Matiselis

Několik otázek k dědickému právu… prosím o pomoc znalce

Zdravím, otázku bohužel nelze konkretizovat. Na dědickém právu mi není jasné několik věcí a nedaří se mi nikde dohledat odpověď. Pokud je tu nějaký znalec na toto právní odvětví, velice bych ocenil jeho pomoc.
Čili o co jde:

  1. „Při dědickém řízení odmítnutí či přijetí dědictví nelze odvolat“ → Skutečně? A co je potom vzdání či zcizení dědictví?
  2. „Předpokladem dědění je existence dědictví“ → Už nevím zdroj, ale nemělo by to být spíše „existence pozůstalosti“? I když i poté je to sporné – protože údajně „dědické řízení musí proběhnout, i kdyby po sobě zůstavitel nic nezanechal“ (což neguje předchozí tvrzení, ne?)
  3. „Dědictví lze odmítnout ústně – sdělit to soudnímu komisaři – či písemně – písemně to sdělit soudu. Odmítnutí se zaznamenává do protokolu.“ → Nezaznamenává se protokolu pouze to ústní sdělení?
  4. VZDÁNÍ SE DĚDICTVÍ – Jestli tomu dobře rozumím, lze se vzdát až poté, co uplynula lhůta na odmítnutí dědictví, čili po jednom měsíci ode dne, kdy byl dědic soudem vyrozuměn o právu dědictví odmítnout. Do kdy trvá právo na vzdání se dědictví? Do konce dědického řízení?
  5. VZDÁNÍ SE DĚDICTVÍ – lze se vzdát úplatně? Čili požadovat od nabyvatele nějakou úplatu?
  6. VZDÁNÍ SE DĚDICTVÍ – Původnímu dědici (který se vzdal dědictví) zůstává povinnost splnit příkaz či předání odkazu. Co je myšleno tím „předáním odkazu“? Napadá mě jen dědická substituce, protože institut vzdání se dědictví povoluje pouze vzdát se části dědictví (čili původnímu dědici část dědictví zůstane).
  7. ZCIZENÍ DĚDICTVÍ – Zciziteli (původní dědic) zůstávají dluhy (resp. rozdělí si je s nabyvatelem). Ale jak je to s příkazy udanými v závěti?

Děkuji za jakoukoli odpověď na jakoukoli z výše uvedených otázek.

Nejlepší odpověď
paul1

Můžete zkusit některou právní poradnu zdama, jsou skoro v každém větším městě. Dá se ale radit i on-line

Zdroj: https://muj-pravnik.cz/online-pravni-poradna-zdarma/

Další odpovědi
da ny

„Odmítnutí dědictví je nutno učinit v zákonné lhůtě.“ Tedy včas! Někde jsem četla že do 14 dnů, ale jistá si nejsem. To, asi snadno najdete sám.
„Odmítnutí dědictví ústně nebo písemně.
Odmítnutí lze učinit ústním prohlášením u notáře, který dědické řízení provádí jako soudní komisař nebo písemným prohlášením jemu zaslaným.“
„Prohlášení o odmítnutí dědictví nelze odvolat, totéž platí, prohlásí-li dědic, že dědictví neodmítá.“
Další odpovědi Vám snad přinese odkaz:
https://pravni-poradna-zdarma.blogspot­.com/2013/02/od­mitnuti-dedictvi.html

autacek

Problém je, že když si laik přečte pár paragrafů, případně celý zákon, neznalost právní terminologie i širších souvislostí, resp. kontextu, může u něj vést k jakémusi zmatení, proto je lepší, když o něco skutečně jde, poradit se s právníkem.

Tak třeba hned první bod tvého dotazu
‚1. „Při dědickém řízení odmítnutí či přijetí dědictví nelze odvolat“ → Skutečně? A co je potom vzdání či zcizení dědictví?‘

Je třeba rozlišovat odmítnutí dědictví, zřeknutí se dědického práva a vzdání se dědictví, zní to podobně ale není to to samé. A tak by se dalo diskutovat o každém bodu…

plebs

OZ 89/2012 Sb., § 1485–89, 1475–1720, 1504 a zákon č. 292/2013 Sb.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Pepa25

Sorry, ale na tohle fakt nebudu opovídat … Odkud to citujete? Jak nejde otázku konkretizovat? To je fakt takový problém napsat jasnou a stručnou otázku?