Avatar uživatele
Volcom

Je možné podat trestní oznámení za pomluvu nebo urážku na cti na bývalou přítelkyni mého přítele?

Bývalá přítelkyně mého přítele mě neustálé slovně napadá písemnou formou buď na soc. síti nebo sms u jiných lidi, kteří mě znají. Nikdy jsem se s ní neviděla, nic jsem jí neudělala. Akorát jsem ji písemné zadala ať toho zanechá. Tato situace trvá již dva roky a chci to nejak řešit. Děkuji za odpověď.

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? ivzez před 2168 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
klumprt

Trestní oznámení podat můžete dle libosti. Tak jak to popisujete, se mi to její jednání jeví spíše jako přestupek proti občanskému soužití.
Pomluva – muselo by se ukázat, že informace, které o vás šíří, jsou jednak lživé a jednak způsobilé vás nějakým způsobem poškodit (v rodině, v zaměstnání atd.)
Urážka na cti – žádný takový trestný čin v zákoně není
Stalking – nebezpečné pronásledování – je vytrvalé vyhledávání osobního kontaktu nebo kontaktování telefonáty, esemeskami v nezdravé míře (několikrát denně po dobu několika měsíců)

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Drap

Trestní oznámení lze podat na kohokoli za cokoli. Otázkou je, jak to Policie prošetří. Vše se musí dokázat.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
ivzez

Obávám se, že urážkou na cti
ani pomluvou se policie zabývat nebude.
Leadže by šlo o stallking.

Podle mne byste na ni mohla podat žalobu.

Proč to snášíte dva roky? Mohla jste ji přece dávno zablokovat.
Míníte-li sociální sítí Facebooku, nahlašte ji FB.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Smackdown

Policie je neschopná, já jsem potřeboval v životě 2× pomoc, a bylo to k ničemu, spravedlnost jedině vzít do vlastních rukou, stačí někomu zaplatit (i vymahači dluhu), a věř mi že ti už nenapíše.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
msi

Zaplat ukrajince a mas klid

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Lukáš Werner

Osoba, která o jiné osobě šíří pomluvu se může v prvé řadě dopustit přestupku. Podle § 49 zákona č. 200/1990 Sb., o přestupcích se přestupku proti občanskému soužití dopustí ten, kdo jinému ublíží na cti tím, že ho urazí nebo vydá v posměch. Vzhledem k tomu, že zákon nestanoví výslovně, že je třeba úmyslného zavinění, postačí k odpovědnosti za tento přestupek zavinění z nedbalosti. Za tento přestupek může být jeho pachateli uložena pokuta až do výše 1.000 Kč.

Čest člověka však neochraňuje pouze přestupkový zákon. Ochranu jí samozřejmě poskytuje i trestní zákon. V hlavě páté trestního zákona, která upravuje trestné činy hrubě narušující občanské soužití, nalezneme i trestný čin pomluvy. Podle § 206 trestního zákona se trestného činu pomluvy dopustí ten, kdo o jiném sdělí nepravdivý údaj, který je způsobilý značnou měrou ohrozit jeho vážnost u spoluobčanů, zejména poškodit jej v zaměstnání, narušit jeho rodinné vztahy nebo způsobit mu jinou vážnou újmu.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek