annas

Najdou se i u nás kamenné koule?

Četla jsem, že tyto záhadné koule jsou ve velkém počtu na Kostarice. Jaký je původ těchto koulí?

Nejlepší odpověď
myšpulín

V 90. letech minulého století i u nás poprvé prosákly zprávy o těchto podivných přírodních úkazech. Dnes jsou známy zhruba 4 lokality s kamennými koulemi. Na Moravě jsou to Olšany a Vidče a na Slovensku lokalita Megoňky – Mosty u Jablunkova a Klokočov.
Nejvíc kamenných koulí se nachází mezi hlavním hřebenem Moravsko-slezských Beskyd a liníí, kterou tvoří spojnice vesnic Klokočov a Megoňky. Jsou nalézány v pruhu širokém 250 – 500m. Většina koulí jsou pískovcové. Ten se dokonce označuje jako tzv, bukovecký pískovec, podle lokality Bukovec u Jablunkova, kde byly poprvé zkoumány.

Zdroj: http://www.se­aplanet.eu/in­dex.php/cs/pla­neta/zajimavos­ti/300-kamenne-koule-kostaricka-zahada-v-esku-

Další odpovědi
kapka

V článku je vysvětlen i původ koulí v části „Co na to geologové“

Jedná se o kulovitou odlučitelnost hornin. Bylo zjištěno, že vnitřní stavba uvnitř koule se neliší od okolních hornin. Podle jejich názoru, vznikly druhotně uvnitř sedimentů a během zvětrávání dochází k jejich uvolňování. Odlučitelnost můžeme často v přírodě pozorovat. Plocha, která se odloupne má často stejné složení jako hornina z které vypadla. Proč tomu tak je, se přesně neví. Odlučitelnost sedimentů je podle současných znalostí podmíněná buď jejich uložením nebo vzniká dlouhodobým vysycháním. A právě tento proces je pravděpodobně jednou z hlavních příčin vytváření kulovitých tvarů hornin.

Zdroj: http://www.se­aplanet.eu/in­dex.php/cs/pla­neta/zajimavos­ti/300-kamenne-koule-kostaricka-zahada-v-esku-