdíl. Ani nevíš co jsi psal, to taky o něčem svědčí.