aliendrone

Nakolik je Božím úmyslem (záměrem,vůlí), aby se děly věci, jak se dějí?

Otázka je myšlena ve smyslu duchovně filozofického významu a NESMĚŘUJE na vyznavače náboženství (jakéhokoliv). Tudíž raději odpovězte třebas i ateisté, než mi někdo začne citovat Bibli (Korán etc.). Díky.

Nejlepší odpověď
annas

Každý z nás má jiný pohled na Boha. Vycházím z pohledu filozofů, myslím si, že každý člověk patří do některé z uvedených katergorií.

Vidím to možná trochu jinak, než očekáváte.

Záleží tedy na tom, zda se na Boha díváme jako ateista, deista, teista, panteista či agnostik
.
Jedině teista vychází z toho, že Bůh existuje a stará se o svět. Čeká a stejně jako sv. Václav zasáhne, až bude nejhůř.
To je spojeno s křesťanstvím, vírou v posmrtný život atd.

Deista to vidí jinak, Bůh se už o svět nestará. od jeho stvoření.

Agnostik nemá žádný názor, neví i ví, co se bude dít. Zda svět ovládné Bůh nebo Satan.

Ateismus z pohledu filozofie – teoretické popírání Boha, jeho existence, působnosti ve vztahu ke světu a k člověku. Ten se o Boha nestará.

Panteismus – Bůh je všechno a všichni. Je tedy ve všem, takže lidé I zvířata žijí, stormy rostou atd., pokud nebudou zničeny.

Stale živá je filozofie Fridricha Nietzscheho. Několikrát jsou jeho myšlenky vysvětleny v archivu.

I když zemřel, zanechal své myšlenky, které jsou stále živé. Naše morálka, kultura, racionalita atd. souvisí s jeho myšlením. Třeba jeho teorie „nadčlověka“.Člověk musí být silný sebevědomý, ukázněný mít vůli k vládnutí,

Bůj je mrtev. Víra v Boha oslabuje život. Stejně jako posmrtný život snižuje hodnotu lidské existence. Proto si musí člověk uvědomit, zda je lepší žít ve světě, kde vládne dionýský živel = chaos, nebo apollonský řád – pořádek. Spoléhat tedy sám na sebe.

Jenže existuje myšlenka „věčného návratu“, takže to znamená, že co se stalo, se opakuje. Proto je lidstvo zodpovědné za vše živé.

„Budoucnost a štěstí lidstva závisí na vědě. Běda lidské společnosti, jestliže nepochopí tuto jednoduchou pravdu.“
Charles Riche

Ale je vždy pokrok cesta vpřed?

Další odpovědi
Kepler

To je věčná otázka týkající se víry. Nábožníci trpělivě snášejí svůj úděl, protože věří, že Bůh to tak chtěl. aniž by chápali proč to tak bůh chtěl a proč se takto věci dějí. No a ateisté to odmítají, protože věří, že právě člověk si stvořil Boha k obrazu svému a sám hledá odpovědi. A taky postupně nachází…

Mc Merkurion

… kdepak božím, ten s tím nemá vůbec nic společnýho, vše je otázkou osudu (někdo může namítat, že každý štěstí svého strůjcem, ale povídejte to někomu, kdo leží ve špitále, jelikož ho přejelo auto) … a osud, to je jen náhoda, která má ovšem míru pravděpodobnosti …

da ny

Které, jaké věci máte na mysli?
Přírodní jevy a katastrofy se dají vysvětlit, ostatní je „vůlí“ člověka…
Bůh to má jinak, než si představujete/me­..........
Zkuste si přečíst „Hovory s Bohem“ (1–3), první díl postačí ;)
https://knihy­.abz.cz/prodej/ho­vory-s-bohem-01
Možná přijdete na to, že takto položená otázka je „zbytečná“ a tak nějak, trochu,
„mimo mísu“…

ivzez

Nevěřím-li v Boha, nemohu věřit ani v Jeho úmysl či záměr.

zjentek

Největší průser pro svědomí je, že ono se to děje, jak se to děje i bez celýho Boha a jeho úmyslu.
Haré Krišna!

Hranato

No Boží úmysl (záměr, vůle) prý byl jediný. Aby z ničeho bylo vše. Čas v tom nehraje žádnou roli, protože Bůh je prý věčný.
Počítám, že Bůh svůj úmysl (záměr, vůli) nemění. Je to jeho úmysl (záměr, vůle) a je tím pádem už od první chvíle věčný.
Teď se nacházíme ve stejném stavu jako kdykoli dřív. Už vše je a Bůh to nejspíš jen tak ze dne na den nezmění.
Pominu to, že věci se nedějí. Věci buď jsou a nebo nejsou. Ovšem když se něco děje tak je to vlastně stejné. Buď se to neděje nebo se to děje. Tedy
buď to není a nebo to je. Jestliže to tedy je, což plně odpovídá Božímu úmyslu (záměru, vůli), tak není co řešit.
Ve smyslu duchovně filozofického významu si dejte dvacet otčenášů a k tomu stopadesát sklapovaček abyste si své rouhačské pochybnosti vyhnal jednou provždy z hlavy. Učiňte pokání a modlete se ať vám za to břišňákové utrpen Bůh odpustí. Bůh odpouští svým hříšníkům i tak strašný hřích jako toto zavrženíhodné intelektuální smilstvo, nechutně příšerné marnění času položením hloupé, zavádějící a nicneřešící otázky ;)

aliendrone

Jde o to JAK kvantifikovat Boha – od Cantorova přirozeného nekonečna a nekonečna kontinua (Alef 0, Alef1) se dnes předháníme ve vymýšlení větších a větších nekonečen. Pokud přijmeme existenci „Božího nekonečna“, vytrhne nás to z paradoxu fixního předurčení?