Kelt

Nemají leváci problémy s běžnými věcmi, které jsou pro určeny pro praváky?

Na to bude nejlepší, když mi odpoví leváci. Vlastně je většina věcí určena pro praváky. Šroubuje se doprava, pravá ruka hraje melodii na kytaře, na klávesách apod. Píše se zleva doprava, tak zase mají praváci výhodu, v automobilech je řadicí páka na pravou ruku apod. Já vím, že už každý dělá tyto pohyby automaticky, ale přesto mne napadlo, že třeba otočit zápěstím doprava je pro leváka obtížné (pokud to dělá levou rukou). Nebo to už ani nevnímáte a máte obě ruce stejně přizpůsobené? Děkuji.

Nejlepší odpověď
Nuk nuk

Já jsem tedy pravák, ale leváků je kolem mne dost.
Dnes, když už se leváctví nepovažuje za vadu, se vyrábí řada pomůcek určených pro leváky. Máte ale pravdu, že je dost jiných vecí, které jsou stále přizpůsobené jen pravoruké polovině lidstva.
Myslím, že ty problémy jsou jen individuální, někomu to problém dělat může, ale většina lidí se to nějak naučí třeba ovládání té páky, šroubováků apod.
U kláves a klavírů mají terno oba, pravák i levák, tedy pokud chtějí chrát obouruč. U kytary je možné si jen přehodit struny … ačkoliv … jsou mezi leváky koumáci, kteří ani to nepotřebují. Měla jsem kamaráda leváka, který mohl vzít jakoukoliv, nijak neupravenou kytaru, prostě jí jen chytil obráceně a mačkal akordy zrcadlově. Občas tím i někoho šokoval, protože navíc hrál naprosto perfektně.

Další odpovědi
Drap

Nemají, zvyknou si. Některé speciální nástroje se dělají i pro leváky, lépe se jim drží.

Admin2

Projděte si archiv, najdete několik stránek dotazů, které se týkají leváků.

https://www.od­povedi.cz/sear­ch?q=lev%C3%A1ci

quentos

Občas, ale drtivé většině věcí jsme se dokázali přizpůsobit.
S čím bojuju furt, jsou nůžky na manikúru. Na ostatní věci mám nůžky pro leváky a nemohu si je vynachválit.
Že považuješ za výhodu pro leváka psaní zleva doprava, je vidět, že si to představuješ jen teoreticky a nezkusil sis to. Tím, že píšící ruka leží na již napsaném, míváme problém s tím, že se napsaný text občas rozmazává. Takže musíme volit odpovídající psací potřeby (tedy nekupovat levné propisovačky za 4 Kč) nebo držet ruku mírně ve vzduchu, což se samozřejmě nevydrží dlouho.