annas

Nelze být vždy hrdinou, ale vždy lze zůstat člověkem nejen proto, že neznámí zůstávají, ale hrdinové se vymažou z dějin?

Johann Wolfgang Goethe “Nelze být vždy hrdinou, ale vždy lze zůstat člověkem”.

Souhlasíte s Janem Sobotkou?

  1. Není lepší být obětí? ”Oběť má tu výhodu, že její postavení je na rozdíl od hrdinů trvalé“
  2. “Falšování dějin je nebezpečné, ale falšování současnosti nás ohrožuje bezprostředněji”

https://pixaba­y.com/cs/po%C­5%BE%C3%A1r-hasi%C4%8Di-hasi%C4%8D-nouzov%C3%A9-2982777/

Nejlepší odpověď
ivzez

Souhlasím jenom s citátem J. W. Goethe a i to s výhradou.
Člověk by měl vždy být především člověkem.
Jestli se v nějaké situaci zachoval hrdinsky, posoudí budoucnost.

Jana Sobotku jsem neznala, díky Vašim otázkám o něm už mám
trošku představu. Nesouhlasím s ním (nejen v tomto případě). Nemám ráda jeho
způsob zjednodušování. (Působí na mne dojmem, že podceňuje své čtenáře.)

Falšování dějin není nebezpečné, je jen hloupé. Zavání snahou
o manipulaci současnosti i budoucnosti, ale rozumní lidé se zmanipulovat nenechají.

Falšování dějin, současnosti ani čehokoliv jiného se nedá zabránit.
Jediné, o co se v tomto ohledu můžeme snažit, je hledat souvislosti
a různé zdroje informací → i u těch, s nimiž třeba nesouhlasíme.

Další odpovědi
Drap

I hrdina by měl být vždy zůstat člověkem. J.W.G. má pravdu.

  1. Oběť má i tu výhodu, že nemusí o tom přemýšlet a nic řešit. Většinou je její osud již naplánován s jasným výsledkem.
  2. Jakékoli falšování faktů může být nebezpečné a může způsobit i nenávratné změny.

Jiří Bohumil

annas, Tvý otázky jsou občas „na bednu“.:-)))
Ale souhlasím se všemi body.

Kepler

Ano, hrdinové mívají krátkou životnost, ale zpravidla se na ně a jejich odkaz dlouho vzpomíná. „Lidský člověk“ může žít dlouho, ale je zapomenut zároveň se smrtí jeho posledního pamětníka.
(Kepler)
🙂

annas

Ivez,

děkuji. Je pravda, že Sobotky aforismy dost často vkládám, jde spíš o téma. Ale zajímá mě, zda má někd podobný názor jako já. Opravdu občas jde o zjednodušený přístup, jednu z možností, která vždy není to pravé ořechové.