dust8

Najde se více autorů či autorek pohádkové literatury, která mívala špatné konce, tak jak to psal H. Ch. Andersen?

Nejlepší odpověď
annas

Třeba pohádky od Oscara Wilda

např. Slavík a růže – http://svjet.sweb­.cz/wilde.html

nebo Šťastný princ – http://ld.joha­nesville.net/wil­de-06-stastny-princ-a-jine-pohadky?page=2

--
Kytice z pověsltí národních – nejde o sbírku pohádek, ale balad.

Další odpovědi
agentpv

Karel Jaromír Erben – Kytice … dříve měli všechny pohádky špatný konec, lidé si vyprávěli spíš pohádkové horory, až Božena Němcová a spol. začali dávat pohádkám šťastné konce.

Anikitos

Bratři Grimmove mají drsnější pohádky, ale myslim, že nekončí špatně (alespoň pro proragonisty ne).

Kelt

Nutno podotknout, že Andersen, Grimmové, Němcová, Erben, a jiní, byli pouze sběratelé pohádek, a že původ těchto pohádek je starší i několik tisíc let, odehrává se často ve vzdálené zemi. Například Červená Karkulka se vykládá jinak u nás a jinak ve Španělsku.
Cimrman také psal pohádky a mnohé se setkali s odporem, zejména u dětí Jak chudák do ještě větší nouze přišel a pod.

dubraro

První vydání pohádek bratří Grimmů muselo být staženo a přepracováno pro přílišnou brutalitu pohádek, které často končily krutou pomstou.
Příklad:
Sněhurka
Příběh o spící (rspt. otrávené) krásce mají původně opět na svědomí nelítostní Grimmové. V jejich pohádce zlá královna není Sněhurčina macecha, ale její vlastní matka. Když její dcera uteče, královna za ní vyšle lovce, aby jí přinesl dívčina játra a plíce. Královna je chce sníst a pozřít tak krásu mladé dívky.
Když pak princ objeví otrávenou mrtvou Sněhurku v rakvi, polibek jí nedá, že se zamiloval, ale jednoduše si s ní chce zvráceně užít. Během toho se mu podaří vysát jed z jejího krku.
Když si ho pak Sněhurka bere za muže – bůhví proč, prasáka – na svatbě se objeví i zlá královna. Za svoje činy je potrestána tak, že si musí obout vařící střevíce a tančit v nich. Nakonec padne mrtvá k zemi.

Anikitos

agentpv
Kytice jsou balady (špatné konce).