Michal47

Není podtitul knihy Ptačí domek od Evy Meijer chybně?

Podtitul zní: Co vypovídají příběhy sýkorek o světě lidí?

Aristoteles píše: Neboť nadřazené druhy se vypovídají o těch, které jsou jim podřazeny, takže všechny rozdíly v přísudku musí platit také pro podmět.

Co se vypovídá o světě lidí? Příběhy sýkorek?

(Autorka píše o komunikaci lidí a zvířat. Možná je to záměr. Touha provokovat.)

Nejlepší odpověď
annas

Proč by nemohly sýkorky vypovídat o světě lidí? Jde samozřejmě o myšlenky autorky, která jakoby jejicj pohledem ukazuje na chování či jednání lidí.

Přece zvířata vystupují v bajkách i mýtech odedávna. Byla to alegorie. Dnes se často dětem přibližuje tzv. literární faunou svět z chování lidí z pohledu zvířat, věcí atd.

Přece každý živočich je součástí přírody, takže proč na něj nezaměřit pozornost?

Příběhy jsou zajímavější, když autorka své myšlenky vložila třeba do „úst“ ptákům.

Nikdy jste nepsali ve škole úvahu či vypravovování např. na téma Dlažební kostka vypravuje?

Může vyprávět obraz, židle, pes, kočka atd. Jde samozřejmě o myšlenky pisatele, který uvažuje nad chováním zvířete, případně toho, co se událo doma.

Měl jste k Aristotelovým slovům uvést odkaz. Píše o přísudku a podnětu, takže je jasné, že i několikanásobný přísudek se musí shodovat s podmětem. Pokud jde o závislou větu, záleží na jejím druhu.

Další odpovědi
Drap

Nevidím v tom nic chybného.

Michal47

Ve větě „Co vypovídají příběhy sýkorek o světě lidí?“ je pořadí subjektu a predikátu správně. (Ve smyslu Aristotela, Cat. 3a34 – 3b.) Avšak sýkorky jsou zkoumány lidmi, nikoli naopak. Civilizace je přírodě vývojově nadřazena. (Ve smyslu Teilharda.)
-
(Někteří tvorové [delfíni aj.] vypovídají o světě lidí také, že jsou jeho podstata.)

Michal47

Už tomu rozumím! Za každou kapitolou o lidech je krátká kapitolka o ptácích, nazvaná Hvězda. Hvězda č. 11 opravdu koresponduje dokonale s událostmi popsanými v k ní patřící kapitole o lidské hrdince.