Mravenec

Není takové jednání již nezákonné uplácení voličů?

Podnik restauračního zařízení, který nabízí pokrm a alkohol těm, kteří nebudou volit Babiše a “prokážou” se jeho volebním lístkem.

A zapomněli snad podnikatelé, že za dob Covidu, kdy 90 % z nich nemělo tržbu, měli takové příspěvky od státu/vlády, které často dokonce přesáhly tržbu, jakou by restauratéři obdrželi v případě provozu?
Co dělá současná vláda právě pro podnikatele a OSVČ, že ji mají tak v oblibě? Toto není jediný příklad, setkal jsem se s tím již v 1. kole – kdo se neprokáže lístkem Babiše, nebude vůbec vpuštěn do restaurace.

Nejlepší odpověď
Filip84

Já ve Tvém dotazu vidím dvě skutkové podstaty:

  1. hospodský nabízí hostům jídlo a pití bezúplatně za to, že nebudou v presidentských volbách 2023 volit Andreje Babiše, což doloží tím, že hospodskému ukážou volební lístek se jménem Andreje Babiše a
  2. hospodský odmítne obsloužit hosta (vpustit ho do hospody), pokud neprokáže, že v presidentských volbách 2023 nevolil Andreje Babiše, což prokáže tak, že hospodskému ukáže volební lístek se jménem Andreje Babiše.

To první vykazuje znaky trestného činu, to druhé nikoli.

  • Ad I. Podle ustanovení § 351 alinea secunda tr.zákoníku kdo jinému … v souvislosti s výkonem volebního práva … poskytne, nabídne nebo slíbí … majetkový … prospěch, aby volil … v rozporu s nezávislým vyjádřením své vůle, bude potrestán odnětím svobody na šest měsíců až tři léta.

To, co popisuješ Ty, se zove „následný benefit“: voliči je přislíbeno, že když bude volit – takto a takto – dostane porci guláše a pívo zdarma. Porce guláše, to jsou tak dvě stovky, pívo padesátikoruna, tedy, voliči je slíben následný benefit v hodnotě Kč 250.00.

Formálně skutek subsumovatelný pod příslušnou dikci tr.ustanovení je: hospodský slibuje voliči guláš a pívo za to, že bude volit takto a takto. Hospodský splňuje dva ze tří zákonných znaků: veřejně ten guláš a pívo za volení takto a takto nabízí (na fuckbooku, ne?), no a následně ten guláš i pívo poskytne. K naplnění skutkové podstaty už postačuje to, že to nabídne.

Tedy ano, proti takovému hospodskému je namístě zahájit úkony tr.řízení. Zbytek znáš, jestli to byl, nebo nebyl, trestný čin, o tom rozhodne soud.

V každém případě už toto muže znamenat zrušení voleb soudem – viz. např. usnesení Krajského soudu v Ústí nad Labem, jednací číslo 40A 26/2014–65 z 19. listopadu 2014. Opět, posouzení toho, jestli takovéto konání hospodského bylo typově potřebné intensity, že bez něj by volby dopadly jinak, je věcí dokazování soudu.

  • ad II. Jde o přímou diskriminaci ve smyslu antidiskriminačního zákona. Omezení vstupu hostů, např. podle věku, je možné pouze a jen z objektivně legitimních důvodů – třeba zakážeš vstup osobám mladším 18 let, protože prodáváš beztak jenom chlast, na pěti placatých obrazovkách ti běží hanbaté filmy pro dospělé a obsluhují tam holky jenom v kalhotce. Nemůžeš však, například, zakázat vstup fakanům jenom proto, protože otravují jiné hosty, viz. např. rozsudek Nejvyššího správního soudu jednací číslo 4 As 1/2014 – 28 z 30. října 2014.

Když si ty důvody pročteš, je více než jasné, že nepustit někoho jenom proto, jak a jestli volil, nelze. Stejně tak ho vykázat z hospody.

Ta věc má, navíc, morální rovinu: hospodský nemá co mít politický názor, hospodský má mít politický názor uvázaný u stojanu na kola před hospodou, a vzít si ho zpátky až půjde domů. Tečka. Jinak patří na pranýř, seřezat holí, a tak něco a podobně! 😂😂😅

https://www.za­konyprolidi.cz/cs/2009-40
https://vyhle­davac.nssoud.cz/Do­kumentOriginal/Html/546­931
https://www.za­konyprolidi.cz/cs/2009-198
https://www.ns­soud.cz/staze­ni-dokumentu?file­path=SOUDNI_VY­KON/2014/0001_4As__14000­28_20141107085515_pre­vedeno.pdf

Další odpovědi
Pepa25

Ne, není.
Proč mají drobní podnikatelé zvláště v pohostniství raději současnou vládu než Babiš je nad slunce jasné!! (nápověda: tři písmena)

elkon

Je to svinstvo, ale podle toho jak jsi to podal, je to jedna ku jedné.

zjentek

Je to sviňárna pohostinskýho řeholníka, nic víc. Způsob, jak se stát ještě větším slouhou nenažranci (to tě prostě musí bavit na to nemá každej).

Dochy

Ano, domnívám se, že je to za hranou. Volby mají být dle zákona rovné a tajné. Každý má volit dle svého svědomí, ne dle své peněženky. Nelíbí se mi ani rozdávání koblih v rámci kampaně, ale je to ještě schůdné. Dostane každý kdo přijde, pokud nedá rozdávajícímu přes hubu. Ale tohle už je volba za prachy.

plebs

Hospodský a dáma v bordelu by v zaměstnání neměla diskutovat nebo informovat o politice poněvadž poté klesá zisk i výkon.

Ametyst

Mně na tom zaráží to ovlivňování voleb ještě v době jejich trvání. Volební místnosti se zavírají ve 14 hodin, ale hospoda otevře ve 13.

Filip84

Mravenec: Když řekneš A, je ale namístě říci i B.

Ano, ta choroba byla takto virus, což je něco podobného, jako třeba velká voda, vražedný vítr nebo třeba sucho, prostě: živel. Ono když někomu odnese střechu vražedný vítr, tak taky dostane z ouřadu práce mimořádnou okamžitou pomoc, pokud splní podmínky, například. Prostě a jednoduše, na té sociální rovině by ten stát takto fungovat měl, že v případě živlů pomůže.

Takže ano, i kdyby stát nevydával žádná „nařízení protektorátní vlády a státního presidenta Protektorátu Čechy a Morava“, kterými zavíral hospody, nutil lidi do hospody chodit v tlamokrytu, ukazovat papír, že byl na testu, nebo tak něco a podobně, tak i tehdy by stát měl, nějak, těm hospodským pomoct. I když jsou to šizuňci, často, jo, stejně by měl.

No ano, možná z počátku za tím poklesem tržeb opravdu stála ta choroba, respektive ne ta choroba, ta nemocnost nebyla až taková, spíš konkrétně soudruh strach. Z počátku, kdy se všichni dobrovolně zavírali do domečku a šili tlamokryty, tak jako kolektivně.

Ale potom už ne, potom za tím byla „nařízení protektorátní vlády a státního presidenta Protektorátu Čechy a Morava“, z nichž drtivou většinu zrušily soudy, a o jejichž ústavnosti, ne tak legitimitě a koncepčnosti, lze mít opravdu důvodné pochybnosti.

Takže, jinými slovy, těmi kompensacemi vláda Andreje Babiše pouze kompensovala to, co sama způsobila.

Pozor na to, na podobném principu vyhrála volby NSDAP v Říši, a na podobném principu, alespoň tedy z části, si budovali voličskou základnu komunisté mezi velkou válkou a WWII, jak KSČ u nás, tak třeba KPD v Říši!

Pepa25

Mimochodem ještě větší bizardnost je toto: https://twitter­.com/AndrejBa­bis/status/16185565­33817880577

zjentek

Muehehe, tak on na to Andrejko PŘIŠEL??? no tak to jsme/jste asi v pěkným kýblu, bo teď kdejaký sráč, cigán, smažka, gembler, nasraná svobodná matka na celý svět jen ne na sebe PŮJDOU VSADIT A VOLIT!!!

tÍMTO ZVEDÁM SVŮJ PŮVODNÍ TIP Z 62–64% VOLEBNÍ ÚČASTI NA TĚCH SKUTEČNĚ 80%, JAK DEKLARUJÍ férová a pravdivá média. Amen.

Mravenec

Toto také neschvaluji.