JájsemRaibek

Napadá vás jak funguje bezdrátový zvonek?

Dnes jsem zakoupil bezdrátový zvonek. Nyní popíšu funkci: Zvonek-přijímač se zastrčí do zásuvky a tlačítko (vysílač) se umístí u dveří venku. To je vše v pořádku, ale! V tlačítku není baterie. U jiných tlačítek se dává malá 12V baterie, ale zde prostě není a i v popisu zvonku je uvedeno, že baterie nejsou nutné.
Záhadou je tedy to, co napájí vysílač, který předá signál na frekvenci 433,92MHz přijímači. Prodavač v obchodě také nevěděl a v návodu nic uvedeno není-jen již zmiňovaná informace, že baterie nejsou nutné. Vyžádal jsem si u prodavače rozbalení zvonku a vyzkoušení. Normálně funguje.
Napadá vás, jak to funguje bez baterie?

Já bych jeden nápad měl, ale nejsem si jistý. Později uvedu.

Doplňuji o link-na stránkách výrobce
https://e2.at/shop­detail/502?dps=3­0&so=nro&id=16597
Překladač mi řekl, výrobu kinetické energie…
Takže už předtím mě napadla piezo jiskra jako u zapalovačů, třeba někdo z vás ví víc.

Nejlepší odpověď
orwell

Vždyť to tam máš napsáno: kinetische Energieerzeugung durch Tastendruck.
…výroba kinetické energie stačením tlačítka. Pokud chceš vidět konkrétní řešení převodu na el. energii, tak jedině rozloupnout a podívat se dovnitř.

Další odpovědi
brillant

Někde jsem četl, že to funguje na principu dynama.

Kepler

Tak to mi hlava nebere. Přenos je rádiovým signálem a to tlačítko zkrátka nějaký zdroj mít musí. Třeba i knoflíkovou baterií, kterou jsi přehlédl. Jako Emos: Venkovní bezdrátový zvonek EMOS se skládá z tlačítka na 1 knoflíkovou baterii (vysílače signálu) a samotného domácího zvonku do zásuvky (přijímače).

https://shop.e­mos.cz/34020600­00-bezdratovy-zvonek-p5760-do-site,-mozne-prodlouzeni-signalu

Teď mě napadla ještě jedna možnost, že se ten rádiový impuls generuje pomocí piezoelektrického krystalu, jako třeba u zapalovačů. Pokud tam ta knoflíková baterka fakt není.
Teď

aliendrone

Je možnost, že půjde o piezokrystal s transformátorkem, který vysoké napětí sníží (přičemž proud na sekundáru se zvýší). Pokud by to pracovalo na principu indukce (jako dynamo/alternátor), není nutná „klika“ či jakékoliv otáčení – viz zatřeseš baterkou z TV shjoppingu a dioda chvíli svítí. V praxi by to mohl být nějaký pákový mechanismus, který po stisknutí rychle zasune silný (třeba neodymový) magnet do cívky, čímž v ní vygeneruje elektromotorické napětí (puls), který se následně využije pro tvorbu signálu. Z překladu je jen zřejmé, že jde o „přeměnu kinetické energie“, což by spíše odpovídalo té indukci, ale tady jde o to, co OBCHODNÍK (případě reklamní pracovník) považuje za „přeměnu kinetické energie“. Dokud se nepodíváš či neseženeš podrobnější informace, tak si na základě daných informací nelze vybrat funkční princip. :)

Edison

Kdybys aspoň dal link na ten výrobek. Takhle je to věštění z křišťálové koule!!!

Máš to tam naprosto jasně napsáno: „kinetische Energieerzeugung durch Tastendruck“. Bude to piezo.

mosoj

Kdyby jste pamatovali mačkací baterky bude vám princip přeměny kinetické energie na elektrickou hned jasný. I u nás se vyráběly. Mačkalo se palcem a ten potom bolel. Zase se nemuselo nic nabíjet! Jo a měl holit fousy,ne péro.
Jo a nejlepší byl ruský holicí strojek na péro, který se nemusel mačkat, ale natáhlo se péro. Ani elektrika být nemusela. Jo kdybych ho nevyhodil, mohl jsem mít pěknou raritu.

Dochy

buď piezokrystal (to napětí nemusí být velké) nebo magnet a cívka… Obojí vygeneruje při vhodném zapojení elektrický impuls, který může na chviličku napájet vysílač kódu…

aliendrone

Edison>>> NE nutně to musí být piezo. ;) :D

Edison

Spíše ale ano. Jediný systém, kde netřeba velkých sil na dlouhé dráze.

JájsemRaibek

keplere, ano to mě právě taky napadlo, že při stlačení tlačítka to hodí jiskru, která nabije elektroniku a ta vyšle signál přijímači.

JájsemRaibek

brillante, jenže to by tam musela být klika a místo stisku tlačítka zatočit klikou :)